Český model amerického kongresu je vzdělávací projekt, který simuluje reálný americký Kongres a snaží se tak o přiblížení reálií americké politiky mladým Čechům a Češkám. Účastníci si mohou vyzkoušet, jaké to je být poslancem Sněmovny reprezentantů, senátorem, lobbistou, ministrem či novinářem. Nechybí ani doprovodný vzdělávací program. Simulace, kterou pořádá spolek Centrum politických studií a jež se koná od roku 2010 vždy začátkem září v Plzni, si před několika dny zvolila nové vedení. Výkonným ředitelem se stal Milan Podmaník. 

Novým výkonným ředitelem ČMAKu se stal dosavadní administrativní ředitel Milan Podmaník. Ve funkci nahradil Simonu Petrů (ve funkci výkonného ředitele modelu se tradičně střídá vždy po ročníku muž a žena), které byla zvolena do funkce finanční a programové ředitelky, kde řídí program modelu, komunikaci s partnery a financování.

„Myslíme si, že se minulý ročník velmi povedl a všichni jsme z něj byli moc nadšení. Přesto jsme si vědomi nějakých rezerv, které je třeba dotáhnout. Jsem moc ráda, že se nám pro další ročník podařilo dát do kupy tolik nadšených mladých lidí, kteří jsou ochotní investovat svůj volný čas do posunutí celého projektu zase dál – celý tým se skládá z padesátky dobrovolníků,” řekla Studentským listům končící výkonná ředitelka Simona Petrů.

„Osobně mě taky moc těší, že se nám daří zapojovat do všech struktur větší množství žen. ČMAK je známý tím, že v jeho čele stanul doposud stejný počet žen jako mužů, což je v českých poměrech velký unikát. Letos se nám navíc podařilo mít polovinu nejužšího vedení složenou z žen,” dodala.

Vedení ČMAKu 2020. Zleva: Milan Podmaník, David Ulvr, Simona Petrů, Adam Karas, Jakub Tabášek a Ivan Fencl, Foto: ČMAK

„Ačkoliv se projekt odehrává až v září, přípravy na další ročník začaly v podstatě hned po skončení toho posledního. Řada věcí, jako například sestavení nového týmu, koncepce dalšího ročníku nebo žádosti o granty byly realizované ještě v říjnu. Jen před pár dny bylo první setkání celého týmu v online podobě, kde jsme rozdělili jednotlivým organizátorům jejich úlohy při přípravě projektu,” vysvětluje Studentským listům nový výkonný ředitel Podmaník.

Na účastníky čeká příští rok řada novinek. „Minulý ročník byl svým způsobem revoluční. To, co loni fungovalo, se ponechalo a opravují se chyby a nedodělky minulého ročníku. Nechci toho v této fázi moc prozrazovat, ale oproti minulosti by měla být simulace výrazně kompaktnější, mělo by dojít k většímu propojení všech částí Kongresu, aby si každý ‚nehrál na vlastním písečku‘ ve výboru, ale aby účastníci naplno zažili váhu svých rozhodnutí. Chceme do projektu zakomponovat vedle legislativní a exekutivní také třetí složku moci – soudní, která doteď chyběla.” Dojít by mělo také k úpravě projednávaných zákonů. „Účastníci se ale mohou těšit i na bohatý program přednášek se zajímavými hosty,” říká nový ředitel ČMAKu.

A nebojí se, že vzhledem k epidemiologické situaci nebude možné projekt příští rok uskutečnit? „Pevně věřím, že se ČMAK uskuteční,” řekl Studentským listům Podmaník. „Simulace z velké části staví na osobním setkávání a vytvoření de facto jakéhosi mikrokosmu v Plzni, kdy účastník danou pozici jenom nezastupuje, ale opravdu se cítí jako kongresman, lobbista, novinář nebo ministr. To by se online simulovalo velmi těžko. Ať bude epidemiologická situace jakákoliv, přizpůsobíme se stejně jako letos i nad rámec vládních opatření, i kvůli bezpečí účastníků. Věřím ale v to, že příští rok už vše bude za námi. Uděláme nicméně vše pro to, aby se ČMAK 2021 uskutečnil v klasické prezenční formě.”

Novým odborným ředitelem, který má na starosti odborné zázemí projektu tak, aby byl ČMAK co nejvěrnějším modelem skutečného amerického Kongresu, se stal Rafael Daniel Berti, který nahradil končícího Jakuba Tabáška. Novou administrativní ředitelkou je Sarah Baráková, Davida Ulvra ve funkci PR ředitele nahradila Eva Klímová. Organizačním ředitelem, který řeší registrace a servis pro účastníky, zůstává Adam Karas.

Studentské listy jsou oficiálním mediálním partnerem Českého modelu amerického kongresu. 

Vojtěch Petrů

Bývalý šéfredaktor. Na Studentských listech působím od listopadu 2021. Píšu o politice, školství nebo lidských právech. Specializuji se na témata související se zájmem mladých lidí o veřejné dění a jejich zapojení do politiky. Jinak studuji gymnázium ve Svitavách a vedle Studentských listů spolupracuji s dalšími médii.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..