O tom, že komunikace vlády není dobrá, už nehovoří jen opozice, ale i sám premiér. I proto je potřeba ocenit, když se jeden z ministrů snaží „polepšit” a komunikaci s veřejností zlepšit. Řeč je o Robertu Plagovi.

Ministr školství za hnutí ANO si minulý týden založil účet na Instagramu. Tedy sociální síti, která je populární právě mezi mladými lidmi a na které si nemálo z nich zjišťuje informace o aktuálním dění a nejnovějších protiepidemických opatřeních.

„Je zcela absurdní, že opoziční poslanec musí pomáhat vládě komunikovat vládní opatření,“ říká v našem exkluzivním…

Zveřejnil(a) Studentské listy dne Čtvrtek 15. října 2020

 

Srozumitelná komunikace je v krizi zásadní. Nemělo by se stávat, abychom během jednoho dne slyšeli k jedné věci tři odlišná stanoviska od třech členů vlády. Nebo aby premiér vystoupil s tím, že nerozumí, jaká opatření o den dříve oznámil jeho ministr zdravotnictví. Nebo aby nový ministr oznámil, že zlepší komunikaci a opatření bude vždy vyhlašovat v jeden den, načež to sám několikrát poruší.

Nelze se pak příliš divit, že někteří lidé přestávají vládě – a tím pádem i potřebným opatřením – důvěřovat. Věřili byste tomu, co říká váš potrhlý strýček, kdyby každou chvíli vykřikoval výroky, která si rozporují a nedávají smysl?

Nezvládnutá komunikace vlády má bohužel vážné dopady. Jak ekonomické, tak zdravotní. A ovlivňuje i šíření dezinformací, které vedou k rozdělení společnosti, demonstracím a zvýšené agresivitě.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

#chcibytjakodominik #spolecnetozvladneme #msmtdetem #msmtstudentum

Příspěvek sdílený Robert Plaga (@robert_plaga_msmt),

Proto je potřeba ocenit, když se alespoň někteří členové vlády snaží veřejnou komunikaci vylepšit. Ministr školství Robert Plaga jde v tomto směru příkladem – založil si totiž Instagram, s cílem se přiblížit mladým lidem. To dokládá nejen inspirace Dominikem Ferim (hashtag #chcibytjakoDominik), ale i ministrovy hashtagy #msmtdetem a #msmtstudentum.

Ministr na profilu přidává příspěvky i „storíčka” s výzvami, aby občané zůstali doma a dodržovali opatření, která se rovněž snaží vysvětlovat. Sdílel také příspěvky týkající se budoucnosti otevření škol. Na profilu, který si Plaga podle svého komentáře sám spravuje, ho zatím sleduje přes pět tisíc lidí.

Ministr se podle svých slov na sociální síti ještě zaučuje – a některé příspěvky tak působí. To ale vůbec nevadí, snaha přiblížit se mladým lidem a studentům je zřejmá a je potřeba ji ocenit. Zbývá ještě, aby premiér vytvořil s Dominikem Ferim slibovaný web s přehledem opatření!

Za tenhle krok dáváme ministrovi palec nahoru a snad bude Robert opravdu #jakoDominik.

Přinášíme pilotní díl naší nové pravidelné páteční glosy Očima studenta! Tentokrát si náš redaktor Vojtěch Petrů…

Zveřejnil(a) Studentské listy dne Pátek 23. října 2020


Studentské listy přinášejí nový formát glosy s názvem Očima studenta. Každý pátek vám jeden z redaktorů Studentských listů představí svůj pohled na jedno z témat, které v uplynulém týdnu hýbalo světovým děním, ať už z oblasti politiky, školství nebo kultury. Tak zase příští pátek.

Snažíme se přinášet ověřené a srozumitelné články, ale jsme taky jenom lidé a chybujeme. Je pro nás důležité o chybách a nedostatcích vědět, abychom je mohli napravit a minimalizovat jejich výskyt. Proto jsme vděční za veškerou zpětnou vazbu, dotazy, náměty a připomínky, které nám můžete posílat na info@slisty.cz.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..