Boj proti hromadění peněz. Taková byla hlavní motivace vládnoucí KSČ v roce 1953, když ze dne na den znehodnotila peníze a úspory mnoha lidí. Co se během měnové reformy, která začala přesně před 68 lety, stalo a jaká měla následky?

Píše se rok 1953, komunisté jsou po Vítězném únoru u moci už pět let a Československo se ocitá v hluboké ekonomické krizi způsobené špatným hospodářstvím a neúčinnými státními zásahy do ekonomiky, především pak orientací na těžký průmysl dle příkazů ze Sovětského svazu. To vede k vytvoření vysokého státního dluhu.

Situace v zemi

V roce 1953 stále existoval mimo jiné i přídělový lístkový systém, vedle něho už ale funguje tradiční volný prodej. Na něm jsou ovšem několikanásobné ceny. Existuje tak i černý trh, jenž pokrýval služby, které stát nedokázal zajistit.

A právě proto přichází komunisté už v létě roku 1952 s nápadem měnové reformy. Finální pokyn je prezidentem Klementem Gottwaldem vydán v roce 1953, ale ten krátce nato umírá a reformu tak musí dotáhnout jeho nástupce Antonín Zápotocký. Reforma měla být přísně utajována, ovšem v květnu začínají pronikat na veřejnost první informace. Toho někteří využívají a mění peníze za cennosti dříve, než je stát znehodnotí.

Právě s prezidentem Zápotockým je spojován jeho údajný výrok, jímž měl ještě v pátek 29. května v rozhlasovém projevu ujišťovat: naše měna je pevná a měnová reforma nebude, všechno jsou to fámy, které šíří třídní nepřátelé. Někteří historici však pravost jeho slov zpochybňují.

Provedení

Načasování reformy bylo ukázkové. V sobotu 30. května (jsme v dobách šestidenního pracovního týdne) zavírají všechny obchody v 17:00, hned nato je reforma oznámena z úst premiéra Viliama Širokého. Lidé tak měli na směnu peněz jen jediný den a to navíc neděli, kdy jsou většinou banky zavřené.

V pondělí 1. června začíná hromadné směňování peněz s tím, že většina je směněna v poměru 1:50. Za 200 Kč jste tak obdrželi čtyři nové československé koruny. Všichni občané, kteří nespadali do kategorie živnostníka či bohatých, si mohli 300 korun vyměnit za 60 nových (poměr 1:5), peníze na vkladních knížkách pak byly odstupňovány podle výše vkladu. U vkladů do 5000 Kč činil poměr 1:5, do 20 000 Kčs pak 1:10. Vláda zároveň rušila veškeré státní dluhopisy, životní pojištění, akcie (cenné papíry) a sociální pojištění.

Už 1. června vyšly do ulic tisíce lidí. Stávky se dokonce konaly ve 129 závodech a k jejich potlačení musela být nasazena armáda, lidové milice i Státní bezpečnost. Organizátoři byli zatýkáni a vyslýchání StB, 500 lidí bylo odsouzeno k trestu odnětí svobody.

V důsledku měnové reformy se výrazně snížil objem hotovosti, který koloval mezi normálními občany. Podařilo se také zrušit přídělový systém, nicméně nedůvěra ve spoření přetrvala několik desetiletí.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..