Právě si prohlížíte Nedělní tečka: Blokáda názorů na mostě Legií
Autorka ilustrace: Anna Dostálová

Prahou včera prošel každoroční Pochod pro život organizovaný krajně konzervativním Hnutím pro život. To dlouhodobě vystupuje proti potratům, právům homosexuálů a požaduje vyšší státní podporu rodinám se třemi a více dětmi. Odpůrci pochodu zablokovali účastníkům cestu a nahráli debatě o respektu jiných než vlastních názorů.

Hnutí pro život dlouhodobě reprezentuje klerikální konzervativní narativy, jež požadují úplný zákaz potratů nebo zamezení rozšiřování občanských práv homosexuálů. Tato činnost přinesla od devadesátých let množství kontroverzí. Z průzkumů veřejného mínění zároveň vyplývá, že s požadavky spolku a jeho příznivců většinová společnost nesouzní.

Není proto velkým překvapením, že se podobně jako každý rok na pražském Malostranském náměstí sešly stovky odpůrců pochodu. Na místě byla zejména levicová politická a občanská uskupení, která požadavky Hnutí pro život odmítla. Na Malé Straně měl odpor i zůstat, tak funguje demokracie – všichni mohou svobodně a veřejně vyjádřit svůj názor.

Včera to ale tak idylické nebylo. Odpůrci z Malé Strany zablokovali most Legií, po kterém měl Pochod pro život projít. Policie v zájmu zabránění konfrontace most uzavřela, neboť protestující neuposlechli policejní výzvy a prostor neopustili. Přibližně 500 lidí na mostě zůstalo několik hodin v obklopení těžkooděnců a nemohlo odejít. Pochod nakonec změnil plánovanou trasu, zablokovaný most ale způsobil kolaps, který v jednom momentě ztížil i průjezd hasičského vozu, který mířil k zásahu.

To, že lidé nemohli most opustit, jistě prošetří příslušné orgány. Celá situace nás ale přivádí k debatě, kam až můžeme zajít, když nesouhlasíme s názorem někoho jiného. Je neoddiskutovatelné, že narativy Hnutí pro život se většinově nezakládají na vědeckých základech a motivuje je ve společnosti málo zastoupená ideologie, která je v mnoha ohledech zavrženíhodná. Rozhodně však nemůžeme hovořit o tendencích, které by mířily proti systému pluralitní demokracie, v takovém případě by totiž shromáždění Hnutí pro život zastavil magistrát.

Právě proto je dobré se zamyslet nad blokováním pochodu a bránění jeho účastníkům, aby vyjádřili své názory. Systém západních demokracií staví na pluralitě názorů, tím spíš je varující tendence posledních let některé z nich omezovat. O nic jiného demonstrantům na mostě u Národního divadla nešlo.

Neměli bychom zapomínat, že pokud by některé společenské skupiny pokračovaly se snahami omezovat názory druhých, velmi rychle by celá společnost přišla o to, co naši rodiče a prarodiče v roce 1989 kousek od mostu Legií vybojovali. Stále totiž platí Millův výrok: „Svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého.“

Nedělní tečka je týdeník Studentských listů, který vychází v neděli v poledne. Redaktoři Jakub Hříbek a Jakub Roubíček se v něm zamýšlí nad nejdůležitějšími (nejen politickými) událostmi uplynulého týdne, stejně jako nad zdánlivými běžnostmi všedních dní.

Jakub Hříbek

Student žurnalistiky na Fakultě sociálních věd UK píšící o domácí a zahraniční politice. Žurnalistika je můj život.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..