Co důležitého se stalo ve světě i u nás? Přinášíme tradiční shrnutí politického týdne. Zde jsou nejdůležitější události minulých sedmí dní ↓

Pondělí 6. dubna

 • „Potřebovali bychom populaci trochu promořit, já jsem na to změnil trochu názor,” řekl v rozhovoru pro DVTV epidemiolog a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. S onemocněním by se podle něj měly setkat všechny skupiny obyvatel, u nichž lze předpokládat, že u nich nebude mít závažný průběh. Mezi ně nepatří chronicky nemocní a starší lidé.
 • Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) prohlásil, že situace se v ČR vyvíjí dobře a protikoronavirová opatření by se měla začít uvolňovat. Před uvolňováním však varoval ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), podle něhož z promořování není cesta zpět. Premiér Andrej Babiš se vyjádřil podobně: „Promořování je velice riskantní. Neumím si to představit. My jdeme cestou chytré karantény.”
 • Ruští nacionalističtí radikálové z uskupení Jiné Rusko zaútočili na areál českého velvyslanectví v Moskvě, důvodem bylo odstranění sochy maršála Koněva z Dejvic. Na plot vyvěsili transparent s nápisem Stop fašismu, do areálu pak hodili dýmovnici. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) poslal v reakci ruské diplomacii nótu s tím, že Rusko je povinno ambasádu chránit.
 • Britský premiér Boris Johnson, který je od neděle v nemocnici kvůli nákaze koronavirem, dostal podle The Times kyslíkovou léčbu. Jeho stav by mohl být vážnější, než se zdá, píšou britská média.
 • Obchody s plochou do 400 metrů čtverečních, zahradnická centra a hobby markety by se v Rakousku mohly otevřít 14. dubna, od začátku května se pak otevřou nákupní centra, obchody a kadeřnictví. Restaurace a hotely budou fungovat od poloviny května. Takový je plán rakouské vlády.
 • Šest pacientů z Francie nakažených koronavirem, kteří měli v pondělí dorazit do Fakultní nemocnice Brno, nakonec nepřiletí. Oznámil to premiér Andrej Babiš s tím, že Francie zvládá situaci lépe.
 • Ministerstvo financí očekává letos očekává propad reálného HDP o 5,6 procenta, v roce 2021 by se ale měl vrátit k růstu na 3,1 procenta.
 • Specializovaný trestní soud v Pezinku poslal bývalého profesionálního vojáka Miroslava Marčeka na 23 let do vězení. Marček se přiznal k vraždě novináře Jána Kuciaka, jeho snoubenky Martiny Kušnírové a podnikatele Petera Molnára. Verdikt není ještě pravomocný.
 • Lidé budou po 14. dubnu moci v odůvodněných případech vycestovat z ČR. Vycestovat bude možné např na služební cestu či za příbuznými, detaily ještě řeší vláda s Ústředním krizovým štábem. Po návratu budou muset do dvoutýdenní karantény.
 • Opatření, kterými vláda omezuje volný pohyb osob, uzavřela restaurace a obchody, budou platit po celou dobu platnosti nouzového stavu.
 • Časopis Reflex přišel s informací, že premiér Andrej Babiš v nedělním příspěvku na Youtube ukázal, že si vytiskl vládní e-mail ve firmě Imoba, jež patří do holdingu Agrofert. Ten Babiš uložil do svěřenských fondů a od té doby tvrdí, že s ním nemá nic společného. „Pan premiér běžně pracuje ve své kanceláři a některé podklady a e-maily mu občas vytisknou na recepci v Sokolovně Průhonice. Ta je přes ulici,“ zdůvodnil premiérův mluvčí.
  https://www.facebook.com/sotak/posts/10157169915450959

