Právě si prohlížíte Reportáž: Volby na Slovensku vyhrál Pellegrini. „Jsme zklamaní, snad tento národ není tak hloupý,“ znělo při sčítání voleb

Nejtěsnější výsledek prezidentských voleb ve slovenské historii nakonec nebyl tak těsný, jak predikovaly průzkumy. Vyhrál je tuto sobotu Peter Pellegrini, předseda parlamentu a koaliční strany HLAS-SD. S 53,12 % ve druhém kole porazil občanského kandidáta Ivana Korčoka, diplomata a bývalého ministra zahraničí, který získal 46,87 %.

Část volebního dne trávím mezi voliči v Galantě, maloměstě v Trnavském kraji, s výraznou maďarskou menšinou. Většina lidí mi tak sice odpovídá slovensky, mezi sebou však mluví maďarsky. „Volila jsem Pellegriniho, je sympatický, normální, moudrý. Mám dva syny a dva vnuky, kteří jsou ve věku, ve kterém by do případné války museli jít bojovat. Korčok by je do té války poslal. Lituji lidi na Ukrajině, co tam zažívají, ale nikdo nemluví o tom, že 8 let na Donbasu zabíjeli Rusy. Rusové válku nevyhlásili, jen si brání své lidi. Z Ukrajiny sem přišli milionáři, kteří naši republiku využívají. My jim dáváme zadarmo kapesné, poukazy na stravu i na benzín a naši lidi pomalu hladovějí a žebrají,“ říká mi v Galantě důchodkyně Mária, bývalá učitelka v mateřské škole. „Kvůli tomuto Korčoka nechci. Vždy se schovával za někoho jiného, stejně jako paní Čaputová, jsou podporovaní z Ameriky, aby se Slovani vzájemně vybili,“ dodává. Manželská dvojice, se kterou se bavím poté, za prezidenta volila Petera Pellegriniho také, vnímá ho jako menší zlo. „Hlavně z historických důvodů. Vy jste ještě tehdy nebyl na světě, ale nastudujte si, jak se v roce 1999 bombardovalo Srbsko a kdo se pod to podepsal. Korčok byl jedním z těch kdo souhlasil, navíc je to liberál,“ vysvětlují. O chvíli později procházejí další manželé, ti se se mnou o volbě bavit nechtějí vůbec, protože jsem z Česka a vadí jim český premiér a prezident. Před volební místností narážím i na nevoliče. „Nevolím ani jednoho, oba jsou vlastizrádci,“ říká mi přesvědčeně muž ve středním věku. Potkávám tu i jednoho voliče Ivana Korčoka, nejdůležitější je v jeho očích prozápadní směřování země.

V bratislavském kulturním centru Nová Cvernovka se večer sešly desítky převážně mladých lidí, aby společně sledovaly přímý přenos sčítání voleb. Ptát se, koho tu jednotlivci volí, nemá smysl – drtivá většina, ne-li všichni, tu otevřeně podporují Ivana Korčoka. Atmosféra se během večera postupně mění – šance jsou vyrovnané a krátce po skončení hlasování vydává veřejnoprávní RTVS volební model (nikoliv exit poll), který bývalému ministru zahraničí dává 51,1 %. Podle některých průběžných projekcí je možný výsledek i 50:50. S přibývajícími procenty sečtených hlasů však začíná být jasné, že Korčok Pellegriniho náskok nedorovná ani po sečtení velkých měst. Postupně tu začíná být cítit zklamání a frustrace, která tu panovala i minulé září při sčítání parlamentních voleb, které vyhrál otevřeně proruský předseda strany SMER-SD Robert Fico. „Dobre bude, verím tomu,“ říká smutně s nadějí organizátor akce ve chvíli, kdy je o výsledku rozhodnuto. Volební vysílání v televizích sice pokračuje, kvůli pocitům účastníků tu však končí jeho projekce a programu se ujímá DJ set.

Sledovat výsledky voleb přišly do Cvernovky i dvě psycholožky, obě pocházejí z východního Slovenska. Vanesa žije v Brně, Veronika v Bratislavě. Na Slovensko ani po posledních dvou volbách nezanevřely, pořád je v nich ještě naděje, že se věci změní k lepšímu. „Bavily jsme dneska, že Bratislava má stále dobrého primátora a když chodíme po městě, vidíme tu pozitivní změny. Je to ale bublina a zbytek Slovenska je hodně jiný. Jsme ale zklamané z toho, jak to dopadlo, snad tento národ není tak hloupý,“ povídají mi. Výsledek je motivoval k tomu uvažovat nad tím, jak získat i české občanství. „Zároveň jsme si ale četly průzkum, podle kterého je v Česku sice nejpopulárnějším politikem Petr Pavel, hned za ním ale Andrej Babiš a Tomio Okamura. Říkaly jsme si, jestli vlastně Česko nečeká podobná dráha. Teď je to tam fajn, ale tím jak jsou z Fialovy vlády všichni zklamaní… Možná se takto přelévá celá V4ka,“ dodávají. „Pro mě Brno byla pragmatická volba, že jsem si tam vybudovala vztahy a po výšce tam zůstala. Na východní Slovensko se ale vrátit nechci, dokážu si to představit maximálně v Bratislavě,“ říká Vanesa.

„Jsme z výsledků zklamané, zafungovala tu SMERácká propaganda. Ono se ale toho asi až tak moc nezmění. Věříme tomu, že Pellegrini, přestože je z HLASu a předtím SMERu, se bude snažit zahraniční politiku udržovat v normě. I Fico, přestože má silné řeči, se nakonec na globální úrovni vyjádří přijatelně a není to tak radikální jako tady na Slovensku. Vidíme to ale na těch lidech, že nemají dostatečné vzdělání na to, aby pochopili o co tu reálně jde a jak byli oklamaní. Liberální vlády (Matovičova, Hegerova a Ódorova, pozn. red.) to měly velmi těžké. Covid, válka, ekonomická krize. Teď se to začíná zlepšovat a opravovat a Ficova koalice z toho zase bude těžit,“ říkají mi cestovatelka Nina a překladatelka Slávka. „Ale tak máme prezidenta gaye. Třeba vystoupí s tím, že podporuje LGBT a je feminista. Věřím tomu že to v sobě má, nevím čím si ho Fico podmaňuje,“ smějí se.

,

Tomáš Popov

Studuji bakalářskou žurnalistiku a politologii na FSV UK. Zajímám se o fotografii, architekturu, jazyky, historii a právo. Ve volném čase také rád cestuji a dělám taneční sport.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..