Vypadalo to, že už uvidíme spolupráci kontroverzní nebankovní společnosti a jedné z nejprestižnějších univerzit v Evropě. Home Credit ale nakonec od partnerské smlouvy s Univerzitou Karlovou ve čtvrtek odstoupil. O co v celé záležitosti vůbec šlo?

Celá kauza (ne)spolupráce úvěrové společnosti Home Credit a Univerzity Karlovy propukla na začátku října, když se obě strany dohodly na smlouvě o spolupráci. V rámci ní se Home Credit stala hlavním partnerem univerzity a zavázala se od akademického roku 2019/20 poskytovat „Karlovce“ každý rok půl miliónu korun, a to po dobu tří let.

Smlouva však ihned po svém zveřejnění vyvolala vlnu kritiky – studenti proti ní uspořádali petici a byla dokonce vyhlášena sbírka Milion a půl pro Karlovku. Kritikům z řad studentů a pracovníků univerzity vadilo zejména „nezodpovědné úvěrování, kterým se firma podílela na obchodu s chudobou a významnou měrou přispěla k dnešnímu množství vedených exekucí“. Kritizováno bylo i podnikání většinového vlastníka Petra Kellnera v Číně.

Kriticky se ke smlouvě vyjadřoval také analytik firmy Člověk v tísni Daniel Hůle. „Skutečnost, že firma nejbohatšího Čecha vědomě vydělává na nezákonných exekucích, je prostě neomluvitelná. Rektor Zima bohužel Kellnerovi prodává kredit,“ napsal v neděli na Twitteru.

Původně byla po vlně kritiky naplánována schůze Akademického senátu UK, ale společnost Home Credit se ve čtvrtek rozhodla od smlouvy odstoupit. „Nechceme být nadále vtahováni do iracionálních debat o smyslu naší spolupráce, které oba subjekty poškozují ještě předtím, než spolupráce byla vůbec zahájena,“ napsal její mluvčí.

„Rozhodnutí společnosti Home Credit International pouze urychlilo řešení, ke kterému Univerzita Karlova směřovala, a to v této spolupráci nepokračovat,“ reagoval ve svém prohlášení rektor univerzity Tomáš Zima.

Právě on byl tím, který byl nejčastěji vyzýván, aby od spolupráce upustil. Smlouvu kritizovala i filozofická fakulta či profesor Jiří Přibáň z univerzity v Cardiffu, podle něhož univerzita tímto krokem ztratila morální kredit a který se v návaznosti rozhodl vzdát členství v Čestné řadě absolventů.

Studenti napříč fakultami také požadovali, aby akademický senát stanovil jasná etická kritéria, s kým a za jakých podmínek může Karlova univerzita do budoucna navazovat komerční spolupráci. Chtějí tak zabránit poškozování jejího dobrého jména.

Většinovým vlastníkem společnosti Home Credit je skupina PPF českého miliardáře Petra Kellnera. V rámci smlouvy na 1,5 miliónu korun po dobu tří let měly být podporovány především Matematicko-fyzikální fakulta a Institut ekonomických studií Fakulty sociálních věd.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..