Druhý nejvýše postavený mnich v tibetském buddhismu byl unesen ihned poté, co bylo potvrzeno jeho postavení, a to před 25 lety.

Stalo se tak dne 17. května roku 1995, unesen byl Gedhun Choekyi Nyima, kterému v té době bylo 6 let. Stále nikdo neví, kam byl přemístěn a zda je ještě na živu.

Pančhenlama

Severní buddhismus, neboli tibetský, se dělí na čtyři různé školy – Nyingma, Kagyu, Sakya a Gelug.  Nejznámější z nich je škola Gelug, jejíž mnichové se označují tituly láma. Odtud tedy pochází dalajláma, který je považován za reinkarnaci svého předchůdce a vnuknutí  Avalókitéšvary, jednoho z mnichů, kterému se povedlo dosáhnout stavu Buddhy.

Současným dalajlámou je 14. Tendzin Gjamchco (nar. 1935), který žije v exilu v sousední Indii ve městě Dharamsala. Sídlem dalajlámy byl již od 17. století palác Potála ve Lhase. V roce 1959 byl ale Tendzin Gjamchco donucen Lhasu opustit. Pančhenlama je vtělením dalšího transcendentálního buddhy – Amitábhy.

Předchozím pančhenlamou (10. v pořádí) byl Chökyi Gyaltsen. Ten byl dlouho vězněn v Pekingu a byl donucen vzdát se mnišství. Po osvobození si v Číně založil rodinu a krátce poté, co se v roce 1989 vrátil do Tibetu, zemřel. Velké množství odborníků je přesvědčeno o tom, že byl otráven vlastním zdravotním personálem.

Is the Potala palace sinking, set for closure? | Tibetan Review
Palác Potala, Zdroj: https://www.tibetanreview.net/

Ovládnutí Tibetu Čínou

Anexe Tibetu Čínou započala v roce 1949. Tibet nebyl schopen své území proti přesile vojáků ČLR bránit a byl donucen podepsat Sedmnáctibodovou dohodu, která však není z hlediska mezinárodního práva platná, protože byla podepsána pod tlakem. Ničení náboženských staveb a věznění mnichů vyvolalo vlnu odporu a v roce 1959 vypuklo ve Lhase povstání. To však bylo krvavě potlačeno. O událostech 40. a 50. let v Tibetu pojednává známý film 7 let v Tibetu.

Gedhun Choekyi Nyima

Po smrti 10. pančhenlamy bylo nutné zvolit jeho nástupce, tedy najít převtělení Amithábhy. Vše muselo být ale provedeno z exilu a v naprostém utajení.  ČLR vytvořila vlastní komisi pro určení nového pančhenlamy, a proto ihned poté, co byl Gedhun Choekyi Nyima prohlášen za nezvěstného, ČLR svého kandidáta.

Tím je Chökyi Gyalpo, jehož oba rodiče jsou ve straně. Jedinou informaci, která je veřejnosti známá o Gedhunu Choekyi Nyimovi, podal v roce 2018 dalajláma. Prohlásil, že ze spolehlivého zdroje ví, že Gedhun Choekyi Nyima je živý a je vzděláván běžným způsobem.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..