Ministr školství Robert Plaga (za ANO) na dnešní tiskové konferenci k mezinárodnímu srovnání znalostí žáků škol TIMSS 2019 prohlásil, že vzhledem ke zhoršující se epidemiologické situaci hrozí i zpřísnění opatření v oblasti školství. Zároveň vyzval pedagogy, aby se nechali otestovat na koronavirus. Právě testování učitelů je podle ministra školství cestou, jak se vyhnout opětovnému uzavření škol. Plošné testování pedagogů na koronavirus probíhá od pátku. 

Plaga zároveň odmítl, že by znovuotevření škol mělo podíl na zhoršení rizikového skóre systému PES z posledních dnů. Postupné uvolňování opatření ve školství podle něj nebylo uspěchané. V pondělí se částečně otevřely střední školy, kde se nyní vyučuje tzv. rotačně (týden se studenti učí distančně a týden online, střídají se po třídách), a první ročníky vysokých škol přešly v omezené míře (do přítomnosti 20 osob) zpět na prezenční výuku. Již dříve přešly na rotační výuku i druhé stupně základních škol, na prvních stupních se vyučuje prezenčně. Na distanční výuce zůstávají (mimo výše zmíněných prvních ročníků) vysoké školy. Ve školách jsou povinné roušky a neprobíhá tělesná výchova a zpěv.

Školy byly během října a listopadu plošně zavřené měsíc, podobné několikaměsíční plošné uzavření nastalo i při jarní první vlně. Ministr Plaga včera nicméně oznámil, že se scénářem prodloužení školního roku na úkor prázdnin kvůli zpoždění ve výuce ministerstvo školství nepočítá. Budou nicméně probíhat letní kurzy pro žáky, kteří zůstali od distanční výuky například kvůli chybějící elektronice odstřihnutí a zůstali tak pozadu oproti ostatním.

Vojtěch Petrů

Bývalý šéfredaktor. Na Studentských listech působím od listopadu 2021. Píšu o politice, školství nebo lidských právech. Specializuji se na témata související se zájmem mladých lidí o veřejné dění a jejich zapojení do politiky. Jinak studuji gymnázium ve Svitavách a vedle Studentských listů spolupracuji s dalšími médii.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..