Právě si prohlížíte Recenze: film Kaskadér – komedie se skrytým posláním 

Existuje práce, při které hoříte, oddaně přijímáte rány do břicha, padáte na zem a naschvál se svým autem způsobujete bouračky. Jde o kaskadérskou práci, klíčovou složku dnešní akční kinematografie, na kterou si ovšem nevzpomene ani jedna oscarová kategorie. Režisér David Leitch na ni ale nezapomněl a v nejnovějším snímku nabízí okno do skrytého světa této neviditelné profese a ukazuje ji v její kráse i jejím nebezpečí. 

Ke zhlédnutí Kaskadéra, ostatně jako u většiny akčních filmů, naprostou většinu lidí přilákají velká jména. Snímek se jimi nepochybně může chlubit: v hlavních rolích se blýsknou Ryan Gosling (La la land) a Emily Blunt (Quiet place). Režisérem David Leitch, kterému jen před dvěma lety vyšel úspěšný blockbuster Bullet Train, vrací letos s Kaskadérem na scénu lehký humor a šílenou jízdu.

O co jde?

Ostřílený špičkový kaskadér Colt Seavers, pracuje na novém filmu s hereckou hvězdou Tomem Ryderem. Tuto práci by nemohl mít radši – natáčí totiž se svou láskou, kameramankou Judy. Při nebezpečném pádu se ale Coltovi otočí život vzhůru nohama. Doslova i obrazně. Utrpí těžké zranění zad. Odebere se proto pryč ze světel reflektorů a začne žít normální život.

Po dlouhých měsících v ústraní od všech – včetně milované Judy – mu ale neočekávaně zavolá bývalá producentka. Chce ho znovu obsadit v novém filmu, který režíruje právě Judy. Colt vidí v natáčení bijáku druhou šanci pro oživení jejich vztahu, a tak nabídku přijme. Zanedlouho potom ale zjistí, že má ještě jiný úkol. Musí pomoct najít hlavního herce Toma Rydera, který se údajně zapletl do špinavého byznysu a beze stopy zmizel.  Záhy ale shledá, že vystopovat ho nebude tak snadné.

Filmem se proplétají dvě linie – jedna akční a druhá milostná. Byť ani jedna z nich není nijak zvlášť sofistikovaná, pro žánr jsou naprosto dostačující. V závěrečné scéně oba příběhy vyvrcholí tak nekompromisním happy endem, že by zahanbil i některé disneyovky.

Klišovitý konec ale nechci Leitchovi příliš vyčítat. Neměl totiž v úmyslu tvořit vysokou kinematografii. Naopak si režisér dělal z akčního žánru trochu legraci. Vidíme to například v záměrně špatném monologu hlavního herce (myšleno filmové postavy Toma Rydera), kde film sebeironicky ukazuje, že herecká úroveň zde většinou nebývá dechberoucí. Leitch nebere sebe ani svůj film smrtelně vážně, což je velmi sympatické, a z kritického hlediska taktické.

Klady a zápory

Nápad natočit film o procesu natáčení filmu vypadá poněkud postmoderně a neobvykle. Nabízí jakýsi pohled za oponu. Nakonec v závěrečných titulkách, kde probíhají záběry z „behind the scenes“, tuto spojitost štáb plně přiznává a člověk už má trochu problém se ve všech kamerách vyznat. Námět je tedy v porovnání s jinými akčními komediemi originálnější a společně s ironickým scénářem si dobře sedne.

Jednu věc bych ale vytkla. Kaskadér na plátně totiž běží přes dvě hodiny. To se sice nezdá na nynější filmové poměry tak přemrštěné, ale měli bychom brát v potaz, že opravdu nejde o náročný formát.

Téma je sice zajímavé, ale nosné jen nějakou dobu. Například délka velkolepého finále, na které diváci nedočkavě čekají od druhé poloviny filmu, výslednému dojmu neprospěla. Zvraty nebraly konce a i bouchající bomby a svištící střely se začnou zdát po chvilce nudné. V momentě, kdy stopáž v minutách přeskočila do trojciferného čísla, už děj přestal běžet tak hladce. 

Proč v roli Kaskadéra nebyl kaskadér?

Připravovat film o nedoceňované práci kaskadérů a obsadit do hlavní role herce, který bude sám potřebovat kaskadéry, mi ze začátku přišlo směšné.  Připadalo mi logické, že když už šíříme povědomí o neviditelné profesi, měl by ji reprezentovat člověk, který ji opravdu vykonává. Talentů se vyskytuje na světě mnoho a nelze pochybovat o tom, že existuje šikovný kaskadér, který umí zároveň hrát. Po zhlédnutí filmu jsem ale pochopila, proč se Leitch rozhodl, jak se rozhodl.

V první řadě Ryan Gosling odvedl skvělý výkon a role mu sedla. Byť potřeboval celkem čtyři dubléry. Některé nebezpečné kousky si dokonce střihnul sám. Hlavně ale nebezpečí pramenící z většiny kaskadérských kousků bylo opravdu příliš vysoké a i profesionálovi by se mohlo něco přihodit. Ostatně stejně jako se to stalo ve filmu Coltovi. A tvrdě řečeno – kaskadéra lze nahradit, herce ne.

A nakonec musíme pochopit, že z hlediska marketingu bylo obsazení Goslinga chytrým tahem. Velká část diváků si do kina zašla vyloženě z toho důvodu, aby viděli novinku nejen s ním, ale i se zmíněnou Emily Blunt. Ani návštěvnosti kin by to tedy neprospělo.

Přesah v „akčňáku“

Snímek poukazuje na náročnost kaskadérských triků. Když totiž na plátně vidíme, jak se s hlavním hrdinou osmkrát otočí auto, a ten z něj vyjde jakoby nic, máme tendenci tyto scény vnímat jako snadnou věc. Pravdou ale je, že za těmito kousky stojí spousta práce a velký risk, zvláště když se záběry musí několikrát opakovat.

Zhruba v polovině filmu byl také velmi nenuceně zmíněn fakt, že pro kaskadéry stále ještě není vyhlášena oscarová kategorie, čímž Leitch dodal přesah. Divák odchází z kina opravdu zaujatý kaskadérskou prací a určitě si jí bude v nadcházejících filmech všímat více a bude ji i doceňovat.  Oscarových kategorií je tolik a ani v jedné se zdaleka na tyto neviditelné, ale klíčové aktéry nevzpomnělo. Proto by tento snímek mohl podpořit debatu o zařazení kaskadérské ceny.

Kaskadér by se dal souhrnně popsat jako přehlídka bojových sekvencí, na které se ale opravdu velmi dobře dívá. Štáb zároveň evidentně plně přijímá fakt, že v akci vězí silná stránka filmu a nepotřebuje si dokazovat nic jiného. Četné rvačky a bitky totiž opravdu nemají žádnou jinou funkci než estetickou. Tyto střety nejsou vůči zápletce vůbec relevantní, ale divák může během nich obdivovat ono umění, kolem kterého se celý příběh točí.

Bianca Chuffartová

Jsem Bianca, ale říká se mi Bibi. Původem jsem napůl Francouzka, ale nemám ráda sýry a v gratinovaných šnecích si také nijak zvlášť nelibuji. Místo toho ráda píšu. Potkat mě můžete v okolí gymnázia Jana Keplera (někdy i uvnitř).

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..