Právě si prohlížíte Recenze: Bod obnovy aneb strach ze smrti nám zatemnil mozek
Zdroj: Česká televize

Dvacátého prvního září měla premiéru česká sci-fi Bod obnovy. Jedná se snad o nejočekávanější český snímek letošního roku. Především proto, že sci-fi se v českém prostředí příliš netočí. I přesto se tento počin vydařil. 

Zdánlivá nesmrtelnost

Začnu příběhem. Děj se odehrává v blízké budoucnosti, konkrétně v roce 2041. V Bodu obnovy se setkáváme s Institutem, díky kterému mají lidé možnost si alespoň jednou za dva dny zálohovat svá data. To jim zajišťuje nesmrtelnost. Když totiž zemřou a měli hotovou zálohu, díky datům je lidé v Institutu oživí. Jediný háček zdánlivě spočívá v tom, že se musíte pravidelně zálohovat.

Nejde pouze o sc-fi, důležitá je také detektivní zápletka. Ta spočívá ve smrti Davida Kurlstata (ztvárněného Matějem Hádkem), jednoho z hlavních vědců Institutu, a jeho ženy. Byl zabit za podivných okolností, navíc mu předtím někdo vymazal bod obnovy… Případ vyšetřuje agentka Em Trochinowská (představovaná Andreou Mohylovou), pro kterou je velmi osobní. Její manžel zemřel, protože mu vypršel bod obnovy. To ji ještě více motivuje k tomu celý případ vyřešit.

Poselství, nikoliv děj

Mnohem důležitější než samotný děj, je poselství, které nám Bod obnovy přináší. Nutí nás zamyslet se nad tím, co pro nás vlastně znamená smrt. Jak bychom se zachovali my, kdyby svět vypadal takto? Rozhodli bychom se také denně zálohovat, abychom získali iluzi, že nemůžeme zemřít? O čem by ale pak byl život, kdybychom denně nečelili smrti?

Nejspíš se shodneme na tom, že svět by byl najednou úplně jiný. V dnešním světě má smrt stejně velkou úlohu jako život. Kdybychom před ní byli chráněni, tato rovnováha by se narušila. Najednou bychom každý den nemuseli řešit, jestli na světě budeme ještě za týden, a co se stane, až zemřeme. Neříkám, že by to bylo špatné, bylo by to zkrátka jiné.

Ne všichni v Bodu obnovy se zálohováním souhlasí. Setkáváme se i se skupinou lidí, která žije podobným způsobem jako my dnes. Žijí pospolu na jednom statku. Smrti se nebojí, berou ji jako přirozenou součást našeho osudu. Jedna z postav směrem k Em prohlásí něco ve smyslu: „Strach ze smrti vás zaslepil.“ Jistým způsobem má pravdu, většina z postav má ze smrti strach.

Kvalita zpracování

Nelze nezmínit kvalitu zpracování. Andrea Mohylová, jež si zahrála hlavní postavu – Em Trochinowskou – se role zhostila skvěle. Nemůžeme opomenout ani Matěje Hádka v roli Davida Kurlstata. Vydařená je i role záporáka Mansfelda, kterého ztvárnil Václav Neužil mladší. Výtky nenajdeme ani k režisérovi Robertu Hlozovi. Poutavá kamera Filipa Marka dodává celému filmu napínavou atmosféru.

Od české sci-fi jsem si toho příliš neslibovala. Možná proto mě tak příjemně překvapila. Oceňuji nejenom vhled do budoucnosti prostřednictvím zálohování dat lidí a jiných moderních technologií, ale především detektivní zápletku. Celému snímku dodala napínavou atmosféru až k závěrečným titulkům.

 

Eva Dorota Czerneková

Studuji na gymnáziu na Praze 1. Když mám chvilku volného času, uvařím si šálek dobrého čaje a pustím se do čtení. Nejraději čtu klasiky a příběhy odehrávající se za druhé světové války. Mimo jiné jsem velkou fanynkou Harryho Pottera.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..