Další týden je za námi a na politické scéně se doma i ve světě událo spoustu zajímavých politických událostí a rozhodnutí. Jaké byly v minulých sedmi dnech ty hlavní?

15. dubna

• Ministr dopravy Dan Ťok (ANO) končí nejen v čele resortu dopravy, ale také ve Poslanecké sněmovně. Podle informací deníku Právo se v pondělí notářským zápisem vzdal i poslaneckého mandátu. Jeho nástupkyní za Karlovarský kraj má být pětapadesátiletá Iva Kalátová, členka městského zastupitelstva v Rotavě a krajská zastupitelka.

• Zástupci členských států Evropské unie v pondělí potvrdili souhlas s podobou reformy autorských práv na internetu. Podle informací agentury ČTK byli v pondělí pro novelu zástupci 19 zemí včetně Česka, Francie či klíčového Německa, ale i Británie odcházející z evropského bloku. Šest zemí hlasovalo proti, mezi nimi Itálie, Nizozemsko, Finsko či Švédsko. Estonci, Belgičané a Slovinci se zdrželi hlasování. Více o reformě jsme psali ZDE a ZDE.

• Do zámku v Lánech na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem zamířil adept na ministra dopravy Vladimír Kremlík a kandidát na ministra průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Premiér Andrej Babiš (ANO) je vybral za nástupce odcházejícího Dana Ťoka a Marty Novákové (oba za ANO). Nové ministry jmenuje prezident 30. dubna.

• Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) v pondělí před jednáním vlády a koaliční rady uvedla, že navrhnou hnutí ANO zvýšení digitální daněnavýšení spotřebních daní nebo zdanění bankovních aktiv. Chce tak pokrýt vyšší výdaje na důchody, rodičovský příspěvek i další nápady.

• V pařížské katedrále Notre-Dame v pondělí vpodvečer vypukl rozsáhlý požár. Hasičům se podařilo zachránit konstrukci stavby před celkovou zkázou. Uvedl to velitel pařížských hasičů Jean-Claude Gallet. Okolí památky i její interiér byly evakuovány. Příčina požáru není zatím známa, ale podle úřadů na katedrále probíhají opravy a na záběrech ze sociálních sítích je vidět, jak hořel právě v okolí lešení. Po zřícení zadní věže hasiči uvedli, že se propadla střecha katedrály, uvedla televize Sky News. Katedrála je považována za jeden z nejkrásnějších příkladů francouzské gotické architektury a patří k nejnavštěvovanějším památkám francouzské metropole.

16. dubna

Češi mají z ostatních národů tradičně nejraději Slováky, nejméně oblíbení jsou Albánci, Romové a Arabové. Vyplývá to z tradičního průzkumu agentury CVVM. Češi jsou bráni jako referenční skupina. Kladný postoj k nim deklarovalo přes 80 procent lidí a výsledný průměr byl 1,68. V případě Slováků zvolily hodnocení 1 či 2 čtyři pětiny lidí a výsledný průměr se dostal na 1,8. Druzí skončili Poláci s průměrným hodnocením 2,65 následování Řeky (2,66), Maďary (2,72) a Vietnamci (2,78). Arabové se umístili na chvostu žebříčku s průměrem 4,1. Před nimi se umístili Romové (3,96) a Albánci (3,67).

• Mediální podnikatel a vlastník televize Barrandov Jaromír Soukup se rozhodl kandidovat v příštích prezidentských volbách. V pondělí to řekl ve svém televizním pořadu. Počátkem letošního roku oznámil Soukup založení politického hnutí List, se kterým chtěl původně kandidovat do Evropského parlamentu. Později uvedl, že osobně kandidovat nebude.

• Důchodce Jaromír Balda půjde na čtyři roky do vězení za terorismus, rozhodl v úterý pravomocně Vrchní soud v Praze v odvolacím jednání. Jednasedmdesátiletý muž sympatizující s SPD chtěl podnítit nenávist vůči muslimským uprchlíkům, a pokácel proto předloni ve Středočeském kraji stromy na železniční koleje. Chtěl tak vyvolat dojem, že akce je dílem islamistických teroristů. Balda se tak definitivně stal prvním člověkem v Česku, kterého soud poslal do vězení za teroristický útok.

