Nový vládní informační portál o situaci kolem koronaviru funguje jenom pár dní, a už se stal zdrojem kontroverzí. V souvislosti s opatřeními týkajícími se životních událostí se na webu v sobotu objevilo opatření, které omezuje registrovaná partnerství, jež uzavírají stejnopohlavní páry. Proti opatření se zvedla vlna nevole.

„Za stávajících podmínek lze vstupovat do registrovaných partnerství pouze tehdy, je-li tento krok neodkladný,” píše vládní informační web. Neodkladné je podle opatření uzavření partnerství v případě špatného zdravotního stavu jedné o osob, kdy by se nemusela pozdějšího uzavření dožít, nebo v případě omezených pobytových oprávnění cizinců, kteří chtějí partnerství uzavřít.

Kromě toho se podle informačního webu omezuje také počet lidí přítomných při uzavření partnerství. „Vstupu do registrovaného partnerství se mohou účastnit pouze osoby, které budou do registrovaného partnerství vstupovat, matrikář, případně tlumočník, nerozumí-li některá z osob vstupujících do registrovaného partnerství česky,” píše se na webu.

Svatby heterosexuálních párů se přitom mohou nadále konat, dokonce se jich může kromě snoubenců, oddávajícího a matrikáře účastnit až šest dalších lidí.

Opatření, na které upozornila iniciativa Jsme fér bojující za práva homosexuálních párů, vzbudilo vlnu nevole. „Otevřít salóny pro psy a kočky, ale nechat homosexuály, aby uzavřeli registrovaná partnerství, jen když jeden z nich pomalu leží na smrtelné posteli. Bude líp,” napsal na Twitter jeden z diskutujících. „Kdo najde epidemiologický vysvětlení?” napsala na sociální síť advokátka Lucie Hrdá. Nad opatřením se na sociálních sítích pozastavoval například i novinář a moderátor internetové televize DVTV Martin Veselovský.

„Není to poprvé, co se v covidových usneseních vlády objevují zcela zjevné a nedůvodné diskriminace registrovaných partnerů. A bolí to hodně lidí. Budeme žádat Andreje Babiše a Jana Hamáčka, aby to opravili. Dokud tu budou dvě kategorie, registrované partnerství a manželství, bude se to dít,“ okomentovala situaci právnička iniciativy Jsme fér Adéla Horáková.

K situaci se vyjádřil i poslanec Dominik Feri (TOP 09), jeden ze spolutvůrců webu. „Už jsem psal premiérovi a ministrovi zdravotnictví, ať to v krizovém opatření opraví a výjimka na svatby se vztahuje i na registrovaná partnerství. Proti tomu se (snad) nedá nic namítnout,” napsal Feri na Twitteru.

Krátce po poledni místopředseda vlády Jan Hamáček (ČSSD) slíbil úpravu kontroverzního opatření, později změnu přislíbilo i ministerstvo zdravotnictví. „Děkuji za rychlou pozitivní reakci. Není to ale poprvé. V minulých usnesení vlády byly například výjimky pro vstup do ČR jen pro ‚manžele‘ nebo ‚účast na svatbě‘ (nikoli na registrovaném partnerství). Prosím do budoucna o formulování podmínek tak, že nás nebudou znevýhodňovat. Děkuji,“ komentovala Hamáčkův příslib právnička Jsme fér Horáková.

Vojtěch Petrů

Bývalý šéfredaktor. Na Studentských listech působím od listopadu 2021. Píšu o politice, školství nebo lidských právech. Specializuji se na témata související se zájmem mladých lidí o veřejné dění a jejich zapojení do politiky. Jinak studuji gymnázium ve Svitavách a vedle Studentských listů spolupracuji s dalšími médii.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..