Co důležitého se stalo ve světě i u nás? Přinášíme tradiční shrnutí politického týdne. Zde jsou nejdůležitější události minulých sedmí dní ↓

Pondělí 11. května

 • Za dodržení hygienických pravidel se otevřela obchodní centra s výjimkou stravovacích zařízení. Začaly fungovat venkovní zahrádky restaurací. Lidé si mohli znovu zajít k holiči či kadeřníkovi, na masáž, manikúru nebo pedikúru. Umožněny byly i svatby, bohoslužby a další hromadné akce do 100 osob. Tento limit platí i pro provoz divadel, koncerntních síní, kin. Otevřely se i galerie, muzea a výstavní síně.
 • Studenti posledních ročníků na základních, středních a vyšších odborných školách se mohli znovu vrátit do škol, aby se mohli připravovat na přijímací, maturitní a závěrečné zkoušky. Tvořit mohou nejvýše patnáctičlenné skupiny.
 • Čeští poskytovatelé služeb zaznamenali v prvním čtvrtletí letošního ročníku meziroční pokles o 3,5 procenta. Podle Českého statistického úřadu dopadla nejhůře odvětví spojená s cestovním ruchem.
 • Vláda schválila, že lidé nebudou muset nosit ochranu nosu a úst na otevřených prostranstvích za předpokladu, že dodrží dvoumetrové rozestupy. Opatření začne platit 25. května.
 • Ruské velvyslanectví se podle svého vyjádření obrátilo na české ministerstvo zahraničí a na policii kvůli ochraně svého diplomata. Kvůli údajným výhrůžkám požaduje policejní ochranu. Zmíněným diplomatem je zřejmě ředitel Ruského střediska vědy a kultury Andrej Končakov, jenž měl podle médií a informací tajných služeb přijet do Prahy s úkolem zastrašit tři pražské komunální politiky.

Úterý 12. května

 • Americký prezident Donald Trump zahájil útok na svého předchůdce Baracka Obamu, kterého obviňuje z trestné činnosti. Kauzu označil za Obamagate. Nespecifikoval však, čeho se měl bývalý prezident dopustit.
 • V úterý se v Lánech sešel prezident Miloš Zeman a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Měli řešit česko-ruské vztahy či pomoc podnikatelům v krizi. Oba se na jednání oblékli do červených svetrů a na fotce pak Zeman Hamáčka objal.

Středa 13. května

 • Dcera zesnulého předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) oznámila, že příčinou smrti jejího otce byl infarkt. Vendula Vinšová a Kuberova manželka Věra dostali pitevní zprávu až po čtyřech měsících od politikova úmrtí. Obě dávají smrt do souvislosti s cestou na Tchaj-wan, kvůli níž čelil Kubera tlaku z Pražského hradu a čínské ambasády.
 • Poslanci odklepli posunutí termínu pro předložení návrhu státního rozpočtu na rok 2021. Ten může být místo září předložen až koncem října.
 • Poslanecká sněmovna nakonec nebude schvalovat novelu zákona o zadávání veřejných zakázek. Proti postupu se kromě opozice postavilo i vládní hnutí ANO. Změna zákona, která by umožňovala jednodušší zadávání zakázek i sporným firmám, vzbudila vlnu kritiky ze stran opozičních stran i protikorupčních organizací.
 • Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) ve Sněmovně řekla, že by si poslanci, senátoři a ministři měli snížit platy, a to na úroveň pětinásobku minimální mzdy.
 • Poslanci schválili vládní návrh zákona, díky němuž si firmy budou moci odložit sociální odvody za květen až červenec. Novela musí ještě projít Senátem.
 • Zákon o příspěvku 500 korun i na společníky malých společností s ručením omezeným se vrací do Poslanecké sněmovny. Poslal ho tam Senát, který nesouhlasí s tím, aby se příspěvek platil z peněz, jež jsou mimo jiné určené i pro obce a kraje.

