Právě si prohlížíte Mormonská církev: Sekta, která se reformovala a přežila
Křest chlapce. Zdroj: web Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů

V našem seriálu o sektách se zabýváme společenstvími, která se vyskytují v České republice a představují pro společnost a mladé lidi nebezpečí. Tentokrát se však zaměříme na společenství, které vzniklo jako sekta, ale přesunulo se v současné Americe už téměř do pozice mainstreamové církve. Jde o Mormonskou sektu a její jednotlivé odnože, které mají kořeny v moderním konspiracismu. Součástí článku je i příběh několika českých exčlenů, kteří se vyjádřili o životě v této náboženské organizace.

Kdo jsou mormoni?

Mormoni jsou náboženské hnutí, které vzniklo na počátku 19. století v USA. Založil jej jistý Joseph Smith, který zkombinoval křesťanství se zednářskými rituály a vytvořil tak unikátní kombinaci okultního křesťanství přežívajícího v tajných chrámových rituálech. Existují teorie o tom, že Joseph Smith ke svým vizím i navozování u svých následovníků užíval drogy. Kvůli napětí mezi mormony a okolní společností byli vyhnáni z několika států a museli nakonec uprchnout mimo území (tehdejších) Spojených států – na území dnešního Utahu. Tam vybudovali město Salt Lake City, které bylo po dlouhá desetiletí baštou tohoto náboženství. V současné době tam však mormoni tvoří už jen cca 50 % obyvatel.

Mormoni mají své svaté písmo, Knihu Mormonovu. Jedná se o pokračování Bible a obsahuje příběhy ze starodávné Ameriky – z prostředí Indiánů (původních obyvatel Ameriky). V tomto písmu je také uvedeno, že americká vláda je už od starověku sužována konspiracemi tajných spolčení, usilujících o moc a světovládu. I z toho důvodu mnoho mormonů věří v konspirace a podle amerických průzkumů také v Trumpovu ideologii a mýtus o ukradených volbách 2020.

Historie mormonů v Česku

První mormonští misionáři se na českém území objevili už v dobách Rakouska-Uherska. Během První republiky zde měli oficiální církev a několik poboček v dalších českých městech. Mormoni tehdy podporovali demokratické osobnosti jako byl Tomáš Garrigue Masaryk či exilový prezident Beneš, čímž se stali jednou z prvních obětí nacistického a komunistického teroru. Za obou těchto režimů se mormoni museli skrývat a byli ve velkém nebezpečí (podobně jako jiné náboženské společnosti – nikdy nezapomeňme, kolik nevinných lidí zemřelo v koncentračních táborech jen kvůli své víře!).

Po Sametové revoluci došlo ke znovuotevření mormonské misie a do České republiky začal plynout příliv amerických chlapců, šířících své náboženství. Právě z devadesátých let pochází příběh Tomáše Krejčíře, známého českého herce, který byl několik let mormonským členem, a dokonce v ní založil rodinu. Ve svém rozhovoru pro Českou televizi však vypověděl, proč z církve odešel a jak si našel nový život. Vadila mu především všudypřítomná kontrola mormonského systému, jenž vám diktuje vše od způsobu chování, přes oblékání až po to, co smíte a nesmíte pít (alkohol, káva a černý/zelený čaj jsou u mormonů zakázané).

V novém miléniu se vedoucím mormonské církve stal Gordon B. Hinckley, kterému se podařilo mormony protlačit do mainstreamu. Právě za jeho života se do církve dostal i Jakub Jahl, jeden ze členů našeho investigativního týmu, kterému tehdy bylo okolo 20 let. Trvalo několik let, než se stal členem, ale nakonec do řad této sekty vstoupil. Zlomem pro něj byly tajné rituály, kterými musí oddanější z mormonů projít a vykonávat je i za své mrtvé předky. Součástí těchto tajných rituálů, na něž byl Jakub převezen do jiného evropského státu, byly i tajné stisky, hesla, znamení a obřadní oblečení, které nesměl nikomu ukazovat. Po obřadu dostal také tzv. „svaté spodní prádlo“, které má na sobě tajné zednářské značky a musí jej nosit každý zasvěcený mormon.

Jakub byl nakonec v roce 2015 vyloučen za tzv. Odpadlictví, neboli nabádání druhých lidí k naukám, které nejsou v souladu s učením církve. Strhnul tím však lavinu dalších odchodů z mormonské sekty. Ty byly zaznamenány například formou videí na dnes již zaniklém Youtubovém kanále Světová náboženství. Některá z těchto videí jsou archivovaná na kanálu MORMONISMUS X. Na následujícím odkaze najdete mormonský příběh Jakuba Jahla.

ODKAZ NA KNIHU JAKUBA JAHLA O ČLENSTVÍ V MORMONSKÉ CÍRKVI

„Kdybych dokázal mlčet, byl by můj mormonský život relativně klidný“

Studentským listům se také povedlo zkontaktovat dalšího bývalého člena mormonské církve, Martina Čičo, který souhlasil s rozhovorem. Níže si přečtěte příběh:

„Do církve Ježíše Krista Svatých pozdějších dnů jsem se dostal těsně před dovršením svých 18 let. Byl to můj první svobodný výběr náboženské organizace, protože křest do Římskokatolické církve když mi bylo nula let a následná dogmatická výchova se za takový počítat nemůže. Na učení mormonů mě zaujala liberálnost, otevřenost vůči ostatním kulturám a národům, důraz na radostné přežití vlastního života, na dobré vztahy v rodině, doporučení směřující k vegetariánství.

