Další týdny domácí izolace se líně vlečou a každému z nás chybí jakékoliv povyražení. Sice si na svá oblíbená kina, divadla, hudebníky a muzea ještě pár měsíců počkáme, ale i tak existuje mnoho způsobů, jak ani v karanténě nezůstat kulturně pozadu.

Za filmy a hudbou z obývacího pokoje

Kvůli filmům už nemusíte vytáhnou paty z domu a dívat se můžete klidně v pyžamu. Několik kin z celé republiky spustilo společně projekt Moje kino live. Každý večer se pouští jeden snímek, nechybí ani ukázky před filmem a úvod od kulturních osobností či samotných tvůrců. Třešničkou na dortu celého programu je pak chat, kde si sledující můžou sdělovat své dojmy či diskutovat s autory. Při koupi lístku si divák sám vybere kino, které chce daný večer podpořit. V uplynulých týdnech už tak filmoví fanoušci mohli z pohodlí domova vidět třeba oscarového Parazita, komedii Vlastníci nebo francouzský Portrét dívky v plamenech. A v následujícím týdnu nás čeká severský Bílý bílý den nebo úspěšný dokument o svobodě King Skate.

Zdroj: biocentral.cz

Pokud se vám stýská po koncertech, nebudete o ně ochuzeni ani v izolaci. Své oblíbené interprety si můžete poslechnout třeba prostřednictvím MALL.TV, kde se objevily mimo jiné například Tři sestry nebo Mňága a Žďorp. Zde se kromě koncertů hraje navíc i divadlo, do projektu se jich zapojilo hned několik – po boku Národního divadla třeba i kolektiv divadla Dejvického.

Svá představení a koncerty na internetu hraje i alternativní divadlo NOD. Představila se zde i experimentální kapela p/\st a soubor NODu odehrál svá úspěšná představení. Navíc celý program se dá zpětně sledovat na internetu a je zcela zdarma. Virtuálně se také můžete podívat na jejich výstavu DIVOCe! – Umění v karanténě.

Za uměním po celém světě

Online si můžete zajít dokonce i na výstavu! Do noblesní budovy Národního muzea se také ještě chvíli nepodíváme. Prozatím ale muzeum zpřístupnilo internetu několik expozicí, které si můžete projít. Nabídka je skutečně pestrá – zažít můžete vše od sametové revoluce, přes vývoj hudby v normalizačním Československu, po mrazivou procházku na Sibiři. Národní muzeum má navíc i bohatý program pro děti. Galerie hlavního města Prahy také nabízí několik výstav alespoň virtuálně, například hit minulých měsíců Bedřich Dlouhý: Moje gusto. Online umění, obohacené o workshopy a komentované prohlídky nabízí i Národní galerie.

Jednoznačně největší projekt na podporu kultury rozjet portál GoOut. Jeho prostřednictvím si lze kulturu předplatit a pomoci tak institucím, které pandemie připravila o návštěvníky. Na internetu si můžete zakoupit vstupenky na Festival o ničem a zde si vybrat oblíbené divadlo, kino či jiný podnik, který chce divák podpořit. Můžete tedy jít na film či představení o ničem, výstavu ničeho nebo koncert, kde nikdo nehraje.

Na obrázku může být: text
Zdroj: goout.net

Ani zahraniční kulturní instituce nezůstávají pozadu – živě vysílá například Metropolitní opera v New Yorku, projít si můžete francouzská muzea Musée d’Orsay, Louvre nebo Amsterdamské muzeum Van Gogha. I zahraniční hudební talenty nachází vlastní způsoby, jak se dostat ke svým fanouškům – zde naleznete seznam všech plánovaných koncertů, které se odehrají téměř před vašimi zraky.

Probíhající krizová situace kulturu mění. Zároveň si uvědomujeme, jak moc nám zdánlivě běžné věci chybí. Můžeme jen doufat, že kulturní instituce trvající omezení přežijí ve zdraví a všichni se brzy sejdeme ve svých oblíbených divadlech a kinech.

Zdroj náhledového obrázku

Julie Šafová

Jsem studentkou žurnalistiky a politologie na Univerzitě Karlově. Zajímám se o politiku a miluji kulturu ve všech podobách, od těch nejčistších, po ty nejpokleslejší. Ráda se hádám i o nejmenších maličkostech. Těší mě dělat cokoliv, co má smysl. I proto jsem nadšená, že mohu být součástí takové iniciativy, jako jsou právě Studentské listy.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..