Úterý 7. dubna

 • Od úterý nemusí mít cyklista nebo běžec roušku, pokud se bude pohybovat v místech, kde nejsou další lidé. Vláda povolila rovněž provozování individuálních sportů na venkovních sportovištích, jako je hraní tenisu nebo in-line brusle.
 • Bývalý poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna přestoupil jako nestraník do poslaneckého klubu SPD. „V ČSSD jsem vyznával národní zájem a používal selský rozum, byl jsem pro ně nacista a xenofob,” prohlásil.
 • Policie navrhla obžalovat bývalého premiéra Petra Nečase za křivou výpověď, kterou měl dvakrát učinit v rámci soudního líčení v kauze Nagyová. Ta se týkala Nečasovy bývalé šéfky kabinetu Jany Nečasové (dříve Nagyové), která nechala Vojenským zpravodajstvím sledovat dva zaměstnance Úřadu vlády a Nečasovu bývalou manželku.
 • Brněnští právníci David a Vendula Zahumenští podali trestní oznámení na premiéra Andreje Babiše, ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, ministra vnitra Jana Hamáčka a epidemiologa Romana Prymulu. „Ze všech kroků vlády vyplývá, že rozhodnutí byla zcela nahodilá, vzájemně si odporující a některá z nich byla dokonce v rozporu se zájmy obyvatel České republiky,” tvrdí.
 • Poslanecká sněmovna rozhodla, že nouzový stav bude v České republice trvat do konce dubna. Nepodpořila tak vládní návrh, jenž počítal s prodloužením až do 11. května. Prodloužení podpořilo 90 ze 102 přítomných poslanců, proti byli poslanci z TOP 09 a STAN.
 • Osoby samostatně výdělečně činné budou mít nárok na bonus v důsledku koronaviru ve výši 25 tisíc korun, schválili poslanci. Na podporu za dobu od 12. března do konce dubna dosáhnou všichni OSVČ na hlavní i vedlejší poměr, pokud nejsou zaměstnáni, bez ohledu na výši nebo pokles příjmu v roce 2019. Nárok budou mít i pracující studenti.
 • Poslanci schválili návvrh, který lidem dává možnost odložit si splátky úvěrů včetně hypoték o tři nebo šest měsíců.

Středa 8. dubna

 • Podle předsedy Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška se do konce dubna nakazí koronavirem 10 600 lidí. „Česká republika se ubránila tomu nejhoršímu. Podařilo se nám zastavit nekontrolovatelné šíření nemoci v České republice a můžeme se vracet zpět do normálního života,“ dodal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
 • Úřady práce musely stornovat asi 70 procent žádostí o kurzarbeit, které za první dva dny od spuštění programu Antivirus dostaly. Údaje firem nebyly ve formulářích správně vyplněné. Stát v rámci kurzarbeitu uhradí 80 procent náhrady mzdy lidí v karanténě či mzdy pracovníků uzavřených provozů do částky 39 000 korun.
 • Poslanci ve středu schválili novelu zákona o rozpočtové odpovědnosti, díky níž se vláda bude moci zadlužovat více, než současný zákon dovoluje. Opozice tento krok zkritizovala s tím, že vláda si jen dělá prostor pro to, aby nemusela dělat nepopulární opatření v době před blížícími se sněmovními volbami na podzim roku 2021.
 • Policisté a strážníci budou moci, díky novele zákona, dávat pokuty na místě lidem, kteří porušili opatření zavedená vládou či ministerstvem, a to až do výše 10 000 korun. Změnu schválili poslanci.
 • Ruský ministr obrany Sergej Šojgu chce stíhat lidi, zodpovědné za odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva v Praze 6. „Mezi podezřelými jsou členové samosprávy jedné z pražských čtvrtí,” napsal deník Komsomolskaja pravda.
 • Přijímací zkoušky na vysoké školy se budou konat v prezenční podobě 15 dní po jejich znovuotevření, školy ale mohou zvolit i on-line formu. Změnu schválili poslanci. Školy ale mohou zvolit i on-line formu. Ve středu vládní návrh podpořili poslanci.
 • Americký senátor Bernie Sanders ve středu ukončil svou kampaň na nominaci Demokratické strany pro podzimní prezidentské volby. Je tak téměř jisté, že současného republikánského prezidenta Donalda Trumpa vyzve bývalý viceprezident Joe Biden.

  Bývalý viceprezident Joe Biden (vpravo).

