Co důležitého se stalo ve světě i u nás? Po týdnu tu je opět tradiční shrnutí politického týdne. Zde jsou nejdůležitější události minulého týdne ↓

Pondělí 6. ledna

 • Sever Neovlivni.cz napsal, že i druhý audit Evropské komise, který se tentokrát týká zemědělských dotací pro společnost Agrofert, konstatuje, že firma nemá na dotace nárok, neboť premiér Andrej Babiš je ve střetu zájmů. Babiš vložil holding do svěřenských fondů, což však nemá být podle evropských auditorů dostatečné. „Nejsem a ani nemůžu být v žádném střetu zájmů. Předchozí závěry auditu zásadně odmítám,” reagoval předseda hnutí ANO.
 • Mezinárodní agentura pro atomovou energii oznámila, že Írán odstupuje od jaderné dohody s mocnostmi z roku 2015. Reakce přichází pár dní po úmrtí íránského generála Kásima Sulejmáního, kterého zabily Spojené státy, jež od dohodu v roce 2018 odstoupily.
 • V médiích se vyrojila zpráva, že se americká armáda chystá odejít z Iráku. To ale v pondělí popřel americký ministr obrany Mark Esper. Spojené státy se chystají své jednotky v zemi pouze přeskupit.

Úterý 7. ledna

 • Spojené státy odmítly vydat vízum íránskému ministrovi zahraničí Džavádovi Zarífovi, který chtěl ve čtvrtek promluvit před Radou bezpečnosti OSN (RB OSN) sídlící v New Yorku o smrti generála Kásima Sulejmáního. Podle některých expertů tím USA porušují mezinárodní dohody.
 • Íránský parlament v úterý schválil zákon označující všechny americké ozbrojené síly a osoby zapojené do zabití generála Kásima Sulejmáního za teroristy. S provoláním „smrt Americe“ byl příslušný zákon schválen jednomyslně. Země v současné době zvažuje 13 odvětných scénařů v rámci pomsty vůči USA.
 • Městský soud v Praze začal projednávat obžalobu bývalého pražského islámského duchovního, imáma Samera Shehadeha z podpory a financování terorismu. Shehadeh přiznal, že financoval vyzbrojení dvou bojovníků v Sýrii, kteří se podíleli na činnosti Fronty an-Nusra napojené na teroristickou organizaci al-Káidu, a je na to patřičně hrdý.
 • „Během následujících třech měsíců se uskuteční protestní a diskuzní akce ve všech krajských městech. Nadále budeme požadovat demisi premiéra, zesílíme občanský tlak,“ řekl na tiskové konferenci lídr spolku Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář s tím, že cílem má být, aby demokratické strany zvítězily v parlamentních volbách v roce 2021 a porazily premiéra Andreje Babiše.

Středa 8. ledna

 • Írán ve středu brzo ráno zaútočil na základny s americkými vojáky v Iráku. Americká armáda potvrdila, že Teherán odpálil více než tucet balistických střel na nejméně dvě irácké základny. Terčem útoku se staly letecká základna Ajn al-Asad v centrálním Iráku a základna v kurdském Irbílu na severu. Íránské revoluční gardy oznámily, že se jedná o odplatu za zabití íránského generála Kásima Sulejmáního, podle nich při útoku zemřelo 80 amerických vojáků.
 • „Díky předběžným opatřením a systému včasného varování nepřišel o život žádný Američan, ani nikdo z našich spojenců,“ řekl na tiskové konferenci v reakci na útok Íránu na irácké základny s americkými vojáky prezident USA Donald Trump.
 • 176 lidí zahynulo při nehodě ukrajinského letounu Boeingu 737, který se ve středu ráno zřítil krátce po startu z teheránského letiště. Ukrajinská diplomacie uvedla, že zahynulo 82 Íránců, 11 Ukrajinců, 63 Kanaďanů, tři Němci, tři Britové, 10 Švédů a čtyři Afghánci. Írán potvrdil, že zemřeli všichni cestující i palubní personál.
 • Bývalý ministr zemědělství a poslanec Marian Jurečka oznámil, že na mimořádném sjezdu 25. ledna bude kandidovat na předsedu KDU-ČSL. Kandidaturu na předsedu strany už oznámil europoslanec Tomáš Zdechovský a předseda poslaneckého klubu Jan Bartošek.
 • Vévoda a vévodkyně ze Sussexu Harry Meghan ve středu večer oznámili, že hodlají pracovat, aby byli finančně nezávislí, a vzdají se svých oficiálních rolí v britské královské rodině. Podle britských serverů tím překvapili samotnou královnu Alžbětu II. i bratra Harryho Williama, kteří se o plánech dvojice měli dozvědět z internetu a televize.