ODS chce odvolat svého bývalého člena Václava Klause ml. ze školského výboru. Místo ve výboru podle občanských demokratů náleží jim. Klaus ml. momentálně školskému výboru šéfuje, jeho odvolání z předsednického křesla se již ODS jednou nepodařilo.

17. dubna

Policejní vyšetřovatelé uzavřeli vyšetřování kauzy Čapího hnízda a navrhli státnímu zástupci všechny obviněné včetně premiéra Andreje Babiše obžalovat. Uvedl to mluvčí státního zástupitelství Aleš Cimbala. Více jsme psali v podrobném článku.

ODS se nakonec podařilo odvolat svého bývalého člena Václava Klause ml. ze školského výboru. Místo něj do výboru zamíří poslanec ODS Karel Krejza. Pro Klausovo odvolání hlasovalo 93 poslanců, proti jich bylo 14, mezi nimi i poslankyně ODS Zuzana Majerová Zahradníková. Občanští demokraté tvrdí, že podle dohod při ustavování Sněmovny jim náleží ve školském výboru tři místa. Strana Klause ml. vyloučila ze strany a nejprve se ho pouze snažila sesadit z předsednického křesla výboru. To se jí nepovedlo, tak navrhla Klausovo odvolání z výboru.

• Hnutí SPD Tomia Okamury hrálo v loňském roce v Česku hlavní roli v šíření projevů rasové, etnické a náboženské nenávisti. Ve zprávě o projevech extremismu za rok 2018 to napsalo ministerstvo vnitra. SPD dokonce měla zastínit i tradiční pravicové extremisty, jejichž význam naopak postupně upadal. „Někteří členové hnutí byli velmi aktivní v šíření informací zaměřených proti muslimům, imigrantům či Romům,“ píše vnitro. SPD podle zprávy záměrně cílí na skupiny obyvatel, u kterých předpokládá, že manipulativní informace nebudou podrobovat kritické reflexi. Předseda hnutí Okamura tvrzení vnitra odmítá, ministr Jan Hamáček (ČSSD) podle něj využívá resort k politickému boji. „Využívá ho k plácání nesmyslů a výmyslů, aby před volbami do Evropského parlamentu poškodil politickou konkurenci nepodloženými nesmysly. U SPD je zcela jasné, že nic takového nedělá,” uvedl Okamura. SPD podle něj pouze říká názory v souladu se svým programem.

• Poslankyně ODS Zuzana Majerová Zahradníková je rozhodnutá odejít z poslaneckého klubu ODS. Řekla to v televizi Nova. Majerová ve středu hlasovala proti vyloučení Václava Klause ml. ze školského výboru. Předseda ODS Petr Fiala v prohlášení uvedl, že o chystaném kroku poslankyně nevěděl a dozvěděl se o něm až z médií.

Eurokomisařka Věra Jourová se dostala mezi stovku nejvlivnějších osobností světa podle časopisu Time. Je v kategorii „titáni“, v níž se pohybují například podnikatelé, ale i sportovci. Jourová je první Češkou, která se ve výběru kdy objevila. Na žebříček se můžete podívat na tomto odkazu.

Eurokomisařka Věra Jourová. Foto: ec.europa.eu

18. dubna

• Český premiér Andrej Babiš vydělává peníze politikou a nechal změnit pravidla týkající se evropských fondů tak, aby z toho těžil Agrofert, tvrdí reportážní a investigativní pořad německé veřejnoprávní televize ZDF – ZDFzoom. O kauze Čapí hnízdo, kvůli níž policie navrhla Babiše obžalovat, hovoří jako o podvodu. „Chápu, nelíbí se jim, že bojuju v Evropě proti migraci, za české zájmy, a ne za zájmy velkých zemí, jako je právě Německo nebo Francie. Je to aktivita německých medií proti státům V4, které těmto proliberálním a promigranstským mediím a skupinám vadí,“ sdělil k reportáži deníku Právo sám Babiš.

• Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta i ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. Ve čtvrtek dopoledne to potvrdil na tiskové konferenci. „V obou případech jsem tak učinil na základě právního rozboru výsledků kontrolní činnosti, která v organizacích proběhla. Po seznámení s výsledky kontrol jsem byl zklamán a nemohl jsem učinit nic jiného,“ zdůvodnil ministr Staněk své rozhodnutí.

