Právě si prohlížíte Nedělní tečka: V dobrém i zlém. Na Čechy je spoleh
Autorka ilustrace: Anna Dostálová

Ekonomická krize. Energetická krize. Recese. Chudoba a my v ní. Slova, která proplouvají napříč veřejným prostorem nekontrolovatelně několik posledních let (a nebylo tomu jinak ani v minulosti). Mnoho domnělých bojovníků za lepší zítřky se snaží veřejnost přesvědčit, že se má špatně, byť často nemůže být dále od pravdy (například když jistý „novodobý spasitel z Václavského náměstí“ loni na podzim prorokoval, že litr nafty bude stát 150 korun).

Když Češi mluví o Češích, bývají pohříchu zvýrazňovány špatné vlastnosti našeho národa, zatímco dobré považujeme za samozřejmost či malichernost. V těžkých časech jsme se ale zatím vždy dokázali semknout a ukázat, že věci, na nichž záleží, nemohou ohrozit ani na hony vzdálené názorové příkopy, do nichž je společnost rozdělená.

Mementem se stal začátek pandemie onemocnění covid-19 a šití roušek – jichž byl v té době kritický nedostatek – do kterého se zapojily statisíce lidí. Dalším výrazným bodem české dobrosrdečnosti se stala pomoc uprchlíkům z Ruskem napadené Ukrajiny. Statisícům lidí Češi poskytli ze dne na den nové domovy a do jejich ukrajinské domoviny dodnes pravidelně zasílají podporu v boji proti ruským okupantům.

Poslední ukázkou českého dobrodiní budiž potravinová sbírka, která se koná dvakrát ročně, naposledy 11. listopadu. Češi v ní vybrali rekordních 718 tun potravin a drogerie, jež poslouží těm, co to nejvíce potřebují.

Nerad bych v tomto textu maloval věci narůžovo. Česko stejně jako celý svět prochází náročným obdobím a čelí bezprecedentním problémům, jejichž výsledek ovlivní životy následujících generací. Ve změti hádek a stále přitvrzující polarizace společnosti bychom ale neměli zapomínat, že doteď jsme byli schopni se pro důležité věci spojit. Byla by škoda, vážené čtenářky a vážení čtenáři, kdybychom se o tuto vlastnost sami připravili.

Nedělní tečka je týdeník Studentských listů, který vychází v neděli v poledne. Redaktor Jakub Hříbek se v něm zamýšlí nad nejdůležitějšími (nejen politickými) událostmi uplynulého týdne, stejně jako nad zdánlivými běžnostmi všedních dní.

Jakub Hříbek

Student žurnalistiky na Fakultě sociálních věd UK píšící o domácí a zahraniční politice. Žurnalistika je můj život.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..