Právě si prohlížíte Nedělní tečka: A co teprve za rok
Autorka ilustrace: Anna Dostálová

Asi jen málokdo si tento týden dokázal nevšimnout, že poslanci začali projednávat novelu, která přináší Čechům v zahraničí volit korespondenčně a ušetřit si tak často stovky či tisíce kilometrů, které je dělí od nejbližšího zastupitelského úřadu.

Ve skutečnosti se ve sněmovně ale hraje o něco mnohem důležitějšího – legitimitu voleb, tedy základního kamene demokracie. Korespondenční volbu mají v různých podobách ve více než 120 zemích světa. K jejímu zpochybňování dochází málokdy a ve všech případech se se stížnostmi dokážou vypořádat soudy.

Poslední americká prezidentská volba v roce 2020 nám ukázala, že ke zpochybňování vůle voličů není potřeba žádných hmatatelných důkazů. Donald Trump dodnes vykřikuje, že volby tehdy vyhrál on. Může se to stejné stát příští rok u nás?

Už jen proces schvalování nasvědčuje tomu, že pokud dnešní opozice nezíská příští rok na podzim dostatek mandátů pro sestavení vlády, hněv může směřovat i na korespondenční volbu a opírat se o „ukradené volby“.

Pro celou společnost by samozřejmě bylo lepší, kdyby k žádným podobným pokusům o zvrat nedošlo. Demokratické instituce v čele s Ústavním soudem by se ale měly připravit, že pokračování cesty, kterou jsme si v roce 1989 zvolili, bude záležet právě na nich.

Nedělní tečka je týdeník Studentských listů, který vychází v neděli v poledne. Redaktor Jakub Hříbek se v něm zamýšlí nad nejdůležitějšími (nejen politickými) událostmi uplynulého týdne, stejně jako nad zdánlivými běžnostmi všedních dní.

Jakub Hříbek

Student žurnalistiky na Fakultě sociálních věd UK píšící o domácí a zahraniční politice. Žurnalistika je můj život.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..