Co důležitého se stalo ve světě i u nás? Přinášíme tradiční shrnutí politického týdne. Zde jsou nejdůležitější události minulých sedmí dní ↓

Pondělí 10. února

 • Uchazeč o nominaci Demokratické strany na amerického prezidenta Pete Buttigieg v primárkách ve světě Iowa těsně porazil senátora a protivníka Bernieho Sanderse, když získal o jednoho delegáta více. Třetí skončila senátorka Elizabeth Warrenová a až na čtvrtém místě se umístil bývalý viceprezident Baracka Obamy Joe Biden.
 • Předsedkyně německých křesťanských demokratů (CDU) Annegret Krampová-Karrenbauerová nepovede stranu do příštích parlamentních voleb. Nestane se tak ani nástupkyní Angely Merkelové v křesle kancléřky.
 • Hlavní město Praha pořídí přístřešky na zastávky ze svého rozpočtu. V současnosti je vlastní a provozuje firma JCDecaux, které v polovině příštího roku skončí smlouva.
 • ČSSD chce na koaličním jednání s hnutím ANO probrat změny v DPH na točené pivo. Od května bude na točené pivo v restauracích platit sazba 10 procent, ve stáncích a na pivo s sebou pak zůstane sazba 21 procent. Na nealko pivo v restauracích se bude vztahovat také 10procentní sazba, na nealko ve stáncích ale 15procentní.

Úterý 11. února

 • České úřady požádaly o smírčí řízení kvůli sankci za chyby v zemědělských dotacích. Evropská komise chce po Česku vrátit 1,16 miliardy korun a zaplatit pokutu ve výši 7,5 miliard. Ministerstvo zemědělství s výsledkem prověrky nesouhlasí, proto požádalo o smírčí řízení.
 • První vakcína proti novému typu koronaviru by mohla být k dispozici za 18 měsíců. V úterý o tom informoval generální ředitel Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus, jenž rovněž uvedl, že virus dostal název Covid-19.

Středa 12. února

 • Demokratické primárky v americkém státě New Hampshire vyhrál s 25,6 % senátor Bernie Sanders. Získá ovšem stejný počet devíti delegátů jakožto druhý v pořadí, a bývalý starosta indiánského města South Bend, Pette Buttigieg. Třetí skončila senátorka Amy Klobucharová, Joe Biden a Elizabeth Warrenová propadli.
 • Slovenská vláda ve středu schválila zrušení dálničních poplatků pro osobní auta do 3,5 tuny. Zdvojnásobila také přídavek na dítě ze současných 25 na 50 eur (z 622 na 1244 korun). Kabinet premiéra Petera Pellegriniho schválil rovněž zavedení 13. důchodu a odmítl Istanbulskou úmluvu o potírání násilí na ženách. To vše se děje dva týdny před parlamentními volbami.
 • Poslanci zvolili ombudsmanem Stanislava Křečka, kterého navrhl prezident Miloš Zeman. Získal 91 hlasů z 88 potřebných. Druhý kandidát Vít Alexander Schorm jich měl pouze 53 hlasů. Křeček nahradí ombudsmanku Annu Šabatovou.

Čtvrtek 13. února

 • Dva týdny po odchodu Británie z Evropské unie učinil premiér Boris Johnson řadu změn ve své vládě. Kabinet opouští ministryně obchodu, ministryně životního prostředí či ministr pro Severní Irsko. Kvůli neshodě s premiérem navíc rezignoval také ministr financí Sajid Javid, nahradí ho Rishi Shunak.
 • Poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna plánuje odejít ze strany, pokud v ní setrvá ministr zahraničí Tomáš Petříček a ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, řekl to pro server iRozhlas. Šéf sociální demokracie Jan Hamáček vzkázal, že odejít může každý.

Pátek 14. února

 • V Poslanecké sněmovně se rýsuje kompromis ohledně startu povinné maturity ze tří předmětů včetně matematiky. Skupina poslanců ANO, ČSSD, KSČM a SPD chce přidat pozměňovací návrh k novele z pera ministra školství Roberta Plagy (ANO), jenž chce povinnou zkoušku z maturity zrušit. Navrhnout chtějí odsun povinné zkoušky na rok 2023.

Sobota 15. února

 • Ve Francii podlehl první člověk, osmdesátiletý čínský turista, nemoci Covid-19 způsobené novým koronavirem. Jde o prvního mrtvého nejen v Evropě, ale také mimo Asii.
 • „Jsem rád, že mohu oznámit, že zprávy o smrti NATO jsou nesmírně přehnané,” řekl na bezpečnostní konferenci v Mnichově americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Narážel tak na tvrzení francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, že Aliance je ve stavu klinické smrti.

Neděle 16. února

 • Hnutí Trikolóra poslance Václava Klause ml. odmítlo, že by do svých řad přijalo poslance ČSSD Jaroslava Foldynu. Ten se v posledních dnech nechal slyšet, že zvažuje ochod ze strany, pokud neodstoupí její místopředsedové a ministři Jana Maláčová a Tomáš Petříček.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..