Právě si prohlížíte Nedělní tečka: Jazykem k citu, a sbohem, Matthew
Autorka ilustrace: Anna Dostálová

Podle dat společnosti Words Path, publikovaných v letošním roce, hovoří anglickým jazykem (na různých úrovních) přibližně 58 procent Čechů, což nás v Evropě řadí na 22. místo hned za Maďarsko. Opomeneme-li nespočet praktických výhod, jež ze znalosti dnešní linguy francy pramení, na snadě jsou i benefity více všednodenní.

V úterý v Praze vystoupil britský umělec Michael Blackwell. Pokud jste jméno nikdy neslyšeli, patrně nepatříte do množiny necelé stovky lidí, kteří strávili halloweenskou noc právě ve společnosti zpěváka z ostrovů. Až při poslechu skladeb z čerstvého EP s názvem A Trip Around The Sun jsem si ale uvědomil zajímavý jev. Přestože pod pódiem stály „jen“ desítky lidí, hudební sál Rock Café byl plný ohlušujícího jásání a nekonečného potlesku. Fanynky a fanoušci však k mému největšímu překvapení znali texty všech skladeb tak dokonale, že s Blackwellem drželi krok v každém verši.

Stejná byla situace i na koncertě dalšího umělce ze Spojeného království Caluma Scotta, jenž Prahu navštívil na jaře. Vyprodaný klub Roxy se zpěvákem držel tempo každé písně. V těchto momentech se ukazuje jedna z opomíjených výhod jazyků – dokážeme si mezilidsky porozumět, v případě hudby často i v hlubokých, citových tématech, jež se každodenně dotýkají všech bytostí napříč kulturami nebo kontinenty.


V závěru dnešní tečky dovolte krátce vzpomenout na herce Matthewa Perryho, jenž nečekaně odešel minulou sobotu. „Vím, že až umřu, lidé budou mluvit o Přátelích. A jsem za to rád. Ale bylo by hezké, kdyby seriál Přátelé zůstal až za tím vším, co jsem dělal, abych se pokusil pomoct ostatním lidem.“

Matthew Perry dlouho bojoval se závislostmi, po překonání strastí se podílel na bezprecedentní pomoci lidem, již procházeli stejnými problémy. Ze svého sídla v Malibu dokonce vybudoval centrum „Perry House“, v němž mužům pomáhal se zbavením se závislosti na alkoholu. Podrobně se o svých problém rozepsal ve své knize Friends, Lovers and the Big Terrible Thing. Upřímnější a lidštější zpověď by vážené čtenářky a vážení čtenáři hledali jen těžko.

S Chandlerem Bingem odchází kus seriálové ikony, jež ovlivnila (a jsem si jist, že ještě ovlivní) mnoho generací mladých lidí, kteří na světě hledají své místo. A neopakovatelný humor oceňovaného herce jim v tom bude pomáhat tak, jak to dělal do osudné soboty 28. října, jen se srdcervoucím smutkem, který tu už, bohužel, zůstane.

Nedělní tečka je nový pravidelný týdeník Studentských listů, který vychází v neděli v poledne. Redaktor Jakub Hříbek se v něm zamýšlí nad nejdůležitějšími (nejen politickými) událostmi uplynulého týdne, stejně jako nad zdánlivými běžnostmi všedních dní.

Jakub Hříbek

Student žurnalistiky na Fakultě sociálních věd UK píšící o domácí a zahraniční politice. Žurnalistika je můj život.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..