V záplavě zpráv týkajících se pandemie koronaviru možná zapadla jedna důležitá novinka z oblasti vzdělávání. Vláda v pondělí schválila Strategii vzdělávací politiky České republiky do roku 2030+. Shrnujeme, čeho se dokument týká a jaké změny má přinést.

„Ve Strategii 2030+ vytváříme systém opatření, která si kladou za cíl řešit problémy vzdělávací soustavy v ČR a zároveň berou v potaz širší proměny, které se v soudobé společnosti odehrávají. Cílem této strategie je modernizovat vzdělávání tak, aby děti i dospělí obstáli v dynamickém a neustále se měnícím světě 21. století,” představuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) v úvodu dokumentu.

Strategie si stanovuje dva cíle – zaměřit vzdělávání více na získávání kompetencí potřebných pro život a snížit nerovnost v přístupu ke kvalitnímu vzdělávání.

K bližšímu provedení určuje MŠMT pět strategických linií – proměna obsahu, způsobů a hodnocení vzdělávání; rovný přístup ke kvalitnímu vzdělávání; podpora pedagogických pracovníků; zvýšení odborných kapacit, důvěry a vzájemné spolupráce a zvýšení financování a zajištění jeho stability. V závěru dokumentu pak resort zmiňuje konkrétní způsoby implementace.

MŠMT chce zmodernizovat, vybavit a metodicky vést školy, profesionalizovat jejich ředitele a snížit administrativní zátěž škol. Snažit se bude rovněž zavést digitalní technologie, podpořit inovace a provzdušnit objem učiva.

„Jsem rád, že se podařilo tento klíčový dokument připravit takto transparentně a otevřeně,” prohlásil ministr školství Robert Plaga (za ANO). Naráží tak na to, že příprava dokumentu probíhala v rámci veřejných konzultací, a to i během období pandemie. Od června, kdy byl představen návrh dokumentu, obdrželo MŠMT téměř 450 podnětů od žáků, rodičů, učitelů, ředitelů a dalších aktérů vzdělávání.

„Jsem velmi potěšen, že je tolik lidí, kteří chtějí přispět a změnit školství k lepšímu. Nejen expertní skupině a kolegům z ministerstva, ale také všem lidem, kteří se zapojili, a věřím, že budou zapojovat i nadále, patří můj velký dík,” řekl Plaga.

Implementace Strategie 2030+ se rychle rozbíhá. Pan ministr Plaga jmenoval ve středu gestory klíčových aktivit. Dnes ráno se sešly týmy implementačních karet, aby naplánovaly první společné kroky realizace.

Zveřejnil(a) Strategie 2030+ dne Čtvrtek 22. října 2020

Realizace Strategie je rozdělena do třech implementačních období. „Ta budou mít jasně určeny své konkrétní cíle s harmonogramem, výstupy a indikátory, díky kterým bude možno zhodnotit jejich plnění,” komentoval Plaga.

V prvním implementančním období se MŠMT chce zaměřit na podporu předškolního vzdělávání, revizi rámcových vzdělávacích programů (osnov), podporu a řízení škol (včetně pilotáže středního článku, mezistupně vzdělávací administrativy), inovaci oborové soustavy a zvyšování kvality systému ve strukturálně postižených regionech (Karlovarský či Ústecký kraj).

Přípravě Strategie se resort ministra Roberta Plagy věnoval téměř dva roky. Dokument o 44 stranách připravovala zvláštní odborná skupina, ve které zasedli experti na vzdělávání, v čele s profesorem Arnoštem Veselým.

Snažíme se přinášet ověřené a srozumitelné články, ale jsme taky jenom lidé a chybujeme. Je pro nás důležité o chybách a nedostatcích vědět, abychom je mohli napravit a minimalizovat jejich výskyt. Proto jsme vděční za veškerou zpětnou vazbu, dotazy, náměty a připomínky, které nám můžete posílat na info@slisty.cz.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..