I letos si žáci základních a středních škol po celé České republice připomínají hodnoty svobody a demokracie v rámci projektu Samet na školách. Pořádající organizace Post Bellum a spolek Díky, že můžem nabízí bohatý program 50 online aktivit připravených od 37 organizací a institucí. Do oslav 31 let svobody se zapojilo 20 škol.

Samet na školách je určen pro všechny učitele a žáky 2. stupně základních škol a středních škol, kteří si chtějí připomenout výročí 17. listopadu – Dne boje za svobodu a demokracii a Mezinárodního dne studentstva. Žákům umožní poznat historický kontext přichystané vzdělávací programy o moderní historii, v nabídce jsou také přednášky o aktuálních společenských tématech.

Součástí nabídky jsou například webináře Knihovny Václava Havla (např. interaktivní webinář Moc bezmocných, který seznámí studenty s atmosférou sedmdesátých let, v nichž Václav Havel napsal svou klíčovou esej) nebo zážitkové workshopy Post Bellum, které pracují s výpověďmi pamětníků z portálu Paměť národa. Aktuální témata, jako jsou např. klimatické změny, představí studentům mezi jinými Institut Europeum.

K dispozici jsou také vzdělávací materiály (např. on-line učebnice My jsme to nevzdali, která pomáhá s výukou moderních dějin za využití stovky archivních fotografií, dokumentů, dobových záznamů a vyprávění pamětníků). Více informací a kompletní nabídka programu je pro školy zdarma k dispozici na www.sametnaskolach.cz.

Iniciativa Samet na školách se podílí také na přípravě výukových materiálů ČT edu k 17. listopadu, které jsou spolu s dalšími tematickými kolekcemi k dispozici na webu www.ctedu.cz. Pro pondělní podvečer je potom ve spolupráci s NoD academy přichystaná online přednáška „Politika a demokracie“, nejen pro studenty a učitele, ale i pro širokou veřejnost.

Novinkou letošního ročníku byla také Sametová dvoudenka – inspirativní online seminář pro studenty a učitele, kteří se rozhodli na škole uspořádat vlastní oslavy svobody. Na přípravách vlastních projektů se studenti vedle historických a společenskovědních znalostí přiučili také organizaci a managementu.

Kateřina Kuberová, studentka z Střední průmyslová škola stavební České Budějovice. Foto: Kuba Zeman

„Samet na školách navzdory pandemii nebude chybět ani letos. Distanční výuka je výzva i pro učitele a studenty. Snažili jsme se jim proto naším programem pomoci s pojetím tématu 17. listopadu v co nejkomplexnější podobě. Máme zatím velmi dobrou zpětnou vazbu ze škol i přímo od studentů. Potvrzuje se, že je interaktivní forma výuky baví,” uvádí Lucie Bílková ze spolku Díky, že můžem.

Jak vypadá program na školách v praxi? Na Střední průmyslové škole stavební v Českých Budějovicích si studenti připravili na jedné z platforem pro distanční výuku únikovou hru. „Na naší škole máme dějepis totiž jenom v prváku a o moderních dějinách se zkrátka tolik nedozvíme,” vysvětluje studentka Kateřina Kuberová, proč se vůbec rozhodli do projektu zapojit.

Projekt Samet na školách pořádají organizace Post Bellum, z.ú. (Paměť národa), a spolek Díky, že můžem. Projekt financuje organizace Post Bellum, o.p.s a Nadace České spořitelny. Samet na školách navazuje na loňský Festival svobody na školách. Do projektu se v minulém roce zapojilo přes 200 škol po celé republice a na 60 školách se studentské týmy pustily do přípravy vlastních festivalů pro celou školu.

Zdroj úvodní fotky: David Stejskal

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..