Chceme zachovat současnou volbu mezi matematikou a cizím jazykem, hlásí největší středoškoláky zastupující organizace. Česká středoškolská unie (ČSU) oznámila, že podporuje návrh novely Pirátů na odstoupení od zavedení povinné maturity z matematiky. Kromě toho apeluje na ministerstvo školství, vládu a ostatní parlamentní strany, aby podpořili zastavení zavedení obligatorní maturity z matematiky.

„Namísto snahy o zkvalitnění a zatraktivnění výuky nepopulární matematiky se zavádí povinnosti, které mohou značně omezit budoucí uplatnění nás, středoškoláků, na trhu práce,“ říká předseda ČSU Viktor René Schilke.

ČSU poukazuje zejména na snižování matematické gramotnosti v Česku a na vysokou neúspěšnost maturity z matematiky. Odkazuje přitom na statistiky z loňského roku, kdy pětku nebo čtyřku dostalo 46,8 % z matematiky maturujících žáků. ČSU upozorňuje i na rozdíly mezi středními školami – na gymnáziích se totiž počtům věnují výrazně více než na jiných středních školách.

„Lze předpokládat, že až nastoupí povinná zkouška do praxe, neúspěšnost rapidně vzroste,“ dodává 2. místopředseda ČSU Mikuláš Misterka.

S návrhem novely školského zákona přišli minulý týden Piráti. Chtějí prosadit odstoupení od zavedení povinné maturity matematiky, kterou mají středoškoláci skládat nejpozději od jara 2022. Požadují rovněž, aby se střední vzdělání uznávalo i studentům, kteří střední školu dokončí, ale maturitu nezvládnou.

Současnou normu, podle níž by od jara 2021 měli povinnou maturitu z matematiky skládat gymnazisté a studenti lyceií a od roku 2022 i většina dalších oborů, prosadila bývalá sociálnědemokratická ministryně školství Kateřina Valachová. Současný ministr Robert Plaga (ANO) chce povinné maturity z matematiky sjednotit na pozdější termín.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..