Čtvrtek 14. května

 • Dětské tábory se můžou konat od 27. června. Oznámil to předseda České rady děti a mládeže Aleš Sedláček, jenž se na tom shodl s hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou. Na letním táboře bude moci pobývat maximálně 500 dětí a pořadatelů, na stanovém táboře nejvýše stovka.
 • Ministerstvo zdravotnictví stanovilo maximální cenu testu na onemocnění COVID-19 na 1674 korun. Testy dříve stály kolem dvou až tři tisíc.
 • Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se podle Hospodářských novin (HN) nezúčastnila žádné z videokonferencí Rady EU, na níž se projednávají finanční opatření týkající se pandemie koronaviru. Podle zdrojů HN má být příčinou slabá angličtina ministryně, která to ale odmítá s tím, že ji zastupovala její náměstkyně, protože ona byla na jednání Parlamentu.
 • Alena Schillerova odešla z rozhovoru poté, co jí novináři stanice CNN Prima News konfrontovali s dotazy v angličtině. Na Twitteru následně přiznala, že její angličtina není „nejlepší na světě”, a uznala, že odejít z rozhovoru byla asi chyba.

Pátek 15. května

 • Hrubý domácí produkt České republiky se v prvním čtvrtletí letošního roku propadl o 3,6 procenta ve srovnání s posledním čtvrtletím loňského roku. S daty přišel Český statistický úřad.
 • Slovinsko jako první země v Evropě prohlásilo, že pandemie v zemi skončila. Na konci května tak otevře své hranice pro občany Evropské unie, aniž by po vstupu museli jít do karantény.
 • Německá ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku poklesla oproti poslednímu čtvrtletí loňského roku o 2,2 procenta.
 • Bary a restaurace budou muset být po 25. květnu, kdy dojde k jejich otevření, uzavřeny mezi 23. a 6. hodinou. V této době budou moci mít otevřené pouze výdejní okénko. I po otevření by měli mít hosté roušky s výjimkou konzumace jídla a pití.
 • Od 25. května dojde k povolení hromadních akcí s účastí až 300 osob. Od 8. června bude možné počet navýšit na 500 a od 22. června na 1000 osob.
 • Česká ekonomika se letos podle zprávy České národní banky propadne o 8 až 13,5 procenta.
 • Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, že bude nezbytné obnovit památník sovětského maršála Ivana Koněva v Praze. České vysvětlování, že o odstranění sochy rozhodla česká samospráva, označil az dětinské. Česká diplomacie reagovala, že prohlášení ruských představitelů nepřispívají k vytvoření atmosféry pro věcná jednání.

Sobota 16. května

 • Ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) řekl, že by stát mohl koupit až stoprocentní podíl v letecké společnosti Smartwings. O vyšší míře pomoci uvažuje proto, že společnost má mít strategický význam pro státní i další letiště.
 • První místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip (KSČM) vykreslil v rozhovoru pro ruský armádní web Krasnaja zvězda Českou republiku jako zemi, v jejímž hlavním městě vládnou fašisté. Předseda KSČM zároveň ocenil Rusko za to, že nebuduje pomníky československým legionářům z první světové války, kteří bojovali v Rusku proti bolševikům a měli velký podíl na vzniku samostatného Československa.

Neděle 17. května

 • Podle čtyř na sobě nezávislých zdrojů Deníku N vláda nedávno v režimu tajné schválila bezpečnostní pravidla pro výběr dodavatele nového jaderného bloku v Dukovanech. Dokument má obsahovat bezpečností zájmy, které by měly garantovat, že zakázku nedostane nikdo, kdo je strategickým rizikm. Zdroj zmínil konkrétně Rusko a Čínu, ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) však žádnou diskriminaci zájemců nepřipustil.
 • Předseda KSČM Vojtěch Filip si stojí za vyjádřeními pro ruský armádní deník Krasnaja zvězda. Prohlásil to v pořadu Partie na CNN Prima News.
 • Předseda ODS Petr Fiala, šéf hnutí STAN Vít Rakušan a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) se v Otázkách Václava Moravce shodli, že na ruské ambasádě operují tajné služby. Hamáček však uvedl, že Česko nemá dostatek důkazů, aby vypovědělo kontroverzního ruského diplomata, jenž měl do Prahy přicestovat s jedem ricin.
 • Vláda se bude na svém pondělím zasedání zabývat režimem na hranicích s Německem a Rakouskem. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka se bude diskutovat o dřívějším uvolnění kontrol na hranicích, jejichž ukončení je naplánováno na 13. června.
 • Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček v Otázkách Václava Moravce řekl, že nákup soukromé letecké společnosti Smartwings není na stole. S tímto nápadem přišel ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.
 • O půlnoci na pondělí skončil v Česku nouzový stav, který vláda kvůli pandemii COVID-19 vyhlásila 12. března. Trval tak 66 dnů.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..