Reportéři deníku Blesk v noci ze středy na čtvrtek přistihli ministra zdravotnictví Romana Prymulu (nestr. za ANO) na noční schůzce s 1. místopředsedou hnutí ANO Jaroslavem Faltýnkem v luxusní restauraci Rio’s na pražském Vyšehradě. Restaurace přitom měla být v době schůzky dávno uzavřená: a i přes den mohla fungovat pouze přes výdejní okénko. A to na základě opatření vyhlášených Prymulou vedeným ministerstvem zdravotnictví.

Ministr zdravotnictví, který denodenně na sociálních sítích, vládních tiskovkách i v televizních projevech emotivně vyzýval občany k dodržování opatření, navíc nedodržoval ani to nejzákladnější opatření: v autě i v restauraci se v bezprostřední blízkosti cizích lidí pohyboval bez roušky. Zjištění Blesku okamžitě vzbudilo pohoršení a vlnu veřejné kritiky, opozice vyzývala Prymulu k rezignaci.

„Tady doslova platí, že kážou vodu a pijí víno. Opravdu si někdo ještě myslí, že tato vláda nás dokáže provést pandemií? Ministr Prymula a místopředseda hnutí ANO Faltýnek se vysmáli všem lidem, kteří se bojí o svoje zdraví, o život svých blízkých a o holou existenci,” napsal na Twitter například předseda ODS Petr Fiala.

V průběhu rána ministra zdravotnictví k rezignaci vyzvali i ministři za ČSSD. Premiér Andrej Babiš (ANO) o pár hodin později na vládní tiskovce vyzval Prymulu i Faltýnka k rezignaci na posty ministra zdravotnictví, respektive 1. místopředsedy hnutí ANO. Na odpolední tiskové konferenci ovšem Prymula odmítl, že by porušoval jakákoliv opatření a prohlásil, že rezignovat nehodlá.

Babiš už mluvil s dvěma možnými kandidáty, kteří by mohli Prymulu vystřídat, jména nezmínil. Odpoledne odjel na jednání za prezidentem Milošem Zemanem do Lán a představil mu životopis svého kandidáta, jméno znovu nezmínil. Prezident se s ním má setkat v úterý, k případnému jmenování má podle Babiše dojít ve čtvrtek.

Podle informací České televize je nejvážnějším kandidátem na pozici ministra zdravotnictví náměstek Fakultní nemocnice v Brně Jan Blatný. Je však otázkou, proč prezident s jmenováním vyčkává. Podle politologů hrají prezident s premiérem politickou mocenskou hru.

Snažíme se přinášet ověřené a srozumitelné články, ale jsme taky jenom lidé a chybujeme. Je pro nás důležité o chybách a nedostatcích vědět, abychom je mohli napravit a minimalizovat jejich výskyt. Proto jsme vděční za veškerou zpětnou vazbu, dotazy, náměty a připomínky, které nám můžete posílat na info@slisty.cz.

Vojtěch Petrů

Bývalý šéfredaktor. Na Studentských listech působím od listopadu 2021. Píšu o politice, školství nebo lidských právech. Specializuji se na témata související se zájmem mladých lidí o veřejné dění a jejich zapojení do politiky. Jinak studuji gymnázium ve Svitavách a vedle Studentských listů spolupracuji s dalšími médii.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..