Právě si prohlížíte Poutavé příběhy, napětí i uspokojivé konce. Přečtení Co tě nezabije tě nezabije
Zdroj: Databáze knih

Herci píšící knihy jsou jedním z největších kulturních fenoménů, který dopadá všelijak. Některé knihy mají to štěstí, že milosrdně zapadají do knižního průměru, u jiných zase váháte, zda ono dílo není spíše jedním velkým vtipem, který na nás ušil marketingový tým celebrity. Jednou za čas se však objeví kniha, která se výjimečně vymyká a lze ji považovat za skutečnou literaturu. Do jaké z těchto kategorií tedy zapadá Co tě nezabije od herečky Ani Geislerové?

Co tě nezabije je v pořadí již druhým sólovým projektem výše zmíněné herečky. Prvním byla kritiky uznaná sbírka fejetonů P.S., která si v roce 2016 vysloužila cenu Magnesia Litera. Po každém úspěšném debutu přichází čekání na jeho následování, které Geislerová vydala po dlouhých sedmi letech.

Toto dílo je tentokrát soubor povídek popisující osudy nejrůznějších fiktivních postav. V každé povídce nacházíme poutavý příběh s hlavními hrdiny, kteří nejsou vždy zrovna dobrými lidmi, což je rovina akcentovaná Geislerovou hned v předmluvě samotného knihy. I přes častou napínavost příběhu jsou nám nabízeny uspokojivé konce, které pro čtenáře vytváří příjemnou tranzici do dalšího literárního světa nachystaného autorkou.

Co tě nezabije prokázalo jedno – Aňa Geislerová umí psát. Je výjimečným multitalentem, což je pro čtenáře i pro ni samotnou vlastně výhodou, jelikož diverzita a kreativita její práce se propíjí do každé stránky knihy. Líbí se mi, jak si hraje s různými úhly pohledů a opatrně balancuje mezi dobrem a zlem a snaží se najít hranici, či spíše zda vůbec nějaká existuje.

Je škoda, že čtivost textů v druhé polovině lehce upadá. Na čtenáře to tak působí mírně jako kdyby Geislerová potřebovala splnit určitý počet povídek a ke konci jí už docházely nápady.

Podtrženo sečteno, Aňa Geislerová je zdatná autorka, co se nebojí zabrousit do nepříjemných témat a Co tě nezabije se stává výjimečně povedeným literárním dílem a troufám si říct jednou z nejlepších českých publikací tohoto roku.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..