V České republice se na pátek 20. září opět chystá demonstrace za ochranu klimatu. Bude se konat ve všech velkých městech našeho státu a zúčastní se jich nejspíše tisíce studentů. 

Podobně jako u předchozích „stávek” však zastávám názor, že je takové jednání neefektivní a nezodpovědné. Program začíná ve většině měst kolem osmé hodiny a studenti tak opět nebudou celý pátek ve školách. Takové odmítání vzdělávání je nezodpovědné a hloupé.

Ostatně bude to naše generace, která bude v budoucnu určovat politiku, trendy a standarty ve světovém hospodářství. A k tomu potřebujeme vzdělání, které nám stát naštěstí poskytuje zdarma a relativně, zdůrazňuji relativně, kvalitní. Proto je nesmysl se postavit za myšlenkou světlé budoucnosti tím, že budu odmítat to, co mi umožňuje naší budoucnost ovlivnit, tedy vzdělání.

Neříkám, že nedocházka do školy v pátek jednou za měsíc člověku znemožní odmaturovat nebo udělat státnice. Nejspíše ne. Ale principiálně je to nezodpovědné, hloupé a lehce pokrytecké. Ostatně proč odmítat nástroj, který je nám umožněno využívat pro zlepšení naší budoucnosti? A většina lidí jednoduše nebude poslouchat někoho, kdo v jejich očích takto jedná. A věřte mi, že v očích většiny volící populace takto stávkující mládež vypadá.

Rozzuřilo mě, když se Andrej Babiš vrátil ze summitu EU a prohlásil, že odmítl klimatickou dohodu, protože ho nezajímá, co tady bude za 31 let. Zachoval se jako hlupák. Ano, on už tady nejspíše nebude, ale jako premiér má zodpovědnost za budoucnost této země desítky let dopředu a nikoli jen do konce života jeho generace a, přiznejme si to, i velké části jeho voličů.

Ale důvodem jeho jednání je to, že náš premiér (nebo jeho PR oddělení) umí perfektně číst náladu ve většině společnosti. A většině českých občanů je opravdu jedno, co tady bude za 30 let. Zajímá je, co bude zítra, jak vyjdou s penězi do konce měsíce a možná co si budou moct koupit na Vánoce nebo kam jet na dovolenou. Dál se jednoduše nedívají.

» PRO: Stávka za klima? Jakákoli akce se počítá (komentář Lukáše Saturky)

A je to tenhle přístup, který musíme my studenti v této zemi změnit, protože bez toho se tady nezmění nikdy nic. Toho však nedosáhneme tím, že si budeme starší generace znepřátelovat nějakými stávkami a pochody. Tím si je naopak znepřátelíme a budeme v jejich očích vypadat jako lenoši a egoisti, které zajímá jen to, co je důležité pro ně.

Bylo by mnohem prospěšnější, kdyby se z Fridays for Future stalo osvětové hnutí pro všechny, kdyby se pokoušeli přesvědčit všechny lidi o tom, že je třeba se dívat dál než pár měsíců či rok dopředu a že je třeba se hluboce, kriticky i sebekriticky zamýšlet nad budoucností.

Radši než stávky by mohlo spolu s experty na dané téma, ale i ekonomisty, sociology či politology pořádat přednášky ve velkých i malých městech či všemožné happeningy a podobné akce, které přilákají a s trochou štěstí i vzdělají všechny věkové a názorové kategorie. Nemůžeme se v naší budoucnosti fixovat na jedinou věc, klima.

Obzvláště proto, že se na ní většina lidí ani neshodne. A tedy ač je klima extrémně důležité, lidé o tom budou nejlépe přesvědčení nepřímo, když jejich pohled skrze dlouhodobé aktivity zvedneme ze značky jednoho roku na časové ose a posuneme na značku deseti, dvaceti či dokonce sta let.

Nebuďme jako ti, které kritizujeme. Buďme ti inovátoři, kterými všichni hluboko uvnitř chceme být a ukažme se v očích starších ne jako flákači, ale jako schopní a nápomocní. Potřebujeme tady v našem malém, ale krásném státě konečně uvědomělou populaci. Tak ji pomozme vytvořit skrz všechny vrstvy společnosti.

Tento příspěvek má jeden komentář

  1. Miroslav Vorel

    Zacrhaňování klima vypínáním elektráren a budováním nespolehlivých zdrojů energie FV a větrné energie je zcela nesmyslné!!!
    Je to cílená likvidace hospodářství Evropy řízená z Německa a to je vazalem USA..

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..