Prezident je slovo, jež ve francouzštině znamená předseda. V politice se jedná o funkci nejvyššího představitele státu, jehož státní zřízení je republika (např. Česká republika). V různých zemích mají prezidenti různá postavení a pravomoci. V dnešním článku si tuto funkci rozebereme a podíváme se nejen na to, jak to máme v tuzemsku, ale i v zahraničí. 

Hlava státu

Nejdříve k obecným informacím. Prezident je hlavou státu, tudíž představuje jejího nejvyššího činitele a reprezentanta. Zpravidla je vrchním velitelem ozbrojených sil. Tato funkce bývá demokraticky volena, a to buď parlamentem, přímo občany nebo nepřímo občany (tzv. systém volitelů). Existují však i nedemokraticky dosazení prezidenti.

Pravomoci

Začněme u parlamentní republiky, neboť právě ta funguje v naší zemi. Prezident je zde spíše reprezentativní. Mezi jeho pravomoci patří udělování státních vyznamenání, jmenování vlády (na jejímž sestavování se nijak nepodílí), udělování milostí, a tak bychom mohli pokračovat.

Parlamentní republikou je kromě Česka (prezidentem Miloš Zeman) kupříkladu i Německo (spolkovým prezidentem Frank-Walter Steinmeier). 

poloprezidentské republice se prezident mnohem více podílí na vykonávání výkonné moci. Vláda je odpovědná jak parlamentu, tak prezidentovi. Mezi poloprezidentské republiky patří například Francie (prezidentem Emanuel Macron). 

Existuje i prezidentská republika v níž má prezident zdaleka největší pravomoci. Celá výkonná moc je v rukách jeho administrativy. Takovou zemí jsou třeba Spojené státy americké (prezidentem Donald Trump). 

S touto funkcí se můžeme setkat i v nedemokratických režimech, např. KLDR (věčným prezidentem Kim Ir-Senem). 

Slovník pojmů

  • Státní zřízení – způsob jakým je rozdělována a vykonávána moc ve státě (např. republika, monarchie, diktatura, …).
  • Systém volitelů – užívaný například ve Spojených státech amerických. Volí se v obvodech, kdo vyhraje v obvodu získá všechny tzv. volitele z daného obvodu nehledě na úspěch protikandidáta.
  • Výkonná moc – jedna ze tří složek státní moci, dohlíží na vykonávání zákonů a uskutečňuje vlastní opatření, která ale nesmí být v rozporu se zákonem. Zpravidla jí má vláda dané země.
  • Administrativa – V kontextu článku pojem pro orgány prezidentské republiky, které jsou přímo pod správou prezidenta. Patří mezi ně vláda, ministerstva a další instituce.
  • KLDR – Korejská lidově demokratická republika

Odkazy

www.hrad.cz – Oficiální stránky prezidenta České republiky

www.whitehouse.gov – Oficiální stránky prezidenta Spojených států amerických

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..