Vláda ve středu ráno prodloužila nouzový stav o 30 dnů do 22. ledna, k čemuž v úterý získala souhlas Poslanecké sněmovny. Zároveň rozhodla o zpřísnění protikoronavirových opatření na stupeň 5, a to od neděle 27. prosince. Zavírají se tak malé obchody, omezuje se shromažďování a zavádí zákaz vycházení mezi 21. a 5. hodinou.

Možné zpřísnění avizovali vládní představitelé už minulý týden, v úterý o něm na schůzi Poslanecké sněmovny mluvil také ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Ten přišel za zákonodárci s prosbou prodloužení nouzového stavu. „Musíme stále dělat opatření, která bolí. Abychom je mohli dělat, potřebujeme k nim nouzový stav, jiná možnost není. Nacházíme se v nejvyšších stupních rizika,“ odůvodňoval nutnost prodloužení.

Ve středu předložil vládě návrhy nových opatření. Ta reagují na dosavadní negativní vývoj epidemie, jejíž rizikový index v protiepidemickém systému PES se šest dní drží v nejpřísnějším, pátém stupni. Dnes se zvýšil na zatím nejvyšší hodnotu 81, na čemž se podílel i včerejší počet 10 821 odhalených případů koronaviru, což je nejvíce od 6. listopadu.

Od 27. prosince se tak můžou potkávat už jen dva lidé (místo dosavadních šesti), na svatby, pohřby a bohoslužby může přijít 15 osob. Noční zákaz vycházení se prodlužuje na dobu mezi 21. a 5. hodinou, a to včetně Silvestra. „Prosím všechny, aby Silvestr trávili v rodinném kruhu,” uvedl k tomu Blatný.

Omezuje se rovněž výuka, prezenčně můžou do školy chodit jen děti v mateřských školách a žáci 1. a 2. stupně základních škol a žáci speciálních škol. Těch se však opatření kvůli prázdninám zatím nedotknou.

Zavře se většina obchodů, kromě těch, které prodávají základní životní potřeby. „Velké řetězce ale nebudou moci prodávat to, co nepatří k artiklům, které jsou nezbytně potřebné,” upřesnil Blatný. Obchody se základními potřebami mohou být otevřeny v neděli, platit v nich bude nadále pravidlo jednoho člověka na 15 metrů čtverečních.

Od 27. prosince se také opět zavřou lyžařská střediska. Změní se pak opatření pro restaurace, které budou mít i nadále zavřeno, výdejní okénko pak mohou mít nově otevřené pouze do 21. hodiny.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..