Právě si prohlížíte Vědecký dvoutýdeník: Odhalování tajemství pravěkého druhu obří velryby
Zdroj: Alberto Gennari/Nature

Na začátku srpna tým paleontologů z Museo de Historia Natural v Limě učinil nové poznatky o nálezu z pobřežní pouště Ocucaje na jihu Peru. Během expedice zaměřené na studium pravěkého mořského života odhalili zachovalé zkameněliny prastaré velryby Perucetus colossus. Mohlo by se jednat o nejtěžšího tvora, co na naší planetě existoval.

V rozsáhlých zápiscích paleontologie zaujímají některé objevy zvláštní místo. Nabízejí fascinující pohledy do dávné historie života na Zemi. Jedním z takových objevů je vyhynulý druh velryby, také zvaný Perucetus colossus. Vylovená z pouštních krajin Peru odhalil tento kolosální kytovec množství nových poznatků o evoluci a rozmanitosti velryb.

Velikost tohoto druhu ho odlišuje od jakéhokoli známého druhu prastarých velryb. Výzkum ukázal, že mohl měřit zhruba 20 metrů na délku a patří tak k jedněm z největších pravěkých kytovců, kteří kdy byli objeveni. Jeho kolosální rozměry mu vynesly jméno „kolos“, symbolizující velikost tohoto pozoruhodného tvora. Dodnes byla modrá velryba považovaná za největší zvíře na světě díky své délce, dosahovala až dvaceti pěti metrů a váze až čtyři a půl tuny. I přes svou kratší délku mohla pravěká velryba být tím nejtěžším tvorem.  Současné predikce její hmotnosti se pohybují mezi 85 a 350 tuny. 

Geologický kontext, ve kterém byl Perucetus colossus objeven, má zásadní význam. Zkameněliny byly nalezeny v horninách datovaných přibližně před 42,6 miliony let, tedy z doby eocénu. To znamená, že žila v období, kdy prastaré velryby procházely zásadními evolučními změnami a přecházely z plně suchozemských na polo-vodní tvory.

Tento druh patřil do zvláštní skupiny prastarých velryb známých jako bazilosauridi. Tito tvorové byli ranými příbuznými moderních velryb a hráli klíčovou roli v evoluční historii cetacejů. Objev Perucetus colossus pomohl zaplnit některé mezery ve vědění o bazilosauridech i jejich úloze v evoluci velryb.

Studium druhu poskytlo vědcům cenné poznatky o prastarých mořských ekosystémech eocénu. Přítomnost tak obrovského predátora naznačuje existenci bohatých zdrojů potravy a jeho objev vyvolal otázky o interakcích mezi velkými mořskými tvory v pravěkém oceánu.

Bazilosauridi, ke kterým Perucetus colossus patří, sehráli klíčovou roli v přechodu velryb z pozemních tvorů na plně vodní živočichy. Jejich anatomické rysy poskytují náhledy na to, jak se prastaré velryby přizpůsobily životu ve vodě a vyvinuly si specializované vlastnosti pro plavání a potápění. Studium těchto prastarých velryb umožňuje lépe porozumět evolučním cestám, které vedly k rozmanitému spektru dnešních cetacejů.

Vědecký dvoutýdeník je seriál Studentských listů, který vychází každý druhý týden. Zabývá se novými technologiemi a aférami ze světa vědy.

Nina Fořtíková

Jsem v prvním ročníku na University of Cambridge, kde studuji obor Land Economy, což je kombinace ekonomie, práva a národohospodářství. Ve Studentských listech se především zaměřuju na vědu.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..