Právě si prohlížíte Všehrd, Vrabel, solidarita a nebezpečné sekty. Nejčtenější texty roku 2023 na Studentských listech

Letošní rok nebyl pro Studentské listy ten nejjednodušší. Všech se nás dotkl útok na FF UK. Čelili jsme také různým výhrůžkám a požadavkům z několika stran. Na druhou stranu se nám podařilo obnovit naše sociální sítě, uvést oblíbenou sérii o sektách a natočit nové díly Studentského hlasu. Rádi pro vás nadále ve svém volném čase píšeme, ať už se jedná o odhalování pracovních podmínek ve známém fastfoodovém řetězci, komentáře o současné společenské a politické situaci, cíle influencerů či rozhovory s jedinečnými hosty. Nabízíme tak přehled dvaceti nejčtenějších článků na Studentských listech v uplynulých dvanácti měsících. Děkujeme, že nás čtete.

1. Komentář: Kostlivci ve skříni právnického spolku Všehrd

,,Mladí hoši na té pravici“: Všehrd je spolek studentů práv s významným zastáním na Právnické fakultě Univerzity Karlovy a zároveň jedním z našich nejstarších spolků vůbec, což je skutečnost, kterou nepřeslechnete, pokud jste se alespoň jednou bavili s některým z jeho členů. I letos bude nové studenty lákat na svou ,,prestiž“ a ,,historii“, ačkoliv si zatím svoji vlastní historii ani jednou nepřipomněl kriticky. Budeme to proto muset udělat za něj. Autorem textu je student právnické fakulty, jehož identitu z bezpečnostních důvodů nezveřejňujeme.

2. „Brigádu v KFC bych vám doporučil, pokud se fakt nemáte rádi.“ O pracovních podmínkách brigádníků

Studenti bez zkušenosti hledající první brigádu nebo třeba matky na mateřské patří mezi skupiny, pro které může být shánění práce velmi náročné. Často zjistí, že jedinou možností v rámci jejich potřeb je brigáda ve fastfoodu. Dostávají se tak do pozice, ve které často nemají mnoho jiných nabídek. Snadno se tedy přehlíží jejich pracovní podmínky. V tomto článku se konkrétně zaměřujeme na jednoho z nejtypičtějších zaměstnavatelů studentů – KFC. Tamní pracovní podmínky odhalila Erika Kubálková.

3. Chtěli jsme ukázat, že není nedotknutelný, říkají studenti, co Vrabela polili barvou

„Minulou sobotu se na pražském Václavském náměstí konala další z řady antisystémových a protivládních demonstrací svolávaných proruskými konspirátory. Během následného pochodu k Úřadu vlády polili dva studenti hlavního organizátora a tvář českých dezinformátorů Ladislava Vrabela vodou se žluto-modrou barvou. V rozhovoru pro Studentské listy vysvětlují svůj záměr a popisují dění, které kamery ani média nezachytily.“ Studenty zpovídal Jakub Hříbek.

4. Hybridní válka Scientologické církve v ČR

O České republice se někdy mluví jako o nejateističtější zemi v Evropě. Pouze 10–20 % lidí se hlásí k registrovaným náboženským organizacím nebo ustáleným vírám, zatímco zbytek tradiční ideu Boha odmítá. To však neznamená, že většinu naší země tvoří ateisté, spíše naopak. Zjednodušeně řečeno si většina lidí bere z různých duchovních směrů to, co se jim líbí nebo vyhovuje, a vytváří si vlastní systémy víry. A právě tato tendence a náchylnost k alternativní religiozitě je klíčem k pochopení toho, proč se Česká republika stala Mekkou nových náboženských hnutí (NNH). Na Scientologii se zaměřili členové našeho Investigativního týmu.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je image-3-1024x683.png.

5. Apokalyptické veganské bistro Loving Hut

Dnes si povíme o trochu odlišném typu sekty, totiž kultu kolem vietnamské duchovní vůdkyně nazývané Ching Hai. Že jste o ní nikdy neslyšeli? To je dost dobře možné. Pravděpodobně jste ale slyšeli o její síti veganských bister s názvem Loving Hut (popřípadě Loving Bistro). Cílem tohoto článku je informovat o podivném pozadí této veganské franšízy a její autorky, Ching Hai. Další z textů našeho Investigativního týmu.

6. Mikýř versus Scientologická církev. Nové hodinové MÚPI chvílemi působí jako vtipný, ale vážný dokumentární film

Studentské listy měly možnost se účastnit premiéry zatím nejdelšího a nejnáročnějšího dílu Mikýřovy úžasné pouti internetem. Zaměřuje se na Scientologii a její fungování v ČR. Pracoval na něm kromě Martina Mikysky také tým pěti tvůrců a několik externích poradců. Včerejší hodinové promítání v pražské Playzone aréně Chodov navštívilo sto vybraných fanoušků a několik dalších osobností.

