Právě si prohlížíte Studenti VŠE protestovali proti Ševčíkovi, dorazili ale i jeho zastánci
Foto: Dominik Fiala

Studenti Vysoké školy ekonomické (VŠE) v Praze demonstrovali proti děkanovi Národohospodářské fakulty Miroslavu Ševčíkovi. Kritika z jejich strany, ale i ze strany vedení univerzity reagovala na jeho dlouhodobé, podle nich neetické chování. K odstoupení z funkce vyzvali Ševčíka jak studenti ve své petici, tak sám rektor VŠE Petr Dvořák. Někteří ale přišli děkana Ševčíka na shromáždění ve středu 15. března i podpořit. Mezi oběma stranami tak probíhaly chvílemi vyhrocené diskuze.

Demonstrovat proti Ševčíkovi přichází studenti na náměstí Winstona Churchilla před budovu VŠE. Ještě před začátkem ve 12:30 se v prostoru začínají scházet nejen odpůrci, ale i zastánci děkana. Mezi prvními tam stojí i Jakub Kuneš, student, který proti děkanovi Národohospodářské fakulty (NF) vystoupil už v době, kdy po čtyřech letech znovu kandidoval do čela fakulty. „Osobně jsem vystupoval už od března loňského roku. Mám ale pocit, že teď už pohár trpělivosti přetekl,“ říká. „Je nutno přiznat, že se pana Ševčíka studenti bojí, a že incident na schodech Národního muzea byl velmi viditelný. Už je to opravdu problém,“ dodává.

Události dala do pohybu právě Ševčíkova účast na sobotní protivládní demonstraci s názvem Česko proti bídě. Před Národním muzeem se totiž podle videí účastnil potyčky s policií, která bránila demonstrantům, aby pronikli do budovy Národního muzea a strhli z ní ukrajinskou vlajku. Sám Ševčík se hájí tím, že šel náhodou pouze kolem protestujících. Podle vlastních slov vyhověl prosbě cizího zakrváceného muže. Ten ho poprosil, aby mu pomohl kontaktovat velitele zásahu a identifikovat policistu, který mu měl ublížit.

Policisté a antikonfliktní tým jsou v hojném počtu i v prostoru před VŠE. Oddělují od sebe tábory příznivců a odpůrců a jsou připraveni v případě většího konfliktu zakročit. Ke klidu vyzývá předem účastníky demonstrace jeden z organizátorů: „Jsme před naší alma mater, o jejíž dobré jméno usilujeme. Chovejme se tak, a nezapomínejme na to,“ upozorňuje.

Policejní složky a antikonfliktní tým dohlíží na klidný průběh demonstrace. Foto: Dominik Fiala

Děkan podle odpůrců poškozuje mediální obraz fakulty i univerzity

Právě o dobrém jménu univerzity mluví i spousta účastníků shromáždění, mezi nimi také student Vladimír. „Děkan Ševčík dopustil, že je z něho snadný cíl pro mediální útoky. Nesnaží se proti tomu nic dělat a je mu to jedno,“ odpovídá na otázku, zatímco před sochou Churchilla vystupuje pětice studentek. „Mluvíme tu za ty z nás, kteří zažívají negativní dopady dlouhodobého poškozování dobrého jména naší univerzity ze strany pana docenta Ševčíka,“ hlásí.

„Dovolím si zmínit důležitou věc pro každého z nás, kteří tu dnes stojíme. A to je součást akademického slibu, který jsme skládali, když jsme na vysokou školu nastupovali: ‚Svým vystupováním budu přispívat k upevňování dobrého jména a vážnosti naší školy‘. To jsme slíbili, ale očekáváme to i od našich pedagogů,“ zaznívá od dalšího z organizátorů.

Děkan Miroslav Ševčík podle části studentů poškozuje dobré jméno a vážnost VŠE. Foto: Dominik Fiala.

Totalitní praktiky a potlačování „nesprávného“ názoru

Během dalších vystoupení se začíná ozývat hluk ze strany, na které stojí děkanovi zastánci. Stranou stojí žena s plakátem s hesly o totalitě: „Každý občan naší země má právo jít na shromáždění občanů, které bylo nepolitické. Pan docent Ševčík tam neměl žádné vystoupení. Pokud tam byl… a já nevím, jestli tam byl. Já jen vím, že šel kolem toho incidentu. Když byly akce Milionu chvilek, tak to mělo velkou mediální podporu. Navíc nikdo z jakékoliv politické strany nebyl dehonestován,“ vysvětluje svoji podporu děkanovi.

