Čas od času se může zdát, že detektivní žánr již nemá co nového nabídnout. Nový snímek Briana Johnsona může zpočátku vypadat jako něco, co jsme viděli již stokrát, ale opak je pravdou. Na nože nabízí vkusnou zápletku, kterou může odhalit i divák, úžasné herecké výkony, nadsázku i tajemno.

Snímek Na nože se nijak netají svou inspiraci klasickými detektivkami britské spisovatelky Agathy Christie, ale dělá to po svém, s grácií a úctou k jejím dílům. Když už je řeč o královně detektivek, pak se jednoznačně nabízí srovnání s nedávným remakem Vraždy v Orient Expressu z roku 2017. Na nože je na rozdíl od výše zmíněného snímku inteligentní, dává svým postavám zaslouženě velké množství prostoru, nesnaží se kopírovat již existující díla a dává světu detektivek něco nového, neotřelého a zábavného.

Zdroj: IMDb.com

Sebevražda, nebo vražda?

Příběh nás zavede do venkovského domu Harlan Thrombeye, slavného spisovatele detektivek, který svým ohromným jměním drží nad vodou celou svou rodinu. Jeho potomci se sice tváři jako oddaní a milující příbuzní, ale brzy se ukazuje, že jejich motivy jsou do jednoho chladně vypočítavé. Jediný, kdo starého pána nevyužívá pro jeho peníze, je věrná ošetřovatelka Marta.

Během rodinného večírku Harlan všem zúčastněným postupně oznámí plány ohledně svých financí – má v úmyslu přestat své ziskuchtivé příbuzné podporovat a chce je nechat postavit se na vlastní nohy. Celá rodina je pochopitelně v šoku. Následující ráno je ale čeká další nemilé překvapení – starý pan si totiž v noci podříznul hrdlo.

V tuto chvíli přichází na scénu detektiv Benoit Blanc, kterého si najala neznámá osoba, aby tuto tajemnou smrt vyšetřil. Detektiv dochází k závěru, že movitý spisovatel nespáchal sebevraždu, ale někdo z blízkých se ho šikovně zbavil. Stín podezření je v tuto chvíli na všech. A aby toho nebylo málo, ukazuje se, že nikdo z nich na majetku Harlana nezíská ani cent – starý pan totiž vše odkázal ošetřovatelce Martě, na kterou je teď členy rodiny pořádán nemilosrdný hon.

Christopher Plummer in Knives Out (2019)
Christopher Plummer. Zdroj: IMDb.com

Detektivka vychází ze zdánlivě jednoduché a časté zápletky ohledně sebevraždy, která se stane vraždou, ale v závěru poskytuje mnohem více, než se na první pohled zdá. Domnělý vrah je odhalen už v první třetině snímku a diváci spíše sledují jakým způsobem detektiv postupuje k rozpletení celé záhady. Příběh je protkán spoustou zvratů a překvapení, které sice vyžadují notnou dávku soustředění, ale zároveň nejsou neodhalitelné. Pozornější diváci si během snímku všimnou mnoha drobných nápověd a detailů, které hrají do karet celému rozuzlení a v závěru již tuší, jak se to celé odehrálo.

Charismatický Daniel Craig a okouzlující Ana de Armas

Ani sebelepší scénář by ale nedokázal obstát bez dostatečného hereckého obsazení. A to se povedlo na výbornou. Na nože se muže pyšnit spoustou známých tváří, a navíc je evidentní, že herce natáčení bavilo. Nejen díky tomu se film zařadí mezi perly současného detektivního žánru.

Titulní role detektiva se ujal Daniel Craig a dostal tak jedinečnou příležitost dokázat, že za kamennou tváří agenta 007 se skrývá výborný herec. Hlavně díky jeho postavě je jasné, že film se nebere nijak vážně a když si divák zvykne na detektivův výrazný jižanský přízvuk, pak je z Craiga jeden z nejpříjemnějších soukromých vyšetřovatelů od dob Hercula Poirota.

Daniel Craig and Ana de Armas in Knives Out (2019)
Daniel Craig a Ana de Armas. Zdroj: IMDb.com

Protagonistku a zároveň jedinou sympatickou osobu z okruhu podezřelých ztvárnila kubánská herečka Ana de Armas. Její Marta je roztomilou oduševnělou bytostí, která si snadno získá přízeň každého diváka. Snímek je natočen tak, aby ji divák proti ostatním chamtivým postavám fandil, což jde v případě de Armas téměř samo. Herečku, která do Hollywoodu vstoupila teprve před šesti lety, rozhodně ještě čeká zářná kariéra.

Ani ostatní slavná jména nestojí v pozadí. Chris Evans si zahrál rozmazleného vnuka, který se nedokáže smířit s tím, že mu dědeček nezanechal očekávané jmění. Jamie Lee Curtis se představila jako vypočítává dcera Linda, která se spolu s manželem (Don Jonson) neštítí ničeho, aby Marta své dědictví nedostala. Tváře dalším nevděčným příbuzným dali Michael Shannon, Toni Colette nebo Katherine Langford.

Zdroj: IMDb.com

Vtip, napětí i pár vad na kráse

Na nože skvěle kombinuje dva nesourodé rozdílné žánry – kriminální příběh a komedii. Film mistrně střídá lehký humor, zábavné dialogy se scénami plnými napětí. Jednoznačným vrcholem celého díla je samotné rozuzlení  zápletky, které by ale bylo škoda prozradit.

Režie a scénáře se zhostil Brian Johnson, autor sci-fi thrilleru Looper v titulní roli s Josephem Gordon-Levittem (který získal v Na nože také jednu miniaturní roli) nebo jednoho z dílů ságy Star Wars (Star Wars: Poslední z Jediů).

Snímku lze celkově vyčíst dvě negativa. Prvním, co by se dalo vytknout, je fakt, že viníku samotnému není ve filmu věnováno příliš mnoho času. V druhé řadě filmu škodí zbytečně dlouhá stopáž (přibližně 130 minut). Divák se nikdy nezačne vyloženě nudit, ale zkrácení o pár desítek minut by scénáři neuškodilo.

Zdroj náhledového obrázku

Julie Šafová

Jsem studentkou žurnalistiky a politologie na Univerzitě Karlově. Zajímám se o politiku a miluji kulturu ve všech podobách, od těch nejčistších, po ty nejpokleslejší. Ráda se hádám i o nejmenších maličkostech. Těší mě dělat cokoliv, co má smysl. I proto jsem nadšená, že mohu být součástí takové iniciativy, jako jsou právě Studentské listy.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..