Právě si prohlížíte Nedělní tečka: Neziskovkám už ani cent, zní ze Slovenska
Autorka ilustrace: Anna Dostálová

Robert Fico se na konci minulého roku dostal zpět do čela slovenské vlády. Už podle předvolební kampaně bylo jasné, že s novým předsedou vlády se naši nejbližší sousedé razantně odchýlí od dosavadního směřování. Nová vláda splnila slib a zastavila vojenskou pomoc Ruskem napadené Ukrajině s tím, že už nemá co poslat a musí se soustředit na vlastní obranu.

Nově se Ficův kabinet, složený mimo strany SMER-SSD ještě z Hlasu Petera Pellegriniho a SNS Andreje Danka, chystá sáhnout do trestního práva a změnit ho ve prospěch obžalovaných, kteří mají k vládnoucí garnituře blízko. Prezidentka Čaputová již avizovala, že změnám bude chtít zabránit za každou cenu.

Slovenský kabinet budil kontroverze od začátku a nyní v zemi čelí desetitisícovým shromážděním, která pravidelně svolává tamější opozice. Jednou z kontroverzních vládních postav je i ministryně kultury Martina Šimkovičová (SNS). Bývalá televizní moderátorka si vysloužila pozornost například stylisticky nepříliš povedeným dopisem, který zaslala českému protějšku Martinu Baxovi (ODS) nebo tvrzením, že kultury se nemají mísit a ta slovenská má být slovenská a žádná jiná. Po tomto prohlášení média zjistila, že ministryně žije v Rakousku, kde její dcera chodí i do školy.

Nejnovější rozhodnutí Šimkovičové útočí na neziskové organizace podporující LGBTQ+ komunitu, které od slovenského státu podle jejích slov nedostanou už ani cent. Politička argumentuje tím, že odmítá „progresivní normalizaci“ a chce mít také příležitost říkat svůj názor.

V tomto kontextu stojí za to připomenout, že mnoho takzvaných „LGBT neziskovek“ poskytuje tisícům lidem důležitou pomoc, od prevence přenosu infekčních onemocnění až po psychologickou péči. Nemluvě o podpoře lidí, již mají problém se svou orientací ve společnosti otevřeně vystupovat.

Neziskové organizace jsou velkým tématem i v Česku, kde od řady politiků roky posloucháme podobné výzvy. Žádné tak razantní rozhodnutí u nás ale zatím nepadlo. Na každý pád český východní soused nadále přitvrzuje ve svém postoji k menšinám. Bude zajímavé sledovat další kroky a případnou reakci ostatních evropských zemí, které většinově v této oblasti volí daleko liberálnější přístup.

Nedělní tečka je týdeník Studentských listů, který vychází v neděli v poledne. Redaktor Jakub Hříbek se v něm zamýšlí nad nejdůležitějšími (nejen politickými) událostmi uplynulého týdne, stejně jako nad zdánlivými běžnostmi všedních dní.

Jakub Hříbek

Student žurnalistiky na Fakultě sociálních věd UK píšící o domácí a zahraniční politice. Žurnalistika je můj život.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..