Nové Hvězdné války zatím připomínají spíš války mezi recenzenty, u kterých propadly, a fanoušky, kteří je povětšinou spíše chválí. Možná i proto trvalo několik dní, než jsem se odhodlal usednout za klávesnici a pustit se do psaní této recenze. Star Wars jsou pro mne totiž srdcová záležitost, a dlouho jsem nevěděl, co si mám o devátém a zároveň posledním dílu celé ságy myslet. Rád bych totiž tento snímek miloval, ale některé poměrně zásadní nedokonalosti prostě nelze nevidět. Ještě, než se pustíte do čtení, musím vás upozornit na SPOILERY týkající se kromě deváté epizody i všech předchozích.

Začněme ale pozitivně

A nejpozitivnější stránkou Vzestupu Skywalkera je to, co fungovalo již dříve, tedy hudba a vizuál. Soundtrack mísí prakticky všechny motivy od původní trilogie až po sequelové díly. Zazní tedy Imperial March i melodie spojená s Rey, hlavní hrdinkou nových epizod. To všechno samozřejmě z pera neomylného Johna Williamse. Z vizuálního hlediska jsou pak Star Wars znovu ohromující a chyby bychom zde hledali jen těžko.

Další fungující složka navazující na předchozí úspěch je jednoznačně vývoj postav. Těch ze staré trilogie, tedy Luka (Mark Hamill), Leiy (Carrie Fisher) a Hana (Harrison Ford), kdy i již zesnulí dostanou dostatek prostoru se znovu projevit, ačkoli Luke pouze v podobě modrého ducha, Han jako vzpomínka, a pro účely scén s Carrie Fisher (která bohužel zemřela již během natáčení předchozí epizody) byly použity vystřižené záběry ze Síla se probouzí. Vývoj těch novějších – Rey (Daisy Ridley), Poea (Oscar Isaac), Finna (John Boyega), Kylo Rena, potažmo Bena Sola (Adam Driver) – ale také. Z velké části tomu napomohly senzační herecké výkony. A opomenout nesmíme ani zbrusu nové charaktery, které do příběhu poměrně dobře zapadají, ačkoli by jim prospělo, kdyby je divák znal o něco déle.

Napravujeme, co „zpackala“ osmička

Recenzuji Epizodu IX, nikoli Posledního z Jediů, takže pouze stručně. Osmý díl ságy byl přijat velmi chladně. Režisér Rian Johnson měl navazovat na příběh započatý J. J. Abramsem. To také udělal, jenže po svém a rozhodně ne tak, jak si to asi J. J. představoval. Zabil Snoka, z Luka udělal tak trochu zbabělce, co ztratil veškerou naději, a nakonec ho taky zabil (respektive ho nechal splynout se sílou), z generála Huxe zase – s prominutím – uřvaného idiota. Navíc nám představil postavu Rose, která podle některých dosahovala otravnosti Jar-Jara Binkse z prequelové trilogie.

Sám za sebe musím říct, že ačkoli jsem měl s některými scénami v osmé epizodě problém, celkově na mne film nepůsobil nikterak tragicky a zpětně ho považuji za možná nejlepší díl nejnovější trilogie. Právě proto mne zklamal přístup Abramse, který se po odmlce vrátil do režisérského křesla.

Ten se totiž příliš upínal ke své původní vizi příběhu, a tak potřeboval „napravit“ vše, co se mu na osmém dílu nepozdávalo. Snoke je mrtev? Ok, tak nasadíme Palpatina. Luke byl jiný, než měl být? V pořádku, necháme ho říct, že se zmýlil. Naposledy byla jenom jedna malá superzbraň? No tak ji dáme na každý hvězdný destruktor. Nelíbila se nám Rose? Upozadíme ji a vymyslíme nové postavy. Postavy byly málo spolu? Budou společně… Musím uznat, že poslední jmenovaná změna byla na rozdíl od předchozích ku prospěchu a skutečně jsem si ji užil.

