Kryštof Zapletal je o necelých deset let mladší než předseda spolku Milionu chvilek Mikuláš Minář, přesto by se bez něj fungování neobešlo.

Stojí za produkcí klipu k písni „Pýcha předchází pád”, která byla pozvánkou na listopadovou Letnou. Kromě toho je také talentovaným hercem a zpěvákem. Začínal na televizních seriálech Svatby v Benátkách a Krejzovi. Nyní působí například v Barování na Malostranské besedě.

Jak ses dostal k práci v organizaci Milion chvilek?

Před listopadem roku 2017, než vznikla současná organizace, existovala podobná iniciativa Mikuláše Mináře s názvem Chvilka pro Andreje. Bylo to trochu matoucí, protože název vyznívál, že je to reálně chvilka pro Babiše a ne výzva proti němu. Když se s tím ukázal, tak mi nápad připadal sympatický a výzvu jsem podepsal. Jelikož tam bylo v tu dobu málo lidí, tak měli na webu dotazník pro zapojení dalších členů do této iniciativy. Nechtělo se mi roznášet letáky, tak jsem napsal do poznámky, co si myslím, že umím. Mikuláš mi napsal, domluvili jsme se na kafe na půdě Filosofické fakulty a od té doby tam působím.

Jaká je obecně struktura v týmu a jakou máš roli ty?

Je potřeba rozlišovat tým a spolek. Spolek má dvanáct členů, ale ne všichni členové jsou přímo aktivní a ne všichni aktivní lidé jsou členem spolku. Je tam spousta externích pracovníků od jednorázových, kam patří dobrovolníci na akcích, až k těm, kteří s námi přímo pracují, jen nejsou oficiálně součástí spolku. Mikuláš je náš lídr, Benjamin je mluvčí a zbytek je rozdělen podle toho, kdo co umí. Já konkrétně řeším záležitosti okolo divadel a osobností. Na akcích se starám o hosty a o celkovou logistiku na místě. Je to hlavně domlouvání přes emaily.

Kdo stál za nápadem vytvoření písně, kterou jste nahráli? Kolik času vám zabrala jeho realizace?

Píseň napsal Josef Galen, který ji i zpívá. Hudbu k ní složil můj kamarád Jirka Vidasov, který nám ji předal jako pozvánku na Letnou s tím, že s písní můžeme naložit, jak sami uznáme za vhodné. Nápad se mi velmi líbil, jen jsme to trochu museli přetextovat. Když už jsme to měli vytvořené, tak bylo potřeba k tomu natočit klip, abychom tomu dali nějakou formu. Pracovali jsme na tom měsíc, takže čas, který jsme na tom strávili, je v řádech desítek hodin.

Na co je důležité se zaměřit při organizaci demonstrace?

Nejdůležitější je mít myšlenku, proč se svolává. Když se sejde obrovské množství lidí bez myšlenky, tak je jedno, že se vůbec sešli. Když je myšlenka nějak naformulovaná, tak lidé vyjadřují svůj občanský prostor a věc nabývá určité důležitosti. Dále je potřeba mít spoustu schopných lidí. Nejen schopných pracovat efektivně, ale hlavně schopných komunikovat. Kdyby se děly nějaké komunikační ruchy, tak by se ta organizace sesypala. Pak se do toho musí samozřejmě jít se srdíčkem.

Jaký ty máš pohled na plakáty typu „vyvlastnit Babiše a Kellnera”? Myslíš, že by se takové plakáty měly na demonstraci objevovat?

Myslím, že by se tam objevovat měly, z toho důvodu, že je naprosto v pořádku, že se tam objeví. Sám bych si takový plakát nevytvořil, nepostavil bych se za něj, ale není moje pozice, abych soudil, kdo má jakou konkrétní odnož politického názoru. Příjde mi to jako  trochu komunistický plakát „znárodníme kapitalisty”, ale když to není bytostní urážka, tak je to v pořádku. I na našich demonstracích platí svoboda slova. Ale kdyby někdo sjednocoval názor těchto individuálů s Milionem chvilek, tak bych se za něj nepostavil. Stalo se nám, že na menší demonstraci někdo přinesl šibenici, pak se těžko vysvětluje, že za tím nestojíme my. Nebudeme chodit mezi lidmi a brát jim to, co si na demonstraci přinesou.

Proč by lidé na vaše demonstrace měli chodit?

Je to samozřejmě individuální. Každý si musí najít svůj důvod. My tady teď existujeme jako nějaká občanská platforma,  která může zprostředkovat názor jednotlivce do názoru masy. Názor masy je názor, který se musí respektovat, musí se brát v potaz a musí se s ním pracovat. A to ať je člověk běžný občan či vrcholný politik. Když si jednotlivec stojí za nějakými morálními zásadami, tak by si měl v sobě najít odvahu a čas, aby posloužil větší a užitečnější věci.

Jak vidíš budoucnost české politiky ve spojení s Milionem chvilek?

Dostali jsme se teď jako spolek do zvláštní situace. Naráz se na nás nahrnulo spoustu zodpovědnosti. Když po půl roce nečinnosti na akci příjde ještě více lidí, v řádech sta tisíců, tak máme zodpovědnost vůči těm lidem a musíme ji nějakým způsobem plnit. Sám za sebe si myslím, že způsob, jakým to teď vedeme, není úplně ideální.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..