Projekt Studentské volby, který již od roku 2010 pořádá organizace Člověk v tísni, se letos konat nebude. Projekt Jeden svět na školách (který pod Člověka v tísni spadá), pod jehož záštitou „volby nanečisto” na středních školách po celém Česku probíhají, to oznámil na svých webových stránkách

Důvodem je probíhající pandemie koronaviru. Studentské volby se totiž vždy konají v dostatečném odstupu od skutečných voleb, většinou několik týdnů předem. Letošní volby (jejichž reálný předobraz, krajské volby se konají 2. a 3. října) by se tak musely konat již v polovině září: což bylo i vzhledem k protiepidemickým opatřením na školách a chaotickém startu nového školního roku po půlroční distanční výuce nerealizovatelné. „Toto rozhodnutí nás mrzí, ale museli jsme zohlednit stávající situaci,” píše projekt Jeden svět na školách na svém webu.

Studentské volby jsou projekt, který si klade za cíl zvýšit zájem mladých lidí o politiku. Cílem je vést budoucí voliče k aktivnímu a zodpovědnému občanství. Unikátní projekt je jednou z mála možností, jak mohou mladí lidé projevit svůj politický postoj: volební účast je v Česku možná až od 18 let a mladých politicky se angažujících lidí je minimum. Studentské volby se konají vždy u příležitosti skutečných voleb na gymnáziích, středních odborných školách a učilištích a účast je možná již od 15 let. Podobné projekty existují i v dalších zemích Evropy.

Poslední studentské volby se konaly loni u příležitosti voleb do Evropského parlamentu. S náskokem v nich zvítězili Piráti, s odstupem potom uspěla i koalice TOP 09 a STAN a recesistické hnutí Ano, vytrollíme europarlament. Naopak propadlo vládní hnutí ANO. Ve studentské volbě prezidenta o rok dřív drtivě zvítězil Jiří Drahoš se 76 procenty nad vítězem reálných voleb Milošem Zemanem. V parlamentních volbách 2017 na středních školách pak zvítězili Piráti. V předchozích studentských volbách vítězila většinou TOP 09.

Studentských voleb bychom se ale opět mohli dočkat za rok: u příležitosti voleb do Poslanecké sněmovny. Jeden svět totiž zároveň informoval, že příští rok už se „volby nanečisto” pořádat budou.

Zdroj úvodní fotografie: Jeden svět na školách

Snažíme se přinášet ověřené a srozumitelné články, ale jsme taky jenom lidé a chybujeme. Je pro nás důležité o chybách a nedostatcích vědět, abychom je mohli napravit a minimalizovat jejich výskyt. Proto jsme vděční za veškerou zpětnou vazbu, dotazy, náměty a připomínky, které nám můžete posílat na info@slisty.cz.

Vojtěch Petrů

Bývalý šéfredaktor. Na Studentských listech působím od listopadu 2021. Píšu o politice, školství nebo lidských právech. Specializuji se na témata související se zájmem mladých lidí o veřejné dění a jejich zapojení do politiky. Jinak studuji gymnázium ve Svitavách a vedle Studentských listů spolupracuji s dalšími médii.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..