Na Slovensku je oficiálně členů mormonské sekty několik stovek. Váš pobyt vám ale zpříjemňují vždy usměvaví a milí zahraniční misionáři, většinou pocházející z USA. Pozitivní církevní zkušenost se u mě začala měnit po roce a půl od vstupu, ještě předtím, než přišel na čas na chrámové obřady, takzvané mormonské zasvěcení. Stále více jsem si začal všímat rozporů mezi mormonským učením a jednáním vedení. Jelikož církevní vedoucí nebyli ochotni tyto konflikty pružně řešit, rozhodl se z organizace odejít. A to jsem se připravoval na dvouletou misi! Myslím, že kdybych dokázal mlčet a nepoukazovat na problémy uvnitř mormonské organizace mohl být můj další mormonský život relativně klidný. Klasicky nalinkovaný a částečně šťastný.“

Zároveň však ex-členové upozorňují na to, že se i mormonská církev mění. Jakub Jahl například uvedl: „Aktuální prorok Russell M. Nelson je hodně pokrokový. Uvolnil pravidla, reformoval církevní fungování a připravil cestu další liberalizaci církve. Za současného proroka by mě asi bývali nevyloučili a také by na mě tolik netlačili, jako za předchozího proroka Monsona.“ (Odkaz na odborný článek na toto téma zde).

To potvrzuje i Čičo: „Sleduji aktuální dění v mormonské sektě, podporuji aktivity aktuálního proroka Russella M. Nelsona. Věnuje se tématům jako zlepšování přístupu členů ke komunitě LGBT+ nebo dosazuje ženy na některé důležité pozice v rámci organizace. Jsou to témata, ve kterých jsem viděl prostor pro zlepšení ještě jako člen. Mám proto radost, že se církev pod jeho vedením neradikalizuje, naopak.“

Může být mormonismus společensky nebezpečný?

Mainstreamová mormonská církev pro českou společnost nepředstavuje žádné společenské nebezpečí. Tím jsou obvykle odštěpení a radikalizovaní mormoni, kteří se neshodnou s učením této církve a začnou věřit své vlastní fundamentalistické podobě mormonského náboženství. Takové skupiny také často, i když ne vždy, praktikují polygamii, které se mainstreamová církev již před více než 100 lety vzdala.

Rizika plynoucí z členství v mormonské církvi jsou spíš psychologická. Týkají se některých sektářských principů a církví vynucovaných pravidel, ale také tajných rituálů, absolutní poslušnosti vůči církevním autoritám a tzv. Prorokovi – aktuálnímu vedoucímu mormonské církve. Toto riziko stoupá u žen. Mají totiž v organizaci velice slabý, až téměř bezvýznamný vliv (v tomto je jejich situace podobná ženám v Římskokatolické církvi). Ještě větší je u LGBT+ lidí, kteří jsou v očích mormonské církve stále kontroverzním a ožehavým tématem. Jisté zprávy sice naznačují, že se situace lepší, ale i čeští členové s homosexuální orientací jsou nuceni do konverzních terapií a změně své sexuální orientace skrze „modlitby a půst“. To může být pro psychiku člověka značně devastující.

Mormonismu se budeme věnovat ještě několikrát. Příště si v této sérii rozebereme další moderní náboženské hnutí, kterému se už takřka podařilo přeměnit se ze sekty na mainstreamovou organizaci. Bude se jednat o Haré Krišna a přineseme vám rozhovor s jejich novým členem a rapperem Allienem.

Investigativní tým Studentských listů

Investigativní tým Studentských listů. Autoři textu jsou u některých článků z bezpečnostních důvodů v anonymitě.

Tento příspěvek má 2 komentářů

 1. Světlana Lipová

  Dle čeho vybíráte, co je sekta a co nikoliv? Církev Ježíše Krista svatých posledních dnů je v Česku registrovaná úplně stejně jako třeba Římsko-katolická církev. Kdy bude díl o Římsko-katolické církvi a o tom, proč je nebezpečná pro společnost?

  1. Investigativní tým Studentských listů

   Dobrý den. Odpovídám vám jako jeden z členů Investigativního týmu.
   Charakteristiky sekt můžete najít v našich článcích. Jedná se o patologická náboženská hnutí, která svými naukami a systémem ohrožují člověka na jeho svobodách, zdraví nebo životě. Pokud bychom to vztáhli na Katolickou církev, mohli bychom v tomto ohledu například mluvit o některých mnišských řádech, kde jsou lidé („dobrovolně“) ohrožováni na svobodách nebo zdraví. My se však pravděpodobně zaměříme na detailní výčet a shrnutí pedofilních případů v České republice + rozhovory s oběťmi. Snad vás tato informace potěšila.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..