Dneškem žákům a studentům základních, středních a vyšších odborných škol končí vánoční volno. Do školních lavic se však žáci většinou nevrátí: den před Štědrým dnem totiž vláda rozhodla, že školy budou minimálně v prvním týdnu po vánočních prázdninách fungovat v systému PES 5. Distančně se tak ode dneška vzdělávají všichni žáci a studenti mimo 1. a 2. ročníku základních škol.

Na distanční výuku tak přecházejí žáci zbývajících ročníků základních škol, středních škol včetně konzervatoří, vyšších odborných škol a vysokých škol. Žádná výjimka není ani pro deváté ročníky základek, kde se žáci připravují na přijímací zkoušky na střední školy, ani pro poslední ročníky středních škol, které se připravují na maturitu. „Za posledních sedm měsíců jsme se nenaučili nic, distanční výuka je pro mě osobně strašně náročná a oni nás teď znovu zavřou? Musíme se připravovat na maturitu, času už tolik není,” řekl Studentským listům jeden z letošních maturantů, který si nepřál být jmenován.

Jisté výjimky z uzavření škol platí pro vysoké školy, kde se mohou konat zkoušky do deseti osob, a studenti lékařství, zubního lékařství, farmacie a pedagogiky mohou vykonávat praxe. Střední školy mohou konat individuální konzultace (učitel s maximálně jedním studentem). Konat se mohou rovněž přijímací zkoušky a maturity. Zkoušky do přítomnosti deseti osob mohou pořádat i jazykové školy.

Školy byly na přelomu loňského října a listopadu plošně uzavřeny, poté došlo k postupnému rozvolňování, v prosinci studovali alespoň částečně prezenčně žáci a studenti všech škol mimo vysokých. Na pondělí 21. a úterý 22. prosince bylo za účelem zabránění šíření nákazy mimořádně vyhlášeno prodloužení vánočních prázdnin. „Pokud prodloužení prázdnin o dva dny pomůže tomu, aby se školy plošně nevracely k distanční výuce, tak jsem schopen to akceptovat,” řekl tehdy Studentským listům poslanec a člen sněmovního školského výboru Martin Baxa (ODS). Prodloužení prázdnin nicméně ani tak výraznému omezení výuky v důsledku epidemiologické situace nezabránilo.

Vojtěch Petrů

Bývalý šéfredaktor. Na Studentských listech působím od listopadu 2021. Píšu o politice, školství nebo lidských právech. Specializuji se na témata související se zájmem mladých lidí o veřejné dění a jejich zapojení do politiky. Jinak studuji gymnázium ve Svitavách a vedle Studentských listů spolupracuji s dalšími médii.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..