Plakát s hesly o totalitě. Foto: Dominik Fiala.

Lidé s transparenty „Ať žije Ševčík!!!“ diskutují nejdříve pouze se starší paní, poté se k ní přidávají i další protestující a pro fotografy a reportéry se tak vytváří druhá, neméně důležitá scéna.

Foto: Dominik Fiala.

Do diskuze mezi oběma stranami se přidává i pán s ukrajinskou vlajkou kolem ramen: „Víte co je to whataboutismus?“ reaguje na argumenty protistrany, která Ševčíka hájí tím, že jiní lidé také podporovali například Milion chvilek nebo že členem KSČ byl i současný prezident Petr Pavel.

Foto: Dominik Fiala.

Nevnímá studenty jako partnery sobě rovné

Hlavním důvody protestu a petice, ke které přidalo podpis už tisíce studentů, akademiků, bývalých absolventů, ale i lidí z veřejnosti, jsou ovšem jiné. Ševčík dlouhodobě veřejně vystupuje na podporu dezinformační scény a šíří tyto konspirace i během své výuky, ať už ohledně epidemie covidu nebo války na Ukrajině. V jednom rozhovoru pro dezinformační média ale i urážel své studenty a jejich schopnosti. Mimo jiné také zneužíval svého působení na univerzitě k propagaci hnutí Trikolora, kde působil jako expert.

„Z naší Národohospodářské fakulty kvůli němu odchází mnoho studentů a sponzorů. S tím se tady snažíme něco dělat,“ vysvětluje studentka Petra Hrabová, členka Akademického senátu NF. Právě fakultní senát rektor Petr Dvořák vyzval k odvolání Ševčíka. Jeho samotného sice osobně již předtím vyzval k rezignaci, děkan se ovšem rozhodl vzít si více času na rozmyšlenou. Potřebuje se podle vlastních slov poradit se svými podřízenými, kteří jsou momentálně na dovolené.

Protest přichází podpořit i Michal Farník, předseda Studentské komory Rady vysokých škol: „Docent Ševčík nevnímá studenty jako partnery sobě rovné. Často nejde daleko pro urážky, pokud s ním začnou názorovně nesouhlasit. Do vedení fakulty si přivedl uznané plagiátory z jiných univerzit a snaží se z ní udělat svoji chráněnou dílnu.“

Michal Farník, předseda Studentské komory Rady vysokých škol. Foto: Dominik Fiala.

Studenti však jsou významným aktérem ve společnosti

Téměř na závěr vystupuje i člen Akademického senátu VŠE Lukáš Hulínský. „Ukázali jste neuvěřitelnou sílu a odvahu. Té se lidé, kteří se chovali neeticky, vždycky báli. Z jednoho prostého důvodu: vždy věděli, že proti mladým a vzdělaným lidem nemůžou vyhrát. Můžou nás maximálně na čas umlčet, ale rozhodně nemohou vyhrát. Není to otázka jestli, ale spíš kdy. Chtěl bych, abyste si to také uvědomili,“ vyzývá.

Přestože poté organizátoři půlhodinovou demonstraci ukončují, diskuze a hádky mezi protestujícími pokračují. Množství stativů, kamer a mikrofonů tak spolu s tím dokazuje to, co připomíná ve svém projevu Lukáš Hulínský: „I v dnešní době jsou studenti významným hybatelem společenského dění.“

Petra Hrabová, členka Akademického senátu Národohospodářské fakulty. Foto: Dominik Fiala.
Uvaděč a jeden z organizátorů demonstrace. Foto: Dominik Fiala.
Náhodou incident u Národního divadla vysvětloval i děkan Ševčík. Foto: Dominik Fiala.
Pro fotografy a reportéry druhá, neméně důležitá scéna. Foto: Dominik Fiala.
Chvílemi vyhrocené diskuze mezi zastánci a odpůrci Miroslava Ševčíka. Foto: Dominik Fiala.
Protest přišli podpořit nejenom studenti. Foto: Dominik Fiala.
Podporovatelka Miroslava Ševčíka. Foto: Dominik Fiala.
Ševčíka přišel podpořit i místopředseda hnutí Trikolora Josef Sláma. Foto: Dominik Fiala.

Dominik Fiala

Student žurnalistiky. Fotím, píšu poezii a hraju na klavír.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..