Co důležitého se stalo ve světě i u nás? Přinášíme tradiční shrnutí politického týdne. Zde jsou nejdůležitější události minulých sedmí dní ↓

Pondělí 17. února

 • Pětice Čechů, kteří pobývali po návratu z čínského Wu-chanu v karanténě v pražské Nemocnici Na Bulovce, v pondělí nemocnici opustila. Testy potvrdily, že jsou všichni zdraví.
 • Vláda souhlasila s návrhem minsitra zahraničí Tomáše Petříčka na vyslání humanitární pomoci od měst, kraje i Pražského hradu do Číny na pomoc v boji s koronavirem. Na palubě by mělo být až sedm tun materiální zdravotnické pomoci.
 • 59 procent lidí v průzkumu společnosti CVVM si myslí, že prezident Miloš Zeman je v kontaktu s občany a zná jejich problémy. Opačný názor má třetina dotázaných. Podle 44 % reprezentuje Zeman zemi v zahraničí, nesouhlasně se naopak vyjádřilo 51 procent lidí.

Úterý 18. února

 • Vítězem sněmovních voleb by se v lednu podle modelu společnosti Median stalo hnutí ANO se ziskem 30 procent, ODS by měla 14 a Piráti 11,5. KSČM by získala 8, SPD 7,5, ČSSD 7, STAN 6 a KDU-ČSL 5. Podle modelu STEM, který vyšel ve stejný den, by vyhrálo hnutí ANO s 32,7 procenty před Piráty s 13,6 a ODS s 9,8. SPD získalo 8,1, komunisté 7,7, ČSSD a lidovci shodně 5,5.
 • Zákon o střetu zájmů přezdívaný lex Babiš je v souladu s ústavním pořádkem, rozhodl v úterý Ústavní soud o podnětu, který před těmi lety podal prezident Miloš Zeman a skupina poslanců hnutí ANO. Zákon o střetu zájmů je podle ústavních soudců obecný a netýká se jen Babiše.
 • Majitel internetového obchodu Amazon a nejbohatší člověk planety Jeff Bezos věnuje 10 miliard amerických dolarů (230 miliard korun) na boj proti změnám klimatu.

Středa 19. února

 • Podle serveru Aktuálně.cz varovala Čína před plánovanou cestou zesnulého předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) na Tchaj-wan. Čínská ambasáda předala dopis, v němž vyhrožuje, že pokud se Kuberova cesta uskuteční, potrestá jeho i české firmy podnikající v Číně, Pražskému hradu, která hrozbu podpořila vlastním podpisem.
 • Senátoři vybrali nového šéfa horní parlamentní komory, stal se jím Miloš Vystrčil z ODS. Ve volbě porazil nestraníka Jiřího Růžičku zvoleného za TOP 09 a STAN. Vystrčil získal v tajné volbě 52 hlasů, Růžička 21. Post se uvolnil po lednovém úmrtí Jaroslava Kubery.
 • Předsedu KSČM a 1. místopředsedu Poslanecké sněmovny Vojtěcha Filipa odvezla ze sídla KSČM záchranka s podezřením na infarkt. Po ošetření byl jeho stav stabilní.
 • Nový ombudsman Stanislav Křeček ve středu složil slib do rukou místopředsedy Sněmovny Tomia Okamury (SPD). Ten zaskočil za indisponovaného Vojtěcha Filipa z KSČM.
 • „Pokud prohraju sněmovní volby v roce 2021, odejdu z politiky,” prohlásil v rozhovoru pro deník Blesk premiér Andrej Babiš (ANO).
 • Deset lidí zemřelo ve středu večer při střelbě ve městě Hanau nedaleko německého Frankfurtu nad Mohanem. Muž podezřelý ze střelby byl nalezen mrtvý u sebe doma.

Čtvrtek 20. února

 • Ve čtvrtek skončila okupace řečnického pultu v jednacím sále slovenského parlamentu, kde již dva dny a dvě noci pobývalo šest opozičních poslanců. Obstrukcí chtěli zabránit, aby se krátce před volbami přijímaly zákony předložené vládou.
 • Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek jmenoval Pavla Šámala soudcem Ústavního soudu, jenž je tak nyní opět kompletní. Šámal nahradí Jana Musila, který loni rezignoval ze zdravotních důvodů.
 • Průzkum objednaný slovenskou občanskou iniciativou 50.dní.sk ukázal, že blížící se parlamentní volby na Slovensku, konané na konci února, by se ziskem 17,2 procenta hlasů vyhrála vládní strana Směr-sociální demokracie. Hned za ní by skončilo hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Igora Matoviče se ziskem 16,4 procenta hlasů. 10,4 % by získala Lidová strana Naše Slovensko Mariana Kotleby.

Pátek 21. února

 • Německá kancléřka Angela Merkelová v květnu navštíví Česko, přijala pozvání premiéra Andreje Babiše.
 • Premiér Andrej Babiš (ANO) se podle rozhodnutí Krajského soudu v Praze nemusí omlouvat organizaci Transparency International za své výroky, ve kterých organizaci označoval za zkorumpovanou. Transpareny International zvažuje, že podá odvolání.
 • Předseda KSČM Vojtěch Filip byl propuštěn z nemocnice, kam byl odvezen ve středu s podezřením na infarkt. „V pondělí je poslanecký den, takže začnu pracovat, cítím se dobře,“ okomentoval svůj stav.
 • Spojené státy americké podepíšou 29. února mírovou dohodu s afghánskou vojenskou organizací Tálibánem. Uvedl to americký ministr zahraničí Mike Pompeo, mluvčí Tálibánu to potvrdil.

Sobota 22. února

 • „Jsem pro co největší růst penzí, ale nelze kvůli nějakým planým slibům nerozvážně zničit celý rozpočet,” prohlásil v rozhovoru pro deník Právo premiér Andrej Babiš (ANO). Reagoval tak na plány svého koaličního partnera ČSSD, která požaduje vyšší růst penzí.

Neděle 23. února

 • Vítězem demokratických primárek v Nevadě se stal senátor za Vermont Bernie Sanders, získal 46 % hlasů a všech deset delegátů. Druhý skončil s 19,6 % Joe Biden, pro něhož se jedná o první větší úspěch, 15,3 % získal druhý muž v celkovém pořadí Pete Buttigieg.
 • Předseda slovenské vlády Petra Pellegriniho (Směr-sociální demokracie) byl týden před parlamentními volbami hospitalizován v bratislavské nemocnici. Důvodem je akutní infekce horních dýchacích cest spojená s vysokými teplotami.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..