• Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuPolitika
  • Komentáře k příspěvkuŽádný komentář
  • Čas na čtení:8 minuty čtení
Právě si prohlížíte Ptáme se mladých politiků: Konsolidační balíček (2. část)
Ilustrační foto: Studentské listy

Jak vnímají mladí angažovaní politici konsolidační balíček a další ministerstvem financí předložené úspory? Jak moc se může jejich pohled lišit od toho stranického? Ve druhé části našeho medailonku jsme se ptali členky Mladého ANO, člena TOP týmu, Mladého Lidovce, Mladého Zeleného a Mladého Espéďáka.

Adam Hotový (Mladé ANO):

Za termínem konsolidační balíček se skrývá klasický daňový balíček, kterým nám pětikoalice vysílá velice nejasné signály. Je to tak zejména kvůli zmatečné a nedostatečné komunikaci takto obsáhlých změn. Tiskovka vláda byla sice hezky PR svolána za pět minut dvanáct, po dlouhých proslovech ale navrhovaná opatření přišla až symbolicky po dvanácté. A nejsme si úplně jistí, kolik lidí po více jak dvou hodinách povídání odešlo od obrazovek s tím, že věděli, co se vlastně chystá a jak se jich to dotkne.

Další věcí, co nás na balíčku mrzí je, že vláda argumentuje budoucí generací, ale tak trochu na mladé lidi zapomněla, tedy spíš jde proti nám. Vláda šahá do už tak prázdných studentských kapes. Příkladem je třeba zrušení příspěvku na stavební spoření nebo studentské slevy na jízdné, což do rozpočtu přinese řádově méně, než by přineslo zavedení spotřební daně na víno. Škoda, že studenti neměli tak silnou lobby jako vinaři a vláda tak ustoupila tlaku malé skupinky podnikatelů, namísto ochrany zájmů těch, kterými neustále jen argumentuje. Miliony, které seberou studentům, jsou pak pro rozpočet důležitější než miliardy z prodeje vín. Taková je budoucnost podle pětikoalice.

Když se zametají schody, začíná se vždy odshora. Na to vláda zapomněla a ministři nejsou schopní nalézt požadované úspory ve svých ministerstvech, a to nemluvíme o tom, že si nedokázali získat podporu pro nutná opatření ve svých vlastních resortech. Když balíčku nevěří jejich vlastní lidé, respektive podřízení, jak mu pak mají věřit občané?

A hlavně, na balíček nejvíce doplatí studenti. A to doslova. Kvůli zrušení slev a výjimek budou mladí lidé stále častěji řešit dilema, jak si zachovat svůj životní standard, tedy jak rozložit čas mezi práci a studium. A to ještě musíme vzít v potaz rostoucí ceny kolejného, jídel v menze, jízdného… Nechci ani dohlížet následky, které to bude mít na zdraví jak fyzické (levné a nekvalitní potraviny, nedostatek času a financí na sport), tak duševní. A to jsou další oblasti, které jsou dlouhodobě vládou opomíjené a teď by měli být ještě více podfinancovány.

Matyáš Paulíny (TOP tým):

Vládní konsolidační balíček považuji za naprosto nutný první krok k udržitelnosti veřejných financí. Je to ale opravdu jen začátek – bude nezbytné dále škrtat. Dobrým opatřením je například snížení dotací soukromým subjektům. Je také důležité podívat se do minulosti, protože zrušení superhrubé mzdy z dílny ODS, ANO a SPD je důvodem aktuální nutnosti škrtů.

Helena Martínková (Mladí lidovci):

Já osobně jsem ráda, že se vláda proaktivně stará o veřejné finance, protože je to zcela přirozeně jeden z důležitých úkolů. Vzhledem k vývoji hospodářství a cen, je pak také pochopitelné, že musíme hledat úspory. Myslím, že je nutno podívat se na to z delšího časového hlediska, které pro mě jako mladého člověka znamená, že se díky krokům vlády nebudu muset bát zhoršování stavu veřejných financí. Zároveň je třeba při těchto krocích pamatovat na nejzranitelnější skupiny a to se děje i díky účasti KDU-ČSL ve vládě.

Josef Horváth (Mladí Zelení):

Kdyby v dnešní době ještě měla nějakou roli slova lidí, kteří se nad společností zamýšlejí komplexněji, než v rovině buněk excelové tabulky, odkázali bychom se na ně. Smysl to už ale v časech, kdy názory odborníků a víra v ně slábne, nemá. Stav zoufalství nad věcmi veřejnými tak zkusíme vyjádřit žalobou:

Žalujeme tuto vládu, že raději naslouchá oligarchům, než radám odborníků. Žalujeme ji za to, že rozpoutává mezigenerační a mezitřídní konflikty tím, že obírá ty nejchudší ve jménu budoucnosti. Žalujeme vládu za to, že pohřbila vizi budoucnosti v účetních problémech. Žalujeme média za to, že na takto zjednodušující rétoriku přistoupila. Žalujeme společnost za apatii s jakou oznámení o škrtech přijala. Žalujeme současné mocenské struktury za to, že odvádí pozornost od skutečných hrozeb – jako je fašizace společnosti a klimatická krize – tvorbou řešení rozpočtového deficitu, který samy zavinily. Žalujeme, že na budoucnost ve skutečnosti nikdo nemyslí.

Vladimír Tutoký (Mladí Espéďáci):

Velkým a rozsáhlým zvýšením daní budou postiženy právnické subjekty, což povede k okamžitému zvýšení cen jejich produktů a služeb. Zaměstnanci budou mít nižší čisté mzdy kvůli povinným odvodům na nemocenské pojištění a daňové zatížení nemovitostí se zvýší. Rozumíme, že veřejné finance jsou dlouhodobě pod velkým tlakem a vyžadují významnou konsolidaci. Ale proč mají jen čeští občané – zaměstnanci, živnostníci a důchodci pociťovat její dopady? Proč se neškrtá na straně výdajů tam, kde jde o dary do zahraničí? Proč nezdanit dividendy zahraničních firem, které vyvádějí z naší země? Proč musíme platit politické neziskové organizace doma i v celém světě? Proč vláda nezruší nově vzniklé úřady třech ministrů bez portfeje a další zbytečná ministerstva? Proč nezruší zbytečné státní kuřárny jako Digitální a informační agentura? Proč se nesníží a nepřekročí limit počtu politických náměstků na ministerstvech?

Šetřit můžeme i jinak: nekupovat předražené americké stíhačky F35, změnit pravidla pro vyplácení dávek a podporu migrantům z Ukrajiny zastavit z českého rozpočtu placené dodávky zbraní pro Ukrajinu, anebo odstoupit od nesmyslného projektu náhrady rodných čísel novými identifikátory, který má stát desítky miliard korun.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..