Dobře fungující fanservis a adekvátní humor

Teď to trochu vypadá, že Abramse lynčuju za jeho osobitý přístup (což je vlastně to samé, co udělal před nějakou dobou Johnson). Není tomu ale tak. Johnson navázal, ačkoli nečekaně, na Abramsův příběh, Abrams naopak Johnsonovy nápady smetl ze stolu. Abychom ale byli spravedliví, je nutno jmenovat záležitosti, které se Poslednímu z Jediů skutečně hrubě nepovedly a ve Vzestupu Skywalkera fungovaly skvěle.

Zaprvé je to fanservis. Rozumějte, pokud chcete udělat populární (neříkám nutně dobré) Star Wars, prostě musíte stavět na fanservisu. A to J. J. moc dobře ví. Prokázal to v Epizodě VII, prokázal to i tentokrát. Zaměřil se jak na návraty velkých postav – Lando Calrissian nebo hlasy Jediů v hlavě Rey, za mě bohužel také Palpatine – tak na drobné narážky jako hlas Ahsoky Tano známé ze seriálu Klonové války.

A pak tedy humor. Humor, který v případně Epizody VIII fatálně selhal, tady fungoval na jedničku a konečně jsem mohl protáčet oči u skutečně závažných příběhových zvratů, nikoli u extrémně trapných vtipů. Nejlepším zdrojem legrace je v tomto ohledu již tradičně droid C3PO v podání Anthonyho Danielse.

Na závěr

Mohli bychom se takto bavit ještě mnohem déle. Nezmínil jsem například zběsilé tempo, kdy první dvě třetiny jsou prakticky pouze a jenom akce, nezmínil jsem podobnost s Návratem Jediho ani výbornou poslední scénu, která celý film, co film, ale celou trilogii, dost možná zachraňuje a dává jí tak trochu jiný význam.

Každopádně je film něco mezi „Meh…“ a „OK“. Kdybych to měl vyjádřit číselně, což normálně nedělám, ale tady si nemohu pomoci, udělil bych Star Wars: Návrat Skywalkera (s přimhouřenýma očima) slušných šest a půl bodu z deseti. Pokud bych si měl přece jen postěžovat na konkrétní lidi, byli by to producenti celé sequelové trilogie a jmenovitě pak Kathleen Kennedy, která dopustila, aby jednotlivé epizody režírovali různí lidé a aby nebyla alespoň základní kostra celého příběhu vymyšlena předem. To je totiž ten vůbec největší kámen úrazu. Samotné filmy nejsou špatné, jsou vlastně na velmi vysoké úrovni, ale netvoří příliš uspokojivou trilogii.


Star Wars: Vzestup Skywalkera (Star Wars: The Rise of Skywalker)

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční / Fantasy

USA, 2019, 142 min

Režie: J.J. Abrams

Scénář: J.J. Abrams, Derek Connolly, Chris Terrio, Colin Trevorrow

Kamera: Daniel Mindel

Hudba: John Williams

Hrají: Daisy Ridley, Adam Driver, Oscar Isaac, John Boyega, Naomi Ackie, Domhnall Gleeson, Richard E. Grant, Lupita Nyong’o, Carrie Fisher (a.z.), Mark Hamill, Anthony Daniels, Keri Russell, Dominic Monaghan, Billie Lourd, Joonas Suotamo, Kelly Marie Tran, Ian McDiarmid, Billy Dee Williams, Greg Grunberg, Shirley Henderson, Andy Serkis, Nasser Memarzia, Harrison Ford a další

Producenti: Ram Bergman, J.J. Abrams, Kathleen Kennedy

Střih: Kevin Stitt, Maryann Brandon, Stefan Grube

Scénografie: Rick Carter

Kostýmy: Michael Kaplan

Filip Svoboda

Studuju žurnalistiku a na listech mám na starosti kulturní rubriku. Píšu o videohrách na Zing.cz.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..