Co důležitého se stalo ve světě i u nás? Přinášíme tradiční shrnutí politického týdne. Zde jsou nejdůležitější události minulých sedmí dní ↓

Pondělí 20. ledna

 • Ve věku 72 let v neděli zemřel předseda Senátu Jaroslav Kubera. Dlouholetý primátor Teplic a senátor za ODS zastával od roku 2018 funkci předsedy horní komory parlamentu. Známý byl svými humornými výroky i historkami i náruživým kouřením.
 • „Jaroslava Kuberu jsem měl rád. Považoval jsem ho za svého přítele, ačkoliv jsme se někdy lišili v názorech. Jeho smrti velice lituji,“ uvedl prezident Miloš Zeman. „Je to člověk, kterého jsem měl rád, byl vtipný, rozuměli jsme si. S jeho příchodem do pozice předsedy Senátu ten Senát dostal jinou dynamiku a ty vztahy na úrovni čtyř ústavních činitelů byly velmi dobré,“ řekl premiér Andrej Babiš.
 • „S Jardou Kuberou jsem v mnohém nesouhlasil, ale byl to autentický politik, poctivý chlap i skvělý a vtipný společník. Je mi to moc líto,“ nechal se slyšet předseda ČSSD Jan Hamáček. „Je to neuvěřitelné, ještě v sobotu jsme spolu mluvili na našem kongresu, kde byl plný aktivity a nápadů,“ připomněl šéf ODS Petr Fiala.
 • Ministr dopravy Vladimír Kremlík končí ve funkci, oznámil to premiér Andrej Babiš. Důvodem odvolání je předražená zakázka na e-shop pro elektronické dálniční známky za 400 milionů.
 • „Další důkaz naprosto zoufalé personální politiky předsedy vlády. Jeho působení na ministerstvu bylo amatérské,“ okomentoval odvolání ministra Kremlíka exšéf resortu dopravy a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura. Podobně se vyjadřují i ostatní opoziční politici. Sám Kremlík postoj v předražené zakázce na e-shop pro dálniční známky obhajoval tím, že nechtěl žádné zdržení.

Úterý 21. ledna

 • V úterý začal americký Senát potřetí v dějinách USA jednat o sesazení prezidenta. Ústavní žaloba (impeachment) Sněmovny reprezentantů viní Donalda Trumpa ze zneužití funkce kvůli tlaku na Ukrajiny k vyšetřování syna politického soka a demokrata Joa Bidena. Odvolání Trumpa se ovšem neočekává.
 • Na zápal plic v souvislosti s druhem koronaviru 2019 n-CoV zemřel v Číně již čtvrtý člověk, nakazit se měl od jiného nemocného. Světová zdravotnická organizace varovala, že virus se v příštích dnech rozšíří do dalších částí Číny.
 • Premiér Andrej Babiš se nechal slyšet, že by si uměl představit sloučení ministerstev dopravy a průmyslu s ministerstvem pro místní rozvoj. Reaguje tak na debatu okolo svého dosazení ministra průmyslu Karla Havlíčka do funkce ministra dopravy. Opozice návrh kritizuje s tím, že hnutí ANO má personální nouzi, nelíbí se pak ani vládní ČSSD.
 • Poslanci ANO, KSČM a SPD odmítli návrh předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové na zařazení jednání o odvolání Heleny Válkové z pozice zmocněnkyně pro lidská práva na plénum Sněmovny. Důvodem je Válkové spolupráce s komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem.

Středa 22. ledna

 • Počet potvrzených případů nákazy koronavirem 2019 n-CoV stoupl v Číně na 440, zemřelo už devět lidí. Virus navíc začal mutovat, což stěžuje jeho kontaminaci.
 • Premiér Andrej Babiš (ANO) počítá s tím, že ministr průmyslu Karel Havlíček zůstane na resortu dopravy až do konce funkčního období vlády v roce 2021.
 • Poslední rozloučení s předsedou Senátu Jaroslavem Kuberou se bude pro veřejnost konat 3. února v Teplicích. Doplňovací volby, kde se vybere Kuberův nástupce, se uskuteční 27. a 28. března.
 • Středeční schůzi Poslanecké sněmovny zahájil její předseda Radek Vondráček (ANO) prostředníčkem na svého stranického kolegu Ladislava Oklešťka (ANO), který ho upozorňoval, že už začíná schůze. Vondráček se za gesto omluvil s tím, že to byla legrace.
Prostředníček v podání předsedy Sněmovny Radka Vondráčka (ANO).

Čtvrtek 23. ledna

 • Čína nařídila kvůli šířící se nákaze koronaviru částečné uzavření měst Wu-chan, Chuang-kang a E-čou, odříznuto bude celkem 20 miliónů lidí. V prvním zmiňovaném městě, odkud nakáza pochází, jsou podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) i dva čeští studenti. Jsou v pořádku.
 • Britská královna Alžběta II. ve čtvrtek podepsala prováděcí zákon k brexitové dohodě, jež tak nyní vstoupil v platnost. Smlouvu musí potvrdit ještě Evropský parlament. Spojené království opustí Evropskou unii k 31. lednu.
 • Polští poslanci přehlasovali Senát a schválili kontroverzní trestání soudců. Ta má podle kritiků včetně Evropské komise umožnit neodstranění a výměnu nepohodlných soudců.
 • Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že odvolaný ministr dopravy Vladimír Kremlík bude v resortu dál působit jako politický náměstek.

Pátek 24. ledna

 • Nový koronavirus 2019-nCoV má na svědomí už 26 lidských životů. Počet prokázaných případů se v Číně vyšplhal na 876, oznámily v pátek čínské úřady. Izolováno bylo už deset měst. V nejvíce postiženém Wu-chanu se narychlo staví nemocnice.
 • Premiér Andrej Babiš uvedl v pátek ráno vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) do funkce ministra dopravy. Zároveň odmítl informace, že by se odvolaný šéf resortu Kremlík měl stát náměstkem, jak sám v pátek tvrdil. Popřel rovněž spekulace o sloučení obou ministerstev, která nyní Havlíček vede.
 • Nebezpečný typ nákazy koronaviru je v Evropě, Francie hlásí dva případy nákazy. Francouzská vláda uvedla, že očekává další případy.

Sobota 25. ledna

 • KDU-ČSL si v sobotu na mimořádném zvolila za nového předsedu Mariana Jurečku. Dosavadní šéf partaje Marek Výborný se postu z rodinných důvodů vzdal. Jurečka v prvním kole porazil šéfa poslaneckého klubu Jana Bartoška a okresního tajemníka Jana Horníčka, Tomáš Zdechovský se nominace vzdal.
 • První místopředsedkyní KDU-ČSL zůstává senátorka Šárka Jelínková, pozice řadových místopředsedů pak obhájili Jan Bartošek a Petr Hladík. V předsednictvu se nově objeví europoslanec Tomáš Zdechovský a poslanec Ondřej Benešík.

Neděle 26. ledna

 • Premiér Andrej Babiš (ANO) na pondělí svolal Bezpečnostní radu státu, projednávat bude hrozbu šíření nebezpečného koronaviru.
 • Podezření z nakažení koronavirem se u českého pacienta v nemocnici ve vietnamském Danangu nakonec nepotvrdilo. Informoval o tom na tiskové konferenci na pražském letišti v Ruzyni ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
 • IT systém k elektronickým dálničním známkám, na kterém přes víkend dobrovolně pracovalo 60 programátorů, je hotový. Stát chtěl za systém původně zaplatit přes 400 miliónů korun, programátoři ho dodají zdarma.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..