Čtvrtek 9. ledna

 • Česká republika pošle Austrálii sužované lesními požáry finanční pomoc ve výši dvou milionů korun. Rozhodl o tom ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).
 • Vládní zmocněnkyně pro lidská práva a poslankyně hnutí ANO Helena Válková měla podle serveru Info.cz na přelomu 70. a 80. let minulého století hájit tzv. ochranný dohled, zákon namířený proti disidentům. Válková, která se uchází o post ombudsmanky, jeden z článků napsala s Josefem Urválkem, jenž je známý jako komunistický prokurátor v procesu s Miladou Horákovou.
 • „Obvinění jsou závažná. Paní profesorka se v médiích vyjádřila v tom smyslu, že nařčení odmítá. Věc ale musí vysvětlit,“ okomentoval premiér Andrej Babiš (ANO) obvinění vůči vládní zmocněnkyni pro lidská práva a poslankyni ANO Heleně Válkové.
 • Dolní komora britského parlamentu ve čtvrtek schválila prováděcí zákon k dohodě o brexitu, předloha nyní zamíří do Sněmovny lordů. Očekává se, že parlament dohodu schválí a Británie opustí Evropskou unii do 31. ledna.
 • Kanadský premiér Justin Trudeau potvrdil, že ukrajinský Boeing 737-800 se 176 lidmi na palubě zasáhla ve středu u Teheránu omylem raketa systému íránské protivzdušné obrany. Navazuje tím na informace od nejmenovaného představitele Pentagonu i představitele irácké tajné služby.

Pátek 10. ledna

 • Irácký předseda vlády Ádil Abdal Mahdí vyzval amerického ministra zahraničí Mikea Pompea, aby do Iráku poslal delegaci, jež dostane za úkol vypracovat plán stažení amerických vojáků ze země.
 • Poslankyně a současná vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková (ANO) při plánovaném jednání s prezidentem příští týden dodatečně odmítne nominaci na ombudsmanku. Důvodem však má být členství v KSČ, nikoli článek s bývalým prokurátorem Josefem Urválkem.

Sobota 11. ledna

 • „Lidská chyba v průběhu krize způsobené americkým dobrodružným jednáním vedla ke katastrofě. Je nám to hluboce líto, omlouváme se našim lidem i rodinám všech obětí a dalším zúčastněným národům,“ omluvil se ministr zahraničí Íránu Džavád Zaríf za sestřelení ukrajinského letadla Boeingu 737 u Teheránu. Země tak oficiálně přiznala svoji odpovědnost za tento čin.
 • Ivan Bartoš byl na sjezdu strany znovu zvolen šéfem Pirátů, získal 606 z 653 odevzdaných hlasů. S Bartošem postoupil do druhéh kola také místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Pikal, který se ale následně kandidatury vzdal. Třetí  z kandidátů Mikuláš Ferjenčík zapsal 261 hlasů.
 • První místopředsedkyní Pirátů byla opět zvolená Olga Richterová, dalšími místopředsedy se pak stali Vojtěch Pikal, vedoucí administrativního odboru Martin Kučera a poslanec Radek Holomčík.
 • Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl televizi Prima, že by se bývalá ministryně spravedlnosti a nynější vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková (ANO) neměla ucházet o post ombudsmanky.

Neděle 12. ledna

 • Premiér Andrej Babiš se v rozhovoru pro televizi Prima vyjádřil k mnoha současným i nadčasovým tématům. O letošním roce řekl, že „bude zase o střetu zájmu Babiše“, přitom si stěžoval na Evropský parlament a Transparency International. Kromě toho dal najevo, že Helena Válková nemůže být ombudsmankou.
 • „Myslím, že to byla zpackaná akce. Nejsem si jistý, zda zabití oficiálního představitele státu a navíc na území jiného státu, není porušením mezinárodního práva,“ okomentoval prezident Miloš Zeman pro sever Blesk.cz zabití íránského generála Kásima Sulejmáního. O sestřelení Boeingu 737 u Teheránu mluvil jako o chybě Íránu.
 • Íránské úřady v neděli na hodinu zadržely britského velvyslance Roba Macairea, údajně pro podezření z podněcování protivládních protestů, které se konaly proti sestřelení ukrajinského dopravního letadla. Británie obvinila Írán z porušení mezinárodního práva.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..