7. Komentář: Recept na spojenou levici

Česká levice se v posledních letech potýká s úpadkem. Minulá vláda s účastí levice byla charakterizována populistickým chaosem a tolerancí komunistů, což vedlo k postupnému úpadku tradičně prominentní ČSSD. Malé úspěchy levicových stran v minulé vládě byly buď přehlušeny rozpočtovými škrty, nebo díky mediálnímu impériu Andreje Babiše přisuzovány ANO. Existuje zjevné řešení o kterém se mluví poslední měsíce neustále – velký společný levicový projekt. Tomáš Guth Jarkovský, Pirátský kandidát do europarlamentu, vám přináší kuchařku, jak toho dosáhnout.

8. DĚTSTVÍ PLNÉ HRŮZY: Svědectví o náboženské komunitě Dvanácti kmenů sídlící kousek za Prahou

Příběh chlapce, který prožil dětství v sektě 12 kmenů v Německu. Žil mezi těmi samými lidmi, kteří se v roce 2013 odstěhovali do České republiky a žijí v Mšeckých Žehrovicích u Prahy a Skalné u Chebu. Jde o vysoce nebezpečnou sektu, mezinárodně stíhanou a vyšetřovanou za týrání dětí. Mají obchod na Jiřího z Poděbrad, v Kobyliském dvoře a prodávají biopotraviny na farmářských trzích na Pankráci a na Andělu. Příběh vám přináší náš Investigativní tým.

9. Komentář: Obecná krize společnosti

„Alte Kameraden, Blažek a Nejedlý, se včera čirou náhodou sešli na dobrých pět hodin. Vláda se celé dva roky neustále odvolává na Babiše. Dozimetr, chybějící léky apod., je tohle ta slibovaná změna? Spolky jako Milion chvilek nás ale svojí nečinností ujišťují, že situace nadále zůstává normální. Ekonomická situace však pro většinu lidí není příznivá. Libertariáni se svými utopickými vizemi, Hnutí pro život a pravicoví liberálové nás nezachrání. Co na to vůbec normální lidé? Jak dlouho to ještě budou tolerovat?“ Komentář šéfredaktora Jakuba Roubíčka.

10. Komentář: Marná snaha měkkých oborů

„Prosím vás, kdo že to jsou ti studenti filozofie, politologie, žurnalistiky, práv, historie, sociálních dějin, ekonomie, sociální práce, areálových studií, psychologie, uměleckých konzervatoří a akademií, teologie, filologie a dalších měkkých oborů? A k čemu nám jsou dobří?“ Šéfredaktor Jakub Roubíček o kritice humanitních oborů a jejich obraně.

11. Komentář: Lesk a bída influencerů

Mimořádná doba si žádá mimořádné prostředky, a některé se vymkly kontrole. Instagramový profil Jsem v obraze je zajímavý přírodní úkaz, kde se na kolbišti retence pozornosti uživatelů střetává Prigožinův krvelačný orchestr s informací, že tvůrkyně používá menstruační kalhotky značky Snuggs. Na to všechno z výšky pohlíží komunisty zavražděná národní socialistka a feministka Milada Horáková. Komentář spolupracovníka redakce Martina Švehly.

12. Za šest dnů přešel Izrael: Pil jsem vodu z kaluže, prošel zakázanou zónou a v poušti stopnul autobus, líčí učitel dějepisu

Procestoval skoro celý Izrael, od severu přes Jeruzalém, až po jih. Pohyboval se pouze na území Státu Izrael a od pásma Gazy a území západního břehu Jordánu byl desítky kilometrů daleko. I tak ale viděl v akci protiraketový systém Iron Dome. Středoškolský učitel dějepisu Martin Šeba v rozhovoru pro Studentské listy vypráví o svých cestách a přibližuje kulturní rozdíly mezi Českem a Izraelem. Zpovídala ho Hanka Kopecká.

13. Bez vzdělaného národa se nedá posunout, říká mluvčí iniciativy Studenti pro školství Kateřina Petkovová

Dvacátého sedmého listopadu se konal studentský protestní pochod Prahou na podporu stávkujících učitelů. Organizovali ho studenti pražských gymnázií Jana Keplera a Na Zatlance. S mluvčí iniciativy Studenti pro školství Kateřinou Petkovovou se šéfredaktor Jakub Roubíček bavil o účelu akce, získané podpoře, budoucnosti organizace a výzvě maratonu psaní dopisů.