Čtvrtek 9. dubna

 • Od čtvrtka jsou otevřeny hobby markety, stavebniny, železářství a prodejny a servisy jízdních kol. Další plán rozvolňování opatření zveřejní ministerstvo zdravotnictví po Velikonocích.
 • Desítky tisíc lidí, mezi nimiž jsou rodiče i studenti, podepsaly petici žádající uzavření škol do konce školního roku v červnu. Signatáři se bojí nákazy koronavirem. Rozhovor se spoluautorem petice Karlem Karlíkem jsme vám přinesli v tomto článku.
 • Volby do jedné třetiny Senátu a do zastupitelstev krajů se budou konat v pátek 2. a v sobotu 3. října. Termíny vyhlásil prezident Miloš Zeman.
 • Roušku nemusí nově nosit lidé s poruchou autistického spektra a řidiči autobusu či tramvaje. V autě už může jet bez roušek celá rodina, nikoliv jen osamělý řidič.
 • Senátoři schválili přispěvek pro OSVČ ve výši 25 000 korun, normu týkající se příspěvků na bydlení, práci a péči a novelu zákona o zaměstnanosti, která má zjednodušit nezaměstnaným hlásit se do evidence o zaměstnání na dálku.
 • Zástupci České středoškolské unie jsou proti nevládnímu pozměňovacímu návrhu novely školského zákona, která se týká i povinné státní maturity z matematiky. Tento návrh, podaný trojicí koaličních poslanců a podpořen školským sněmovním výborem, ji odkládá na rok 2023.
 • „Epidemii jsme zachytili včas. Nemáme ale zdaleka vyhráno. Hrozí, že se růst nákazy může obnovit. Nesmíme polevit,“ varoval v projevu k národu premiér Andrej Babiš. „Chci, abychom uvolnili opatření vlády a zrušili všechny zákazy a nařízení hned, jakmile to bude možné. Ale ne dřív, než budeme schopni ochránit ty nejohroženější z nás. Naše seniory,“ dodal. Opozice projev ohodnotila tak, že by Babiš měl na hezká slova navázat i činy.
 • Britský premiér Boris Johnson už není na jednotce intenzivní péče, přesunuli jej zpět na běžné lůžkové oddělení.

Pátek 10. dubna

 • Český premiér Andrej Babiš by se měl zbavit střetu zájmů, v němž je kvůli vlivu na rozdělování evropských peněz a ovládání holdingu Agrofert, uvádí návrh závěrečné zprávy poslanců z výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu. Europoslanci ve zprávě chtějí po českých úřadech, aby vytvořily systém, který by střet zájmu odhaloval.
 • Ministři financí zemí Evropské unie se shodli na tom, že země eurozóny budou moci využít až půl bilionu eur ze záchranného fondu Evropského stabilizačního mechanismu, aby mohli oživit své ekonomiky.
 • Křesťané si na Velký pátek připomněli ukřižování Ježíše Krista. Na Velký pátek se tradičně v kostelech konají obřady na památku Kristova umučení, letos se však kvůli zákazu shromažďování neuskutečnily.

Sobota 11. dubna

 • Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) v rozhovoru pro Lidové noviny řekl, že roušky by si Češi mohli sundat v červnu. Bary a noční kluby se podle něj otevřou až v létě, restaurace pak o něco dříve. „Dokážu si představit, že velká část běžných provozoven a obchodů by mohla do měsíce fungovat,“ dodal.
 • „Platí to, že u nás je situace podstatně lepší než třeba v Rakousku, Německu, Itálii nebo Španělsku, což je dobrá zpráva, osobně bych ale brzdil nějakou předčasnou euforii,“ uvedl v rozhovor pro Novinky ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Podle svých slov není takový optimista jako někteří jeho kolegové.

Neděle 12. dubna

 • Prezident Miloš Zeman ve velikonočním projevu vysílaném v České televizi popřál lidem víru, naději a lásku. Velikonce jsou podle něj svátkem vzkříšení, společnost pak sice není mrtvá, ale zraněná. „Potřebuje uzdravit láskou, solidaritou a sounáležitostí,” řekl.
 • „Přemýšlejme, co obrazoborectví v historii dokázalo, zničilo krásná umělecká díla,“ prohlásil Zeman k odstranění sochy maršála Koněva, k němuž se minulý týden uchýlila radnice Prahy 6. Vměšování Ruska, které zahájilo trestní stíhání městské části, označil za kontraproduktivní.
 • Britský premiér Boris Johnson, který se kvůli těžkému průběhu koronaviru ocitl na jednotce intenzivní péče, byl propuštěn z nemocnice do domácího léčení. „Nedokážu jim (zdravotníkům z Nemocnice sv. Tomáše) dost poděkovat. Vděčím jim za život,“ uvedl.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..