Československo vzniklo přesně před 101 lety. V tomto článku bych se chtěla zamyslet nad důvody, proč tento stát vzniknout v té době vůbec neměl a proč jeho vznik zkomplikoval už tak komplikovanou situaci po první světové válce.

Dlouhý a špatně opevněný stát

Prvním problémem ČSR byla její velmi nepraktická rozloha. Stát, který má na délku skoro 900 km a v nejužším bodě je jen 180 km široký, je sám o sobě nehájitelný. Do karet mu sice hraje kopcovitý a horský terén, ale to už neplatí pro slovenskou hranici. Ta je z jihu naprosto jednoduše prorazitelná, jelikož se jedná o pláň.

To, co však ČSR chybělo úplně, bylo opevnění na hranicích. Neexistovalo de facto žádné, což ještě více snižovalo obranyschopnost nového státu. Z důvodu této obrovské rozlohy by vyžadovalo velké množství finančních prostředků, které neměla ČSR šanci sehnat.

Rozmanitost ČSR

Jedním z největších problému Rakouska-Uherska, státu, který ČSR předcházel, bylo velmi rozmanité obyvatelstvo. Na jednom území zde žilo více než šest národů a Československo na tom nebylo o moc lépe – zejména v pohraničních oblastech země žila velká německá menšina. Slovensko se pak muselo potýkat s minoritou maďarského obyvatelstva.

Kvůli početným menšinám muselo dojít k vytvoření československé národnosti, která nikdy neexistovala, neboť by v Československu bylo více Němců než Slováků.

Vzdálenost spojenců ČSR

Třetím a finálním argumentem pro nevzniknutí je bezpochyby vzdálenost případných spojenců – Velká Británie i Francie jsou od ČSR daleko a spojenectví s Jugoslávií bylo pouze obranné. Československo bylo kvůli územním sporům obklopeno samými potenciálními nepřáteli.

Řešení

Řešení tohoto problému v podstatě naznačil zavražděný následník trůnu František Ferdinand d’Este. Jeho plánem bylo vytvořit z Rakouska-Uherska federaci národů. Tento nápad však vzal za své s jeho smrtí po atentátu v Sarajevu. Pokud by se však podařilo T.G. Masarykovi vyjednat autonomii v takovém uspořádání, zajistilo by to rozhodně delší životnost tohoto malého státu. Rakouská federace by byla větší, hájitelnější a měl by i větší armádu.

Poznámka: Tento názor nereflektuje skutečný názor autorky, jde o úvahu a argumentační tezi.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..