V České republice se na pátek 20. září opět chystá demonstrace za ochranu klimatu. Bude se konat ve všech velkých městech našeho státu a zúčastní se jich nejspíše tisíce studentů.

Spousta lidí bude po páteční demonstrací psát do komentářů pod články informujících o stávce velmi negativní věci. „Školáci se mají učit”, děti nemají dělat politiku, Greta (Thunbergová) sama není ekologická a další. Cílem zítřejší stávky je poukázat, že mladým lidem, včetně autora komentáře, není jedno, co tu bude za 30 let.

Spousta z nás jednou by chtěla mít děti – když se ovšem nic nezmění, jakou planetu po nás zdědí? Samozřejmě že stávka jako taková nic nezmění. Jediné, co může udělat, je pokusit se přimět naše zástupce ve vládě a Parlamentu, aby začali mít politickou vůli něco dělat.

» PROTI: Zatahování školy klimatu nepomůže (komentář Martina Dlouhého)

Každý může na druhou stranu něčím přispět. Jakákoliv akce, ať je to přednáška, veřejná debata či takovéto shromáždění mají cenu. Lidé podobného smýšlení se zde mohou poznat, společně se domluvit na osvětě svého okolí a pomáhat mu. Vytvoří-li tyto stávky komunitu, jejíž hlas bude systematicky se snažit o změnu, tak věřím v lepší (zelenější) zítřky.

Všichni jsme byli naštvaní, když po summitu EU přijel Babiš se slovy, že ho budoucnost nezajímá. Problém je, že dokud to nebude zajímat jeho voliče, což jsou z větší části lidé důchodového věku, tak on nebude mít potřebu něco změnit.

Nechci říkat, ať na stávku nejdete. Naopak, jděte tam, ať už máte či nemáte proti hnutí Fridays For Future výhrady, ale berte prosím v potaz, že i oni jsou jen lidi. Proto zítra poznejte podobně smýšlející lidi, a společně zkuste dělat osvětu u svého okolí.

Lukáš Saturka

Spoluzakladatel a bývalý zástupce šéfredaktora Studentských listů. Student ekonomie z Prahy. Donedávna na IES FSV UK, od října (snad) na VŠE.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..