14. Komentář: Veřejnost nemusí vědět všechno

Velkou diskuzi vyvolal jeden z dílů podcastu Vyhonit ďábla, jehož hostem byl aktivista a bývalý mladý delegát do OSN Kryštof Stupka. Ten některými výroky pobouřil lidi natolik, že autorky pozměnily provokativní titulek a kontroverzní momenty daly k poslechu jen podporovatelům na placené platformě. Celý incident nás však dovádí k obecnější diskuzi o mravnosti, etice a s nimi spojeném vnímání osob ve veřejných funkcích. Polemika Jakuba Hříbka.

15. Komentář: Influenceři na hraně

Youtubeři rostou spolu se svými diváky. Obě skupiny stárnou, bohatství jedné z nich roste. Influencer se obsahově vyčerpá a záhy se ho chytne mainstream. Většinová společnost tak získá poněkud zkreslenou představu o této generaci internetových tvůrců. Co pak? Proč jen tak přešlapovat na místě a pouze si materialisticky užívat těžce nabytého bohatství? Tak jako jiní bohatí můžou provozovat morálně nezávadný altruismus, mecenášství či své zájmy směřovat třeba do politiky. O možných cílech influencerů psal šéfredaktor Jakub Roubíček.

16. Ondřej Kolínský: Nerůst je snaha o konsenzus, ne totalita

Nerůstové hnutí dostává v českém mediálním prostředí poslední dobou čím dál více prostoru. Podle této teorie je důležité se zaměřit na ochranu klimatu, sociální spravedlnost a větší demokratičnost v rozhodování občanů nejen o ekonomickém dění ve státě. Ekonom, odborník na zelenou transformaci, vysokoškolský pedagog, ale také nerůstový aktivista Ondřej Kolínský v rozhovoru přibližuje principy nerůstu. Je nerůst utopie? Mají se lidé bát jeho podobností s komunismem? Rozhovor v režii Dominika Fialy.

17. Komentář: Vznikne levicové SPOLU?

Zdá se, že teprve nyní se selhání české levice jeví ve své úplnosti. Nehledě na stávající socioekonomickou krizi zůstávají levicové strany nadále pod pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny. S pomocí různých zákulisních informací chci v tomto textu prozkoumat, jaké jsou možnosti, že se naše roztříštěná levicová scéna spojí. Komentář člena celostátního výboru strany Levice a spolupracovníka redakce Vítka Prokopa.

18. Komentář: Nenaplnitelné naděje aneb liberálně demokratické pozérství

„Před pár dny jsem v jednom českém internetovém médiu zaznamenal interview s Michalem Šimečkou. Předseda Progresívneho Slovenska zde jak v titulku, tak i dále v rozhovoru uváděl, že místo strašení a temných vyhlídek, jež podle něj v lidech vzbuzuje Ficův SMER, jeho hnutí představuje naději. Obratem mi přitom naskočilo v hlavě, že to bude asi ta „naděje v lepší zítřky“, kterou nabízela v prezidentské volbě DanuSHE Nerudová,“ píše spolupracovník redakce Vojtěch Mrázek.

19. Tři roky temnoty s Yonekem: rozhovor s ex-členem sekty Dvanácti kmenů

Tento rozhovor Investigativního týmu byl veden během září 2023 sérií tří telefonických rozhovorů na rozličná témata. S laskavým svolením tohoto ex-člena (kterému budeme říkat jeho kmenovým jménem Kadesh) zveřejňujeme nejdůležitější části rozhovoru s ním. Žije v USA blízko Hiddenite, hlavního centra sekty Dvanácti kmenů, kde pobýval zakladatel této skupiny, Eugene Spriggs (Yonek). Kadesh žil v této komunitě mezi lety 2019–2021.

20. Uchované semínko a ztracené děti

„Dnes se podíváme na dvě náboženské organizace, vycházející z Ježíšovského hippies hnutí, z nichž jedna aktivně operuje v České republice. Jmenuje se Dvanáct kmenů a vystupuje pod jmény jako Uchované semínko, Goshen nebo Ovčárna. Prodává své produkty ve Skalné, v Mšeckých Žehrovicích, ale také v Praze (často se objevují na farmářských trzích). Prezentují se navenek jako mírumilovná bio-komunita, která žije křesťanským hippies stylem.“ O historii tohoto hnutí informuje náš Investigativní tým.

Pokud vás zaujaly texty ve zdejším výčtu, nebo kterékoliv jiné, které jsme na našem webu nabídli v průběhu uplynulého roku, budeme rádi, když nás finančně podpoříte v naší crowdfundingové kampani a umožníte tak tvorbu dalšího originálního a důležitého obsahu i v roce příštím. Ještě jednou děkujeme za vaši veškerou podporu: i díky vám témata mladých v českých médiích nezapadají.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..