Když v roce 2018 vyšel první díl trilogie Prašina, vyvolalo to vlnu pozitivních reakcí. Vloni vyšlo pokračování s podtitulem Černý merkurit a letos jsme se dočkali závěrečného třetího dílu, který nese podtitul Bílá komnata. Jaké bylo zakončení trilogie? Dělající čest sérii nebo hořké zklamání? Podíváme se v recenzi.

Již na úvod musím zmínit, že patřím k fanouškům Vojtěcha Matochy již od jeho prvotiny, kterou byla právě první Prašina. Není proto žádným překvapeným, že od závěrečného dílu jsem měl velká očekávání. Matochova tvorba se vyznačuje neustálým napětím a dynamičností. U Bílé komnaty tomu není jinak. Naši protagonisté, Jirka a En, se nacházejí v neustálé časové tísni a bezprostředním nebezpečí. Člověk má tedy nutkání neustále číst dál a dál.


Příběh tajemné pražské čtvrti

„Je parné léto a napětí na hranicích Prašiny narůstá. Podnikatel Klement Hrouda se vrací do Prahy, aby se pomstil, a po úbočí Šibeničního vrchu obchází Krchlebani vedení záhadným Melicharem. Co nevidět davy lidí vyrazí vzhůru temnými uličkami a budou hledat stroj dávného vynálezce Hanuše Nápravníka. Zatímco se v oprýskaných domech a na prázdných náměstích v tichosti schyluje k poslednímu střetu, rozhodne se En vzít osud čtvrti do svých rukou. Jirka se vydává v jejích stopách. Podaří se mu odvážnou dívku najít, než bude pozdě? Poslední díl úspěšné trilogie Prašina přináší konečné rozuzlení, na které jsme s velkým napětím čekali.“


Když k tomu přidáme záhadnou pražskou čtvrť, kde nefunguje elektřina, penězchtivého podnikatele Klementa Hroudu a poslední tajemství génia Hanuše Nápravníka v podobě Bílé komnaty, máme o čtení na celý den postaráno. Setkáme se i s postavami z minulých dvou dílů a podíváme se na jejich osobní příběh zblízka. Většímu důrazu se dostalo i Jirkově emocím, které jsou po minulých dobrodružství na pochodu.

Hřbet knihy Prašina 3

Rovněž zde musím ocenit a vyzdvihnout nádherné kresby z pera Karla Osohy, které dokreslují tajemná zákoutí Prašiny od samotného počátku celé série. Ani čtenáři s menší představivostí tak nepřicházejí o úchvatné pohledy na místo, kde čas zůstal zapečetěn v 19. století a jedině zub času a popínavé rostliny, které v příběhu také sehrají svou roli, mění tvář tohoto místa.

Závěrečný díl opravdu potěšil a naplnil vysoká očekávání. Otázkou zůstává, zda a případně do čeho se Matocha pustí příště, když světla v Prašině nezasvítila naposledy.

Hodnocení: 90 %


Prašina – Bílá komnata

Napsal Vojtěch Matocha

Ilustroval Karel Osoha

Vydalo Nakladatelství Paseka s. r. o.

v Praze roku 2020

Vydání první. 256 stran

ISBN 978-80-7637-118-7


Zdroj obrázků: archiv autora

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..