Policejní vyšetřovatelé uzavřeli vyšetřování kauzy Čapího hnízda a navrhli státnímu zástupci všechny obviněné včetně premiéra Andreje Babiše obžalovat. Uvedl to mluvčí státního zástupitelství Aleš Cimbala. Co se bude v kauze údajného dotačního podvodu dít nyní a jaké to může mít následky?

Podrobný přehled kauzy Čapí hnízdo najdete na tomto odkaze, přesto si pojďme zopakovat základní informace. Vyšetřovatelé viní Andreje Babiše, jeho manželku, jeho děti i další lidi z toho, že se různou mírou a různými způsoby podíleli na podvodu při přijímání 50 miliónové dotace z Evropské unie.

Dotaci přijímala firma Farma Čapí hnízdo (tehdy pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov), která jakožto malý a střední podnik měla na dotaci nárok, ovšem po ukončení přechodného období se přemístila do holdingu Agrofert, jehož kdyby byla součástí, nárok by neměla. Vyšetřovatelé se tak domnívají, že šlo o účelový převod s jedinou motivací – získat finanční prostředky.

Nyní dostává spis k posouzení na stůl státní zástupce. „Vyšetřování ve věci vedené u zdejšího státního zastupitelství (v mediálním prostoru označované ‚kauza Čapí hnízdo‘) bylo skončeno. Spisový materiál byl společně s konečným návrhem předložen státnímu zástupci. Po nastudování kompletního spisového materiálu rozhodne státní zástupce o podání obžaloby nebo vyřízení věci jinak,“ oznámil mluvčí státního zastupitelství Aleš Cimbala. „Konečným návrhem je návrh na podání obžaloby,“ upřesnil pak na dotaz deníku Právo.

» Nejnovější vývoj okolo Čapího hnízda – půjde Babiš k soudu?

Žalobci nebudou podle Cimbaly obsah návrhu dále komentovat, veřejnost má být informována až o konečném rozhodnutí. Je otázkou, jak dlouho to potrvá, státní zástupce ovšem může spis studovat i v řádech týdnů.

Poslední vývoj ve své kauze potvrdil i premiér Andrej Babiš. „Nechápu, jak je možné, že v rámci živé kauzy mají novináři dřív informace než lidi, kterých se to týká. Je to zpolitizované a od samého začátku to beru jako organizovaný komplot,“ uvedl ve středu s tím, že „je to spis, který se vysílá on-line.“

Je zajímavé, že podle morálního kodexu hnutí ANO, jejímž je Babiš předsedou, by měl v případě obžaloby opustit stranu i všechny funkce, do kterých byl zvolen. Zda to udělá, zůstává ve hvězdách, my pro vás každopádně vývoj v nejsledovanější české politické kauze budeme sledovat dál!

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..