Další díl shrnutí politického týdne je tu. Co se stalo tentokrát?

Pondělí

 • Středočeský krajský úřad minulý týden pravomocně zastavil přestupkové řízení s premiérem Andrejem Babišem (ANO) ohledně jeho možného střetu zájmů. Předseda vlády nejprve dostal dvě pokuty od úřadu města Černošice, ale pokaždé se odvolal a nadřízený krajský úřad rozhodnutí znovu zrušil.
 • Vítězem voleb by se v září podle modelu společnosti Median stalo hnutí ANO se ziskem 31 procent hlasů. Druzí by skončili s 13,5 procenty Piráti před ODS (12,5 %), SPD (7,5 %), ČSSD (7 %), KSČM (6,5 %), STAN (5,5 %), TOP 09 (5,5 %) a KDU-ČSL (5,5 %).
 • Vláda definitivně schválila průměrně zvýšení důchodů o dalších 151 korun k povinné zákonné valorizaci ve výši 749 korun. Průměrný důchod by tak nyní měl činit 14 326 Kč.

Úterý

 • Meziroční růst české ekonomiky ve 2. čtvrtletí zrychlil na 2,8 procenta, v prvním čtvrtletí činil 2,7 %. V úterý o tom informoval Český statistický úřad, jenž o desetinu bodu vylepšil svůj původní odhad.
 • Ministr školství Robert Plaga (ANO) navrhne zrušení plánovaného zavedení povinné maturity z matematiky. Podle ministra je nejprve potřeba zvýšit kvalitu výuky matematiky. Navržení zrušení povinné maturity vyplývá z vládního materiálu, kterým by se kabinet měl zabývat na některém z příštích jednání.

Středa

 • Nejbohatším Čechem je podle magazínu Forbes stále majitel skupiny PPF Petr Kellner s majetkem ve výši 350 miliard korun, za rok si přilepšil o 40 miliard. Loni druhý premiér Andrej Babiš se propadl na čtvrté místo, zchudl o pět miliard.
 • Na zámku v Lánech začalo jednání zemí visegrádské čtyřky (V4). Prezidentku Slovenska Zuzanu Čaputovou a prezidenty Polska Andrzeje Dudu aMaďarska Jánose Ádera přivítala česká hlava státu Miloš Zeman. Summit trval až do čtvrtka.

Čtvrtek

 • Zpěvák Karel Gott nakonec nebude mít podle Andreje Babiše (ANO) státní pohřeb, jak premiér původně navrhoval, ale pohřeb se státními poctami. Na příští sobotu byl pak schválen den smutku.
 • Britský premiér Boris Johnson ve čtvrtek v Dolní sněmovně britského parlamentu představil své návrhy úpravy dohody o brexitu, které tento týden poslal vyjednavačům Evropské unie. Podle návrhu by Severní Irsko po roce 2021 dále uplatňovalo evropskou legislativu na zemědělské a další produkty, každé čtyři roky by to ale muselo znovu schvalovat. Celní kontroly na zboží převážené mezi EU a Spojeným královstvím by se nekonaly u hranic, ale elektronicky či dál od ní a ve velmi malém počtu. EU návrhy přivítala, ale postavila se vůči nim skepticky.
 • Nedělní předčasné volby do rakouské Národní rady vyhráli lidovci (ÖVP) Sebastiana Kurze, získali 37,5 % a 71 křesel ze 183. Druzí skončili za druhé nejnižší 75,6% účasti od roku 1945 sociální demokraté (21,2 %), dále následovali Svobodní (16,2 %), Zelení (13,9 %) a liberální strana NEOS (8,1 %). Konečné výsledky byly oznámeny ve čtvrtek po sečtení zbývajících korespodenčních hlasů.

Pátek

 • Premiér Andrej Babiš (ANO) s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) byli v pátek na jednání vedení komunistů vyjednávat o podpoře státního rozpočtu pro příští rok. Předseda KSČM Vojtěch Filip po jednání uvedl, že komunisté návrh v prvním čtení podpoří, a to i přes to, že mají ještě nějaké výhrady, zejména v oblasti zdravotnictví. Hlasy komunistů jsou pro vládu ANO a ČSSD klíčové, bez nich by totiž rozpočet zřejmě neprosadila.
 • Britský premiér Boris Johnson požádá o odklad odchodu Spojeného království z EU, pokud se do 19. října nepodaří prosadit dohodu o odchodu. Stojí to ve vládním dokumentu, který má v případu, v němž se aktivisté snaží přimět premiéra, aby jednal podle zákona, k dispozici skotský soud. Johnson přitom dosud tvrdil, že Británie opustí EU k 31. říjnu, s dohodou, či bez ní.
 • V pátek odpoledne se na Malostranském náměstí konal protest proti zavedení povinné maturity z matematiky. Akci, na které středoškolští studenti předali svou petici zástupcům ministerstva školství, pořádala Česká středoškolská unie.

Sobota

 • Už přes 100 mrtvých a zhruba 4000 zraněných si vyžádaly v posledních dnech protivládní demonstrace v Íráku. Většina obětí pochází z řad demonstrantů, kteří protestují proti korupci a přetrvávajícím ekonomickým a sociálním problémům. Irácký premiér Ádil Abdal Mahdí požadavky protestujících uznal, bezpečnostní složky přesto do demonstrantů střílely.

Neděle

 • Německo je sice sjednocené, ale jednoty jeho obyvatel jsme stále ještě nedosáhli. Na oslavách 29. výročí znovusjednocení bývalé NDR ke Spolkové republice to řekla německá kancléřka Angela Merkelová.
 • Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) oznámil, že pohřeb se státními poctami bude mít i herečka Vlasta Chramostová, která zemřela v neděli ve věku 92 let. Chramostová měla kvůli podpisu Charty 77 během normalizace zakázanou činnost, v roce 1998 ji pak prezident Václav Havel udělil Řád T. G. Masaryka III. třídy za vynikající zásluhy o demokracii a lidská práva.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..