Vysokoškolský učitel a náměstek ministra. Robert Plaga měl před svým nástupem v půlce prosince 2017 dobré předpoklady na to stát se ministrem školství, mládeže a tělovýchovy. Za pár týdnů oslaví první výročí od svého jmenování do funkce. Pojďme se tedy krátce podívat na to, co za uplynulý rok řekl a udělal.

Robert Plaga bývá zpravidla hodnocen pozitivně. Ono to ani není k podivu vzhledem k tomu, že před ním byli na ministerstvu školství Kateřina Valachová, která neměla ke školství žádný vztah, a Stanislav Štech, jenž nedostal čas na změny.

Plaga i přesto, že byl nominován za hnutí ANO, nesliboval žádnou revoluci. Tak jak si v necelém prvním roce na rezortu vedl? Pojďme se podívat na shrnutí po jednotlivých ročních obdobích.

Zima 2017/2018

Plaga říká, že chce zanalyzovat vlivy inkluze – tedy proces začleňování zdravotně postižených dětí do klasických tříd – a případně ji omezit.

Poupravit hodlá rovněž tzv. pamlskovou vyhlášku, jež spustila velkou vlnu nevole kvůli zákazu nezdravých pochutin a nápojů.

Zároveň avizuje, že bude usilovat o růst platů učitelů a rozpočtu školského resortu. Slíbil, že zvedne průměrný plat učitelů na 46 tisíc Kč.

Jaro 2018

Inkluze se stává velkým tématem. Vychází novela vyhlášky o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami, která má inkluzi omezit – není však kompletní, a tak se o ní vedou diskuse.

Léto 2018

Pamlsková vyhláška je pozměněna a zmírněna, některé bufety na školách už ale znovu neotevřou. Jinak jsou však změny hodnoceny kladně.

Zástupci vysokých škol chtějí navýšení státního rozpočtu ve své oblasti o 3 miliardy, Plaga slibuje kompromis 2,5 miliardy. Návrh rozpočtu počítá s růstem 1,8 mld., ministr slibuje, že se bude snažit rozpočet navýšit o 0,3 až 0,4 mld. Premiér Babiš plánuje celkový rozpočet pro školy zvýšit o 30 miliard.

Průměrný plat učitele by podle návrhu rozpočtu na rok 2019 odpovídal 36 tisícům tarifní části a 9 tisícům v rámci odměn a příplatků. S tím je Plaga spokojen a slibuje navýšení na 45 tisíc do roku 2021.

Podzim 2018

Novela vyhlášky týkající se inkluze je předložena do připomínkového řízení – fáze před schválením či odmítnutím návrhu vládou, kde můžou různé subjekty návrh připomínkovat a komentovat.

Plaga říká, že chce revizi rámcového vzdělávacího programu (RVP) – ta již v současnosti probíhá.

Pro vysoké školy je schváleno navýšení o 2 miliardy. Celkový rozpočet se meziročně zvýší o 35 miliard.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..