Studentsk� listy
Gmail Instagram Facebook Twitter

04.06.2020 08:50

Tanky nezastavili. Čínský režim před 31 lety zmasakroval demonstrující

Čínský režim je i v souvislosti se současnou koronavirovou pandemií kritizován za svoji údajnou netransparenci a potlačování svobody slova. V tomto ohledu je přínosné se vrátit do historie. Před 31 lety totiž došlo k masakru na Náměstí nebeského klidu, při němž čínští vojáci zabili stovky demonstrujících.

Není náhodou, že se v dnešním historickém vyprávění vracíme do roku 1989. Během něho totiž padla většina komunistických režimů ve východním bloku včetně Československa. Tendence demokratizovat a liberalizovat totalitní režim se nevyhnula ani komunistické Číně.

Na jaře a v létě 1989 se především v Pekingu konala řada demonstrací, do nichž se kromě čínských studentů zapojilo i novináři a další lidé. Na konci května se situace vyhrotila a v hlavním městě bylo vyhlášeno stanné právo. Byla nasazena armáda, jež měla potlačit roustoucí protesty.

Jednat začala v noci 3. června a v ranních hodinách 4. června 1989. Na náměstí Tchien-an-men Kuang-čchang, jak zní oficiální čínský přepis, byly vyslány obrněné transportéry, tanky a pěchota a protesty byly násilně ukončeny. Podle některých údajů zemřelo několik stovek lidí, podle Čínského červeného kříže až dva a až tři tisíce lidí.

Zbytek světa na masakr reagoval velmi kriticky. Evropské státy vyhlásily embargo na vývoz zbraní do Číny a nakrátko byly přerušeny diplomatické vztahy. Tato událost Čínu na několik dalších let poškodila, ale nakonec se vztahy víceméně vrátily do normálu.

Přesto je to i po více než 30 letech téma, které stále velmi rezonuje, zejména pak mezi samotnými Číňany. Režim informace o masakru cenzuruje a i mezi diasporou ve světě je to stále tak trochu tabu.

Komentáře