Další týden je za námi a na politické scéně bylo jak u nás, tak v zahraničí pořádně rušno. Jaké byly hlavní politické události posledních sedmi dní?

7. ledna

• Ocenění nejlepšího filmu (dramatu) – Zlatý globus – za minulý rok získal film Bohemian Rhapsody. Rami Malek, který si ve snímku zahrál hlavní postavu zpěváka skupiny Queen Freddieho Mercuryho, si z vyhlášení cen odnesl zlatou sošku glóbu pro nejlepšího herce.

• Vláda ANO a ČSSD na pondělním zasedání uložila správcům kritické infrastruktury, aby provedli analýzu rizik užívání softwaru a hardwaru čínských společností Huawei a ZTE. Týká se to celkem 160 subjektů, mezi něž kromě úřadů patří i firmy podnikající v komunikacích, rozvodech energií či v oblasti služeb obyvatelům. Více o kontroverzích okolo firem Huawei a ZTE jsme psali v tomto článku.

• Spor ve vládě vyvolalo téma obědů zdarma pro školy a školky. Kabinet (= synonymum pro vládu) odmítl návrh ČSSD pro plošné zavedení obědů a odložil návrh ministra školství Roberta Plagy (ANO) na proplácení obědů dětem z rodin, které na své ratolesti pobírají státní příspěvky.

Ministr školství Robert Plaga (ANO)

 

8. ledna

• Více než dvě stovky britských poslanců napříč politickým spektrem se podepsaly pod dopis premiérce Therese Mayové. V něm na ni naléhají, aby vyloučila, že dojde k odchodu Spojeného království z Evropské unie bez dohody. Brexit jsme podrobně rozebírali v tomto článku.

• Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) chce kandidovat do vedení sociální demokracie. Během kandidatury, o níž budou členové rozhodovat na březnovém sjezdu v Hradci Králové, se chce zaměřit na členství státu v EU a NATO a s tím spojené prozápadní směřování země. 

9. ledna

• Městský úřad v Černošicích si vyžádal stanovisko ohledně střetu zájmů premiéra Andreje Babiše od všech parlamentních stran. Dnes mu právní analýzu, která by měla dokázat jeho střet zájmů, odeslala Česká pirátská strana.

• Poslanec Marek Benda (ODS) podal návrh na odložení zdanění církevních restitucí, které by vešlo v platnost až počátkem roku 2021. Zdanění církevních restitucí by totiž mohl podle Bendy zabránit Ústavní soud a dvouletý odklad by mu poskytl potřebný čas k vyjádření. Tento návrh, podporovaný především středopravými stranami, dnes také podpořil sněmovní rozpočtový výbor.

• Podle zjištění týdeníku Respekt se hradní kancléř Vratislav Mynář již několik let snaží ovlivňovat klíčové soudy. Informace vyšla najevo v souvislosti s jeho první schůzkou s ústavním soudcem Vojtěchem Šimíčkem v květnu roku 2015. Předmětem hovoru byl údajně kontroverzní služební zákon, o němž měl Šimíček spolurozhodovat. Více jsme psali v tomto článku.

Hradní kancléř Vratislav Mynář

10. ledna

• Italský vicepremiér a ministr vnitra Matteo Salvini se při své středeční návštěvě Varšavy nechal slyšet, že chce před květnovými volbami do Evropského parlamentu vytvořit euroskeptickou alianci, v níž by figurovala právě Itálie společně s Polskem. Projekt nazval mj. „renesancí evropských hodnot“.

• Do budovy sociálního centra Klinika na Žižkově se dnes ráno pokusila dostat Správa železniční dopravní cesty spolu s exekutorem. Chtěli prostor, který je protiprávně využíván aktivisty, vyklidit. Ti jim ale ve vstupu zabránili a na místo musela být přivolána policie. Aktivisté dostali časovou lhůtu na vyklizení objektu a opuštění jeho pozemku, ale i tak na místě stále zůstává část protestujících, někteří se dokonce usadili na střeše.

• Prezident Miloš Zeman v Televizi Barrandov prohlásil, že uvažuje o vetu případného uzákonění manželství homosexuálů. Uvedl také, že přemýšlí o udělení Řádu Tomáše Garrigua Masaryka katolickému knězi Petru Piťhovi, který v zářijovém kázání odmítl Istanbulskou úmluvu proti násilí na ženách a domácímu násilí.

• Podle Zemana chystá Čína kvůli varování před firmami Huawei a ZTE odvetná opatření. Mohly by tak být ohroženy investice za miliardy korun. Zemanovy výroky popřel premiér Andrej Babiš (ANO), jenž nemá informace, že by Čína odvetná opatření chystala.

Prezident Miloš Zeman

11. ledna

• Makedonský parlament schválil změnu ústavy, ve které změnil oficiálně název na „Republika Severní Makedonie“. Tento název byl dohodnut mezi vládami Makedonie a Řecka, které kvůli sporům o jméno státu blokovalo vstup Makedonie do NATO a EU.

• Pražská pobočka České strany sociálně demokratické nejmenovala současného předsedu Jana Hamáčka jako svého kandidáta na předsedu strany. V březnu se koná sjezd, na němž se bude volit nové vedení.

12. ledna

• Silný výbuch po úniku plynu v devátém pařížském obvodě zabil v sobotu odpoledne nejméně tři lidi, dalších několik je zraněno vážně, v péči záchranářů je celkově asi pět desítek lidí.

• Český plastický chirurg Bohdan Pomahač bude nominovat kandidáty na Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství za rok 2019. Požádal jej o to Nobelův výbor stockholmského Karolinského institutu. Pomahač se proslavil zejména tím, že v USA provedl první úspěšnou celkovou transplantaci obličeje.

13. ledna

• Do svého 23. dne dnes vstoupila současná rozpočtová nouze ve Spojených státech. Někteří federální zaměstnanci jsou tak rekordně dlouho v americké historii bez výplat. Důvodem celé situace je spor o stavbu hraniční zdi či plotu na jihu USA. Tu prosazuje prezident Donald Trump, ale Kongres částečně ovládaný opozičními demokraty mu odmítá peníze dát.

• Ve věku nedožitých 91 let zemřel v kanadském Torontu pamětník holocaustu a podnikatel českého původu Jiří Brady. Brady přežil koncentrační tábory v Terezíně, Osvětimi i pochod smrti. Po válce vydával svědectví o hrůzách holocaustu. V roce 2016 se zapletl do sporu mezi tehdejším ministrem kultury a svým příbuzným Danielem Hermanem, po jehož schůzce s Dalajlámou (= duchovní vůdce Tibeťanů) měl údajně prezident Miloš Zeman odvolat původně schválené vyznamenání pro Bradyho. Zeman odmítl, že by ho někdy schválil.

• Milan Chovanec se rozhodl rezignovat na svůj mandát poslance. Řekl to v neděli na krajské konferenci. Bývalý ministr vnitra za ČSSD jako důvod své rezignace označil jeho nespokojenost s vládou s ANO.

• Starosta polského města Gdaňsk Pawel Adamowicz se v neděli během vystoupení na charitativní akci stal terčem útoku muže, který jej nožem napadl. Podle ministra vnitra Joachima Brudzińskiho byl starosta převezen do nemocnice ve velmi vážném stavu, kde podle BBC nakonec zraněním podlehl. Útočníkův motiv není znám, police ho zadržela.

Jiří Brady

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..