Vládu Andreje Babiše (ANO) opouští po Danu Ťokovi a Martě Novákové i ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (všichni za ANO). Oznámil, že demisi podá k 30. dubnu, poté se vrátí zpět na úřad vlády, kde bude v pozici odborného náměstka legislativní rady vlády. Babiš oznámil, že Kněžínka nahradí exministryně spravedlnosti Marie Benešová. Více jsme psali v tomto článku.

Rusko se pokusilo ovlivnit prezidentské volby ve Spojených státech v roce 2016, ale nynější americký prezident Donald Trump, nikdo z jeho štábu a ani žádný jiný Američan v této věci s Moskvou nespolupracoval, prohlásil americký ministr spravedlnost William Barr. Citoval ze zprávy zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera. Barr nyní poskytne zprávu americkému Kongresu i veřejnosti.

• Opoziční strany ODS, Piráti a KDU-ČSL svolávají mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny. Chtějí probrat zprávu Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), státní rozpočet na příští rok a především střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Strany to oznámily na čtvrteční tiskové konferenci ve Sněmovně. „Chceme řešit body, které se nám často nedaří zařadit na jednání schůze, protože jsme často blokovaní nepřiznanou koalicí. Střet zájmů premiéra Andreje Babiše je problém, který dávno přesáhl hranice ČR,“ prohlásil předseda Pirátů Ivan Bartoš s odkazem na reportáž německé veřejnoprávní televize ZDF.

19. dubna

• Při střelbě během nepokojů v severoirském Londonderry byla ve čtvrtek zabita devětadvacetiletá novinářka Lyra McKeeová. Policie hovoří o teroristickém případu a za možného pachatele označuje nacionalistickou organizaci Nová IRA. Výtržníci házeli na policisty zápalné láhve a další předměty, uvedla agentura Reuters. Tři desetiletí sektářského násilí v Severním Irsku mezi protestantskými unionisty a katolickými republikány, které si vyžádalo přes 3600 obětí, ukončila na velikonoční Velký pátek v roce 1998 mírová dohoda mezi oběma znesvářenými stranami. Nová IRA (Irská republikánská armáda) velkopáteční dohodu odmítá.

20. dubna

• Bílá sobota patřila ve Francii stoupencům hnutí žlutých vest, kteří protestují proti reformní politice prezidenta Emmanuela Macrona. Někteří z demonstrantů zapalovali ohně a házeli kameny na policisty, kteří proti nim zakročili slzným plynem, granáty a vodními děly. Zadrženo bylo nejméně 220 osob.

21. dubna

Marii Benešovou jako ministryni spravedlnosti jsem si vybral jako bojovnici proti klientelismu a korupci, ne aby prováděla personální změny na státním zastupitelství nebo vyvíjela tlak na žalobce kvůli Čapímu hnízdu. Kdybychom chtěli vyhodit (nejvyššího státního zástupce) Pavla Zemana, mohli jsme to udělat už dávno, řekl v rozhovoru pro deník Právo premiér Andrej Babiš (ANO).

• Celkem osm jednotlivých útoků se stalo v neděli na různých místech Srí Lanky – mimo jiné ve třech katolických kostelech a třech luxusních hotelích. Podle posledních informací nejméně 215 mrtvých, mezi nimiž je 36 cizinců, některé zdroje uvádějí dvě desítky cizinců. Zatím je jasné, že zahynul jeden Číňan, jeden Nizozemec, tři Dánové, tři Britové, dva Turci, jeden Portugalec, tři Indové a oběti hlásí také USA. Zraněných jsou stovky.

• Vítězem prezidentských voleb na Ukrajině se stal populární herec Volodymyr Zelenskyj. Po sečtení téměř 75 procent hlasovacích lístků získal 73 procent hlasů. Jeho rival – současná hlava státu Petro Porošenko získal 24,6 procenta hlasů. Vítězství politického nováčka bude drtivější, než předpovídaly průzkumy. Volební účast se podle předběžných informací pohybovala kolem 58 procent.

Dva muži napadli v neděli odpoledne na koštu vín v Boršicích na Zlínsku poslance TOP 09 Dominika Feriho. Incident se odehrál při ochutnávce vína. Podle svědků muži na Feriho pokřikovali, že „negři do politiky nepatří“. Zákonodárce skončil v nemocnici, byl lehce otřesený a zřejmě se podrobí drobnému zákroku.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..