11. listopadu je datum, které si každoročně připomínáme už více než století. Letos to je přesně 102 let od uzavření mírové dohody, která ukončila 1. světovou válku.

První světová válka je považována za největší světový konflikt. Začala 28. července 1914 a skončila 11. listopadu 1918, podepsáním mírové dohody, která vstoupila v platnost 11 hodin, 11 minut. Válku spustil atentát na následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d’Este. Válku vyhlásilo nejdříve Rakousko-Uhersko Srbsku, a to jako odvetu za atentát. Postupně se do ní zapojovalo více zemí, až se stala celosvětovou.

Počet válečných obětí dosahoval k několika desítkám miliónům. Spousty lidí bylo zabito a ještě více jich mělo trvalé životní následky. Jedna z příčin takto vysokého čísla umrtí bylo nasazení novodobé techniky. Používaly se tanky, plamenomety, bombardéry a spousty dalších zbraní, proti kterým člověk moc nezmůže. Díky veliké úmrtnosti mužů došlo k deformaci věkové a pohlaví struktury obyvatelstva. Ženy zaujmuly místo hlavy rodiny a začaly se dožadovat práv volit.

Příčinou války se staly politické změny v několika velikých státech, které se rozdrobily na menší obyvatelné části a republiky. Zaniklo Rakousko-Uhersko, které se rozdělilo na Československo, Rakousko a Maďarsko. Vytvořeny byly i nové státy jako Polsko a Jugoslávie. Zbylé území Rakousko-Uherska připadlo Rumunsku a Itálii. Německo přišlo o všechny své kolonie a Spojené státy americké se staly hlavní světovou mocností.

Po ukončení tohoto světového incidentu ji lidé nazývali Matkou všech válek s domněnkou, že již nic horšího přijít nemůže. Lidé byli přesvědčeni, ale neuběhlo ani čtvrt století a vypukl druhý světový konflikt, který měl na svědomí ještě více obětí.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..